Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Rehber

DDR4 İle DDR5 RAM Arasındaki Farklar

DDR5 RAM’ler çıkalı aslında biraz zaman geçti. Fakat insanların DDR5 belleklere geçmesi tahmin edildiği kadar hızlı olmuyor. Çünkü DDR4 tarafında hâlâ çok güçlü işlemciler ve bellekler bulunuyor. Geçiş yapmayı düşünen kullanıcılar ise DDR4 ile DDR5 RAM arasındaki farklar nelerdir sorusunu soruyor. Bugünkü rehberimizde bu merak edilen soruya basit ve anlaşılır şekilde cevaplar vermeyi hedefliyoruz.

DDR5 Mi İyi DDR4 Mü?

DDR5 mi iyi DDR4 mü? Bu sorunun aslında net bir cevabı olamaz. Çünkü kullanım şekillerine de göre değişecek şekilde her ikisinin de avantajları/dezavantajları bulunuyor. DDR4 tarafının şu an için en büyük avantajı fiyatlandırması. DDR5 belleklere göre ciddi anlamda daha ucuzlar. Uyumluluk tarafında da biraz daha rahatsınız çünkü DDR5 belleklerde artık AMD EXPO/XMP destekli bellekleri ayırt etmeniz gerekebiliyor.

DDR5 bellekler frekans tarafında çok yüksek değerlere rahatlıkla ulaşabiliyorlar. Fakat gecikme değeri tarafında daha yüksek bir değer sunuyorlar buna eksi olarak. DDR4 belleklerde frekanslar daha düşük fakat daha düşük gecikme değerleri sunabiliyorlar DDR4 belleklerin avantajı gecikme değerleri tarafında diyebiliriz.

DDR5 RAM’e Gerek Var Mı?

DDR5 RAM’e gerek var mı? Bu sorununun cevabı biraz bütçenizle alakalı. Çünkü şu an DDR5 tarafında daha güçlü işlemciler piyasaya sürüldü. Tepe seviye bir sistem toplayacaksanız AMD Ryzen 9 7800X3D, Intel Core i7-13700K gibi özellikle oyun performansı tarafında iddialı modellere yönelmeniz gerekiyor. Ryzen tarafında DDR5 kullanmak zorundasınız, Core i7-13700K modeline de DDR5 yüksek frekanslı bir bellek yakışacaktır açıkçası.

İlginizi Çekebilir: DDR3 ve DDR4 RAM Arasındaki Fark Nedir?

Eğer bütçeniz düşükse Intel Core i5-12400F, AMD Ryzen 5 5600 gibi orta seviyedeki güçlü işlemcilerle birlikte DDR4 bir sistem toplayabilirsiniz ve uzunca bir süre size bu sistemler yetecektir. Özellikle DDR4 3200MHz CL16 gibi frekanslar bir standart haline geldi ve uzunca bir süre daha kullanılacakmış gibi görünüyor.

DDR4 Ve DDR5 Birlikte Çalışır Mı?

Merak edilen bu sorunun cevabı şu an için hayır. Hem DDR4 RAM hem de DDR5 RAM slotlarına sahip herhangi bir anakart söz konusu değil. Eğer olsaydı bile bunların aynı anda çalışacağını pek sanmıyoruz çünkü geçmişte DDR2 ve DDR3 combo anakartlar bulunuyordu ve bu bellekler aynı anda çalışamıyordu. Intel işlemcilerde hem DDR4 hem de DDR5 bellek kontrolcüsü olduğu için ilerleyen zamanlarda imkansız diyemeyiz, bunu zaman gösterecektir.


 

Bugünkü rehber yazımızda DDR4 ile DDR5 RAM arasındaki farklar nelerdir? Sorusuna basit ve anlaşılır cevaplar verdik. Göreceğiniz üzere bu sorunun cevabı bütçeniz, sistemden beklentilerinize göre değişmekte. Aklınıza takılan kısımları alt taraftan yorum yaparak bize sorabileceğinizi unutmayın.

1998 Ankara doğumluyum, uzun yıllardır Donanım Arşivi'nde web sitesi yöneticiliği yapıyorum. Sizlere ürün incelemeleriyle ve teknoloji haberleriyle güncel, doğru içerikler sunmayı hedefliyorum. Aynı zamanda Donanım Arşivi Forum'da da yöneticilik yapmaktayım.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Rehber

Oyunlarda yüksek FPS almak her oyuncunun hayali. Fakat bu hayale maalesef herkes ulaşamayabiliyor. Düşük bütçesi olanlar, eski bilgisayar kullanmak zorunda olanlar için oyunlarda yüksek...

Sinema Haberleri

Dünyanın en çok aboneye sahip olan ve ülkemizde de en çok tercih edilen dijital içerik platformu olan Netflix, oldukça geniş ve sürekli olarak genişlemeye...

Oyun Haberleri

Yüzlerce oyun ve uygulama NVIDIA RTX teknolojilerini hali hazırda destekliyor ve her ay NVIDIA DLSS, NVIDIA Reflex  ve gelişmiş ışın izleme efektlerini entegre eden birçok yeni oyun piyasaya...

Teknoloji Haberleri

AMD’nin yeni nesil Ryzen 9000 serisi masaüstü işlemcilerinin yakında resmi olarak satışa sunulması bekleniyor. Fakat bu resmi satışlara gerek kalmadan bazı işlemci modellerinin testlerine...