DDR3 teknolojisine tam olarak alıştık derken, DDR4 son sürat hayatımıza girmeye başladı bile. Peki nedir bu DDR3 ve DDR4 teknolojisi. Hadi hep birlikte öğrenelim.

DDR SDRAM (Double Data Rate Synchronous Dynamic Random Access Memory) bilgisayarlarda kullanılan bir rastgele erişimli hafıza türüdür. Nesillere göre DDR > DDR2 > DDR3 > DDR4 şeklinde sade bir isimlendirme yapılmıştır.

DDR4 SDRAM 4. Nesil senkronize ve dinamik RAM“olarak geçmektedir. Çift veri hızlı ve gerilimi azaltılmış, yüksek transfer oranları ve hızı ile çok daha verimli bir duruma getirilmiştir.

DDR3’ler 2007 yılında çıkmasına rağmen geliştiriciler 2005 yılında DDR4 üzerinde çalışmalara başlamıştı. Hatta 2011 yılında Samsung ilk DDR4 belleğini imal etti ve bu teknoloji bilişim dünyasındaki en büyük gelişmelerden bir tanesidir.

DDR3 ve DDR4 Arasındaki Fark Nedir?

DDR3 ve DDR4 Mekanik olarak anakart üzerinde ki RAM Slotlarında çentik farkı olması ve yapısal farklılığı düşünüldüğünde beraber veya aynı kartta çalışması söz konusu değildir. Anakart üzerinde hem DDR3 ve hem DDR4 slotu bulunması bu durumu değiştirmez. Zaten normal şartlar altında aynı frekansa sahip olmayan RAM’ler bir arada çalışmaz. Örneğin 1600 MHZ DDR3 ve 1333 MHZ DDR3 frekanslar eşitlenmeden aynı kartta çalışmaz.  Bu durumda DDR3 ve DDR4’ün bir arada veya aynı RAM Slotunda çalışması düşünülemez.


Değerlere bakıldığında, DDR4 DDR3’e göre sadece yüksek performans değil, aynı zamanda düşük güç tüketimi ve daha az sistem ısınması sunuyor.

Hız ve Volt kullanımları:

DDR3: 800-2133 MT/s hızına sahip ayrıca enerji olarak1.5 Volt kullanıyor.

DDR4: 2133-4266 MT/s hızına enerji olarak 1.05 Volt kullanıyor.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin