10 Milyondan Fazla Kullanıcı Windows 7'ye Geri Döndü

10 Milyondan Fazla Kullanıcı Windows 7 Kullanmaya Geri Döndü

Steam, kullanıcıların hangi yazılım ve donanımları kullandığına dair istatistikler yayınlıyor. Mart ayındaki istatistiklere göre 100 milyonu aşkın kullanıcısı olan Steam’in istatistiklerine göre kullanıcıların %9.72’si Windows 10 64 bit kullanmayı bırakmış ve %10.30 gibi büyük bir orandaki kullanıcı ise Windows 7 64 bit kullanmaya başlamış. 100 milyondan fazla kullanıcının %10.30’u en az 10-11 milyon demek oluyor.

Peki İnsanlar Neden W7 Kullanmaya Geri Döndü?

Windows 7 güncelleme almamaya başlamış olsa da insanlar neden Windows 7 kullanmaya devam ediyor? İlk olarak Windows 10’un en büyük avantajı DirectX 12 desteğinin bulunduğu tek işletim sistemi olmasıydı. Ancak Windows günümüzde Windows 7’ye de DirectX desteği getirdi ve Windows 10 kullanmanın bu açıdan pek bir avantajı kalmadı. Bunun yanısıra insanlar; sık sık gelen ve sıkıntılara neden olan güncellemelerden, buglardan, güncellemeleri kapatamamaktan, bilgisayarın kendi kendine kapanmasından, bir şeylerin kendi kendine silinmesinden, Windows Defender’ı kapatırken bile binbir türlü sıkıntı çıkarmasından dolayı Windows 10 kullanmaktan bıkmış durumda. Hatta ben de bu araştırmayı yaptıktan sonra, W7’ye DirectX 12 desteğinin geldiğini gördükten sonra Windows 7’ye geçme kararı aldım.

Bir Reddit kullanıcısı da, bu konuyu geçtiğimiz yıl merak etmiş ve r/windows subreddittinde neden insanların hala W7 kullandığına dair bir soru sormuş. En popüler cevaplardan birisi kısaca şöyle:

”W7’de, saçma sapan, olup olmadık bir yerde ”Güncellemeyi Başlat” seçeneği yok. Aktif saat saçmalığı yok, AI (yapay zeka) bozuntusu yok, sade ve basit bir kontrole sahip.

Ayrıca Windows, beta test ekibini kovdu. Ben ise onların ücretsiz beta test kobayı olmak istemiyorum. 6 ayda bir güncellemeler ile baştan bir Windows kurmak istemiyorum. Bunların hiçbirinin parçası olmak istemiyorum. Dürüst ve beni geri bildirim topluluğu olarak kullanmayan bir işletim sistemi istiyorum.”

OpelGL ve Nvidia Optimus gibi yazılımların da daha iyi çalıştığını, IPS bir ekranda Windows 7’nin tasarımının muhteşem gözüktüğünü ve bunun gibi onlarca nedenden dolayı Windows 7 kullandığını söyleyen bir kullanıcının Reddit ödülü de almış yazısının tamamını okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Donanım Arşivi Ekibinden; DADG ve Twitch moderatörü, video çevirmeni ve site yazarı

20 YORUMLAR

  1. Geçin kardeşim windows 10 un beta deneme kullanıcısı olacaginiza windows 7 ye geçin ki Microsoft onda bile windows 10 a yükseltin diyor rahat bırakmıyor yani . Oyun yapımcıları da bizlere şerefsizlik yapior nfs heat Windows 7 de yok ! Birçok oyunun recomenned gereksinimleri sadece. Windows 10 da çalışıyor.

  2. bir muhendislik firmasinin it yoneticisiyim. 5 yildir format atmiyorum. 37bin saat uzerinde calisma ile kingston ssd 7/24 hic kapatmadan kullaniyorum. sicakliklar cok iyi durumda termal macun dahi yenilemedim dell workstation. 5 yilda yuzlerce yazilim denemisimdir. yazilim kaldirmada youruninstaller kullaniyorum ve pc update yapmiyorum. hatasiz sorunsuz kullanmaya devam. veri trafigi yuzunden ethernet kartini devredisi birakip acmak gerekiyor veya 15 gunde bir yeniden baslatiyorum

  3. microsoftun amaci cihazi en yuksek performansta tutmak. windows 10 un o kadar kolaylıgi varken windows 7 ye neden gecelim?
    windows evrensel bir isletim sistemi ve microsoft her bilgisayara kurulmasi icin calisiyor. Cihazi normal olupda kasan gormedim. su ana kadar. win10 7 ye gore daha performansli ve win10 kasiyorsa win 7 de kasacak. defenderi kapatmanizi istemiyor. cunku indirdiginiz oyunlarin crack dosyalarina gizli viruslere bulasmanizi istemiyor.

  4. Arkadaşlar windows 7 de zaten directX yokmuydu? Yoksa bu farklı bi directX sürümümü? Bana biri anlata bilirmi? Çünkü ben 5 seneden beri windows 7 kullanıyorum (şu anda kullanıyorum) ve directX vardı

  5. Yeniliğe açık olun, garip furyaların rüzgarına kapılmayın, Win 10 ilk çıktığı günden beri kullanıyorım hani şu win7 kullanıcılarına ücretsiz sunulduğu zamanda,direk ,ücret ödemeden win10 sahibi olmuştum. Arkadaşlar kendinizi kandırmayın. Tekrar ediyorum yeniliğe açık olun!

  6. Bende istemeye istemeye 7-8 senelik kullanım sonrasında 3-5 aydır Windows 10′ a geçmek zorunda kaldım. Gel gelelim ben Windows XP’ den 7′ ye geçerken de başlarda zorluk yaşamıştım ve sonrasında Windows 7 mekaniklerine fazlasıyla alıştım. Şimdi veya sonrasında illa ki yeni sisteme geçmek gerekecek zaten, düzen bu şekilde zoraki bir yönlendirme yapıyor. Bence eğer Windows 10′ a geçtiyseniz biraz zorlayın ve çok elzem bir durum söz konusu değilse Windows 7′ ye dönmeyin. Ha Windows 7′ ye olan bazı destekleri yapımcılar çekmemiş olsa ve güncelleme desteği bitmemiş olsa, kim ne yapsın Windows 10′ u? Şu an bir çok güncel donanımı Windows 10 işletim sisteminiz yoksa tam performansı ile kullanamayacağınızı unutmayın …

  7. Bilgisayarımda C diskinde Windows 10, D diskinde ise Windows 7 Ultimate kurulu her ne kadar windows 10 a geçiş yapmış olsam da Windows 7 yi bırakamadığım için onu da ayrıca kurdum.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin