Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Rehber

Windows 10’da Başlangıç Onarım Aracı Nasıl Açılır?

Windows işletim sistemini tercih eden kullanıcılar zaman zaman bir çok hata ile karşılaşabilmektedir. Hatalar donanımsal olabildiği kadar yazılımsal sorunlardan dolayı da kullanıcıların işlemlerini tamamlayamamasına sebep olmaktadır. Windows işletim sisteminden alınan hataların bir çoğu için Microsoft işletim sistemi içerisinde bulunan kurtarma araçları ve kurtarma komutları bulunmaktadır. Bu rehberimizde bir çok hatanın çözümü için kullanılan Windows 10’da Başlangıç Onarım Aracı Nasıl Açılır? sorusunun yanıtını sizlerle paylaşacağız.

Cihazınızın yüklenirken takılıp kalması veya hiç başlamaması beklenmedik bir şekilde her an karşınıza çıkabilecek bir problemdir. Windows 10 sorunu bulmaya çalışarak zaman harcamak yerine bilgisayarınızın doğru şekilde yüklenmesini engelleyebilecek en yaygın sorunları hızla gidermek için tasarlanmış Başlangıç Onarım Aracı özelliğini içerir.

Windows 10’da Başlangıç Onarım Aracı Nedir?

Windows 10 ön yükleme işlemi oldukça basittir. Bilgisayarınız başladığında donanımda Power On Self Test (POST) adı verilen küçük bir dizi kontrol gerçekleştiren BIOS veya UEFI Ürün Yazılımı yüklenir. Ardından BIOS, WINLOAD.EXE adlı ana belleğe önemli bir dosya yükleyen sabit disk ana ön yükleme kaydını tarar. Bu NTOSKRNL.EXE (Windows’un kalbi NT Kernel) ve HAL‘ı (Donanım Soyutlama Katmanı) yükleyerek başlatma sürecini başlatır.

Windows 10 daha sonra fareniz ve klavyeniz gibi donanımınızı başlatma ve Windows Kayıt Defteri ve kullanıcı profilini okuma gibi görevleri gerçekleştirir. Bu işlemlerin herhangi biri sırasında bir hata ile karşılaşılması durumunda Windows işletim sistemi açılmaz. Bazen siyah ekran veren, bazen açılma ekranında takılı kalan, bazen ise bir hata ile dönen bu işlemler için Başlangıç Onarım Aracı kullanılarak işletim sisteminin doğru bir şekilde başlaması sağlanabilir.

Windows 10’da Başlangıç Onarım Aracı Nasıl Kullanılır?

Windows 10 ile ön yükleme sorunlarını gidermek üzere Başlangıç Onarım Aracı özelliğini kullanmak için, durumunuza bağlı olarak en az üç farklı şekilde yapabileceğiniz Gelişmiş başlangıç ayarlarına erişmeniz gerekir.

  • İşletim Sistemi Yüklenmiyorken Başlangıç Onarım Aracı’na Erişme
  • Ön Yüklenebilir Medya Kullanılarak Başlangıç Onarım Aracı’na Erişme
  • İşletim Sistemi Yüklenirken Başlangıç Onarım Aracı’na Erişme

İşletim Sistemi Yüklenmiyorken Başlangıç Onarım Aracı’na Erişme

Cihazınız önyükleme sırasında yüklenmiyor veya takılmıyorsa kurtarma ortamına erişmek için bu yöntemi kullanabilirsiniz:

Adım 1 : Bilgisayarın güç tuşuna basılarak açılması sağlanır.

Adım 2 : Ekranda Windows logosu görünür görünmez güç düğmesine basılır. (Bu ön yükleme sırasını hemen kesecektir.)

Adım 3 : 1. ve 2. adımları bir iki kez daha tekrarlanır.

Adım 4 : Üçüncü kesintiden sonra Windows 10 Gelişmiş Başlangıç ​​ortamına açılacak ve ardından Windows 10 ile ön yükleme sorunlarını gidermek için Başlangıç ​​Onarım Aracı kullanılabilir hale gelecektir.

Ön Yüklenebilir Medya Kullanılarak Gelişmiş Başlatmaya Erişme

Alternatif olarak cihazın hiç başlamaması durumunda Gelişmiş ayarlar ortamına gitmek için bir USB yükleme medyası kullanabilirsiniz.

Adım 1 : Bir USB ön yüklenebilir ortamı kullanarak cihaz başlatılır. (Bilgisayarınız USB flash sürücüden başlamıyorsa,USB’den ön yüklenebildiğinden emin olmak için sisteminizin BIOS ayarlarını değiştirmeniz gerekir. Genellikle, BIOS’a aygıtınızı çalıştırarak ve işlevlerden birine Delete veya ESC tuşlarına basarak erişebilirsiniz, ancak daha fazla bilgi için üreticinizin destek web sitesini kontrol ettiğinizden emin olun.)

Adım 2 : Sağ alt köşede bulunan Bilgisayarınızı onarın bağlantısına tıklanır.

İşletim Sistemi Yüklenirken Başlangıç Onarım Aracı’na Erişme

İşletim sistemine erişim varsa Başlangıç ​​Onarım Aracını kullanmak üzere kurtarma ortamına erişmek için şu adımları kullanabilirsiniz:

Adım 1 : Başlat menüsünde bulunan arama sekmesine Ayarlar yazılarak veya klavyede Windows ve I tuşlarına aynı basılarak Ayarlar açılır.

Adım 2 : Ayarlar penceresinde bulunan Güncelleştirme ve Güvenlik sekmesine gelinerek bu sekmeye tıklanır.

3. Adım : Güncelleştirme ve Güvenlik penceresinde sol menüde Kurtarma butonu bulunarak tıklanır.

4. Adım : “Gelişmiş başlangıç” bölümünün altında Şimdi yeniden başlat butonuna tıklanır.

Bilgisayarınız bu aracı kullanarak doğru şekilde yükleniyorsa, düzeltilmesi gereken hiçbir şey olmadığından “Onarımı Başlat PC’nizi onaramadı” mesajını alırsınız.

Adımları tamamladığınızda, Onarımı Başlat özelliği, cihazınızın doğru şekilde yüklenmesini engelleyebilecek sorunları taramaya, algılamaya ve düzeltmeye devam edecektir.

Ayrıca onarım işlemi, “C:\Windows\System32\Logfiles” klasöründe, tanılamayı daha iyi anlamak için görüntüleyebileceğiniz günlük bilgileriyle birlikte bir SrtTrail.txt dosyası oluşturur. Hala sorun yaşıyorsanız, yardım bulmak için Microsoft destek ekibinden yardım alabilirsiniz.

Alternatif olarak aynı yüklemeyi uzun süredir çalıştırıyorsanız eski yüklemeyi temiz bir Windows 10 kopyasıyla temizlemeyi düşünmelisiniz. Bu işlem daha uzun sürecek ve bilgisayarınızdaki her şeyi silecektir, ancak’ Yükleme sorunlarının yanı sıra performans, pil ömrü ve diğer sorunları gidermeye yardımcı olacaktır. Bu aşamada daha önce yayınlanmış Windows 10’a Nasıl Format Atılır? veya Windows Temiz Önyükleme Nedir, Nasıl Yapılır? rehberlerini inceleyebilirsiniz.


Bu rehberimizde bilgisayarınız ile ilgili bir çok hatanın giderilmesine yardımcı olacak olan Windows 10’da Başlangıç Onarım Aracı Nasıl Açılır? sorusunun yanıtını tüm ayrıntıları ile sizlerle paylaştık. Sorunun çözümü ile detaylar ve sorularınız için sitemize yorum bırakabilirsiniz.

 

Yazar

İTÜ Fizik Mühendisliği öğrencisi olan Elif Ersoy, yaklaşık 5 yıldır sunucu ve bilgisayar işletim sistemleri üzerine çalışmalarını sürdürmekte olup; kariyerine İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nda devam etmektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nde günlük yaşamımızda neredeyse her kullanıcının karşılaştığı problemler üzerine içerik editörlüğü görevini yürütmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Rehber

Instagram’da takip isteği göndermek birçok hesaba erişmek için gerekli adımlardan bir tanesidir. Sosyal medya kullanan birçok kullanıcı bilgilerinin güvenliği ve daha kişisel bir alana...

Sistem Gereksinimleri

Sizlerle uzunca bir süredir paylaştığımız oyun sistem gereksinimleri serimize Senua’s Saga: Hellblade 2 sistem gereksinimleriyle birlikte devam ediyoruz. Çoğu kullanıcı istediği oyunu bilgisayarına indirmeden...

Oyun Haberleri

Oyun dünyasında heyecan verici gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Call of Duty serisinin yeni oyunu Black Ops 6‘nın çıkış tarihi ve Xbox Game Pass ile...

Sinema Haberleri

Cem Yılmaz hayranlarını sevince boğan müjdeli haber geldi: GORA 4 GORA çekimleri başladı! Tam 20 yıl önce vizyona giren ve Türk sinema tarihinde unutulmaz...