Windows 10’a Nasıl Format Atılır?

707

Özellikle bilgisayarında çeşitli sorunlar yaşayanlar devamlı olarak “Bilgisayarıma nasıl format atarım” gibi soruları bizlere soruyordu. Tabii bu işlemi yaparken güncel kalmak şart, işte bu yüzden bugün Windows 10’a nasıl format atılır sizlere bunu anlatacağız, anlayabileceğiniz en basit ve güncel şekilde resimli anlatım ile bu konuyu sizlere sunacağız!

Format Atmak Nedir?

Aslında format atmak nedir sorusunun cevabı gayet basit. İşletim sisteminizi yenilemek, sıfırlamak gibi düşünebilirsiniz. Eğer sistem dosyalarınızda hata oluştuysa, geri dönüşü olmayan bir virüs bulaştıysa bu yöntem bazen şart olabiliyor. Fakat format atmak ile işletim sistemi sıfırlamak kesinlikle karıştırılmamalı. Format attığınız zaman bilgisayarınızda yedeklemediğiniz bütün veriler silinecektir!

Windows 10’a Format Atmak

Windows 10 bilgisiyara format atmak için önce eğer bilgisayarınız kullanılabilir durumdaysa yedekleme yapmanızı öneririm! Çünkü “C” diskinizde kaybetmek istemeyeceğiniz bazı dosyalar olabilir. Bunları bir USB belleğe ya da bir bulut platformuna yedekleyerek veri kaybının önüne geçebilirsiniz. Format işleminden sonra veri kurtarmak imkansız değil, fakat kesinlikle çok uzun ve başarı oranı düşük bir işlem bunu unutmayın!

Windows 10’a Format Atma Aşamaları;

  • Önemli dosyalarınızı yedeklemek
  • Windows 10 kurulum dosyasını indirmek
  • Windows 10 kurulum diskini hazırlamak
  • BIOS ayarları
  • Disk bölümlendirme, biçimlendirme
  • Windows 10 kurulumu

Windows 10 Kurulum Dosyasını Hazırlamak

Windows 10’a format atma işlemine başlamadan önce tabii ki Windows 10 için kurulum dosyalarını indirmek gerekiyor. Öncelikle BURAYA tıklayarak Windows 10’un resmi kurulum aracını indirin.

Daha sonra indirdiğiniz Windows 10 Kurulum Aracından yukarıda okla gösterdiğimiz seçeneği işaretleyin. Daha sonra 64 Bit işletim sistemini seçin ve USB belleğe kurulum moduyla birlikte devam edin. Unutmayın USB belleğinizin içindeki bütün veriler bu işlemden sonra silinecektir!

Windows 10’a Format İçin BIOS Ayarları

Windows 10 formatlama işleminde çoğu kişinin kafası burada karışabiliyor. Fakat aslına bakılırsa oldukça basit bir işlem. Masaüstü bilgisayarlarda genellikle “Delete” tuşuyla ulaştığınız BIOS ekranında “Boot Priority” kısmını bulun. Windows 10 kurulum dosyalarınızı kurduğunuz USB belleğin markası ya da modeli yazacaktır, onu en üste getirin. Daha sonra F10 tuşuna basıp ayarları kaydedip BIOS’dan çıkın.

Eğer biraz daha eski bir cihaza sahipseniz bios ekranınız üstteki gibi olabilir. Fakat yine benzer işlemleri yapacaksınız. Laptoplarda genellikle F1 ya da F2 tuşuyla açılan BIOS’a girin. Boot kısmını bulun, daha sonra Boot Devire Priority kısmından en üste dosyaları yazdırdığınız USB belleği alın, F10 ile kaydedip çıkın.

Not: BIOS tuşunun hangisi olduğuna emin değilseniz kullanım kılavuzuna ya da cihazın üreticisine danışabilirsiniz.

Windows 10’a Format Atma

Bilgisayar yeniden başladıktan sonra karşınıza Windows simgesi çıkacaktır, kısa bir süre sonra kurulum ekranı gelecek. Bu aşamaya gelindiğinde “Ürün anahtarım yok” seçeneğini seçerek devam edebilirsiniz. Eğer önceden kullandığınız bir anahtarınız varsa zaten otomatik olarak algılayacaktır.

Daha sonra karşınıza kurmak istediğiniz Windows 10 sürümünü soran bir ekran çıkacaktır. Windows 10 Home ya da Windows 10 Pro kurabilirsiniz, donanımınız biraz daha zayıfsa Windows 10 Home daha iyi bir seçenek olabilir.

Şimdi ise en önemli kısım olan formatlama ekranındayız. Burada sizin diskinizin durumuna göre farklı seçenekler çıkacaktır. Eğer bütün diski komple temizleyip temiz kurulum yapacaksanız bütün sürücüleri seçip “Sil” tuşuna basın. Hepsini sildikten sonra tek bir sürücü kalacaktır.

O diski seçin, “Yeni” tuşu aktif olacaktır. Oradan isterseniz diskinizi bölümlendirebilirsiniz. Eğer SSD + HDD kullanıyorsanız işletim sistemini direkt olarak SSD’ye kurmanız gerek. Ayrıca ilk olarak Windows 10’u kuracağınız bölümü oluşturun.

Diğer diski yedekleriniz için kullanıyorsanız kesinlikle onu seçip işlem yapmayın, aksi takdirde dosyalarınız silinecektir. Unutmayın 1024 MB disk alanı 1 GB disk alanına denktir, bölümlendirmenizi buna göre yapın.

Wşndows 10’un kurulum süresi bilgisayarınızın performansına göre değişecektir. Bilgisayarınız otomatik olarak yeniden başlatıldıktan sonra USB belleği çıkartın. Daha sonra yukarıdaki gibi bir ekran gelecektir. Burada isterseniz Microsoft hesabınıza bağlanabilirsiniz, ya da direkt olarak sınırlı kuruluma devam et dedikten sonra kurulumu sonlandırabilirsiniz.

Windows 10’a CD İle Nasıl Format Atılır?

Windows 10’a CD ile format atma konusu hakkında çok fazla soru geliyor. Fakat günümüzde işletim sistemlerinin boyutunun artmasıyla birlikte eskiden kullandığımız CD’lere artık Windows 10 işletim sistemi sığmamakta. Günümüz için en çok kullanılan yöntem USB bellek ile Windows 10’a format atmaktır, çünkü hem daha hızlıdır hem de daha sağlıklı olacaktır.

Windows 10’a Format Attıktan Sonra Yapmanız Gereken Bazı Şeyler

Windows 10’a format atma işlemi bittikten sonra artık masaüstünü görebilirsiniz. Bu aşamada ilk olarak chipset sürücülerinizi kurmanızı öneririz, daha sonra ise ekran kartı sürücülerinizi kurmanızı öneririz. Bu durum sisteminizin donanımına göre değişecektir. Fakat Windows 10 çoğu sistemle uyumlu. Ayrıca Windows 10 işletim sistemini güncel tutmayı unutmayın, yine aynı şekilde sürücülerinizi de resmi sitelerinden en günceli olacak şekilde indirin!

Bilgisayarınızda format atma konusunda takıldığınız konular olursa, yorumlarda belirtebilirsiniz.

1998 Ankara doğumlu Mehmet Yılmaz uzun yıllardır Donanım Arşivi'de teknoloji editörlüğü yapmaktadır. Yılmaz, son kullanıcılar için piyasaya çıkan yeni ürünleri ve yine son kullanıcılar tarafından merak edilen ürünleri özgün ve tarafsız olarak değerlendirmekte, incelemektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nin forum tarafında yöneticilik yapmaktadır. Basım ve Yayın Teknolojileri bölümünde eğitim hayatına devam eden Yılmaz’ı aşağıda bulunan sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilirsiniz.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin