TikTok Oyun Sektörüne Güçlü Bir Giriş Yapıyor

4240

Tiktok’un Hızlı Yükselişi

ByteDance adlı Çinli startup‘ın geliştirmiş olduğu TikTok, başta Amerika olmak üzere kısa sürede tüm dünyayı kasıp kavuran bir uygulama haline geldi. Çıktığından beri 1.65 milyar indirmeyi aşan $75 milyarlık değeri ile dünyanın en değerli startup‘ı olan ByteDance, mobil sektörün ekmeğini biraz daha yemek istiyor.

 

Mobil sektörün büyük bir paydası da mobil oyun sektörü. Bu sektörün en çok ekmeğini yiyen Tencent Games‘e rakip olmak isteyen ByteDance şu an henüz ”embriyonik dönemde” olan oyun tarafına tam 1000 kalifiyeli eleman almış bile. Embriyonik döneminde bile 1000 kalifiyeli eleman almış olan ByteDance’in bu yıl, iki oyununu piyasaya sürmesi bekleniyor.

ByteDance Neden Bir Anda Bu Kadar Güçlü Bir Giriş Yaptı?

Görünüşe göre Amerika’da on milyonlarca kullanıcısı olan ByteDance, ucuz reklamların ilerisine geçip, daha karlı işlere de girişmek istiyor. Diğer bir Çinli firma olan Tencent Games’in mobil sektördeki büyük paydasını fark eden ByteDance kendisi de oyun sektöründen faydalanmak istiyor. Bu girişin bir diğer sebebi ise bir diğer Çin tabanlı uygulama olan Toutiao adlı TikTok benzeri uygulamanın hızlı yükselişi. ByteDance, yerinde sayıp Toutiao’a pazar payını yedirip küçülmek yerine başka pazarlara da giriş yapmak istiyor olabilir.

Kaynak

https://www.gamespot.com/articles/tiktok-studio-is-getting-into-gaming-in-a-bigger-w/1100-6472903/

Donanım Arşivi Ekibinden; DADG ve Twitch moderatörü, video çevirmeni ve site yazarı

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin