Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

İnceleme

1080P Oyunculuk İçin Ekran Kartı Önerileri -2024-

1080P çözünürlük pek yeni bir standart sayılmaz fakat günümüzde hâlâ en fazla kullanılan çözünürlüklerden biri. Haliyle insanlar 1080p oyunculuk için ekran kartı önerilerini bekliyor. Biz ise bunu yaptığımız güncel oyun testleriyle birlikte destekleyerek 2024 yılında alabileceğiniz 1080P çözünürlük odaklı ekran kartlarının güncel performans durumlarına bakıyor olacağız. Böylelikle en fiyat/performans modelleri tercih edebileceksiniz.

Ekran Kartı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ekran kartı alırken nelere dikkat etmek lazım? Bu soru çok soruluyor. Aslında bugün sizler için yaptığımız testler bu sorunun cevabı olacak çünkü 1080P odaklı fiyat/performans odaklı ekran kartlarını sizler için listelemiş olacağız.

Bu sonuçlardan yola çıkarak bütçenize de en uygun ekran kartını seçebileceksiniz. Fakat buna ek olarak aynı GPU’ya sahip ekran kartında çok farklı fiyatlar göreceksiniz. Bunların sebebi marka, serisi, tasarım ve soğutma performansı diyebiliriz. Örneğin Asus Dual ekran kartı ile Asus ROG Strix ekran kartı arasında ciddi bir fiyat farkı var. Bunların size vereceği FPS değerleri neredeyse aynıdır. Aradaki farkın büyük bir kısmı tasarıma, bileşenlere ve soğutma performansına ayrılmıştır. Yani bütçeniz kısıtlıysa üst seri bir kart almak zorunda değilsiniz.

Performans Testleri

Apex Legends testine baktığımızda aslında Radeon RX 7700 XT ekran kartının oyunun zorunlu FPS limitine takıldığını görüyoruz. Yani belki 299’un üzerinde bir FPS bile alabilirdi demek oluyor bu. Haliyle RTX 4060 Ti 16GB ile aralarındaki fark kapanıyor.

Mount and Blade: Bannerlord oyununda aradaki FPS farkının açıldığını görmek mümkün. Radeon RX 7700 XT ve RTX 4060 Ti 16GB ekran kartı arasında çok ciddi bir performans farkı var. Asıl dikkat çeken kısım ise ülkemizde aslında benzer fiyatlara satılıyor olmaları, bu detay RX 7700 XT’yi çok daha ön plana çıkartıyor.

Doom Eternal oyununa geldiğimizde de yine kayda değer bir performans farkı olduğunu görmekteyiz. 261 FPS gerçekten çok yüksek bir değer. RX 7700 XT F/P iddiasını burada da sürdürüyor.

Forza Horizon 5 oyununda FPS farkları bu sefer çok daha yakın seyrediyor. RX 7600 XT 16GB ekran kartı burada hiç fena bir performans sergilemiyor aslında. RTX 4060 Ti 8GB ondan bir tık daha önde fakat artık 2024 yılında 8 GB VRAM’e sahip ekran kartı ilk tercihiniz olmamalı bizce.

God of War oyununda da zirvedeki model değişmedi fakat daha alt sıralardaki FPS farkının yine ciddi anlamda düştüğünü görmekteyiz. Bazı oyunlarda daha fazla performans veren ekran kartları bazı oyunlarda da daha düşük performans verebiliyor.

Red Dead Redemption 2 oyununda zirvedeki farkın iyice açıldığını görmekteyiz. RX 7700 XT kıyaslanamayacak derecede yüksek bir performans sergiliyor. Bir altında ise RTX 4060 Ti modelleri bulunmakta. Burada RX 7600 serisi ve RTX 4060 ekran kartı bir hayli geride kalıyor.

The Last of Us Part 1 oyunu sistemleri ciddi anlamda zorlayan bir yapım. Haliyle genel FPS değerleri bu testte bir hayli düşüyor. Zirveyle en alt taraf arasında da yine ciddi bir FPS farkı oluşmuş. En azından bu oyunu yüksek ayarlarda akıcı bir şekilde oynamak için RTX 4060 ve RX 7600’ün pek yeterli olduğunu göremiyoruz.

Shadow of the Tomb Raider oyununda farklar biraz daha kapanıyor. Bu oyunun optimizasyonunun başarısıyla da alakalı aslında. RX 7700 XT zirvedeki yerini korurken RTX 4060 Ti ekran kartları da bir hayli yaklaşmayı başarıyor.

Valorant oyununda FPS değerleri fırlıyor haliyle. Burada Radeon RX 7700 XT 12GB ekran kartı çok büyük bir farkla zirvedeki yerini koruyor. RTX 4060 Ti serisi ekran kartları da gayet iyi bir sonuç veriyor diyebiliriz. Bu tarz oyunlarda RX 7600 bile gayet yüksek bir performans sergiliyor. Tek amacınız e-spor oyunları oynamaksa RX 7600 bile işinizi fazlasıyla görecektir.

Call of Duty: Warzone 2 oyununda AMD ekran kartlarının performansları gerçekten iyi düzeyde. RX 7700 XT yine zirvedeyken RX 7600 XT ekran kartının RTX 4060 Ti 8GB ekran kartıyla aynı performansı sergileyebildiğini görüyoruz.

1080P İçin Hangi Ekran Kartı?

1080P oyunculuk için ekran kartı önerileri rehberimizin sonuna geldik. Bütün bu performans testlerinin sonucunda lider ekran kartı açık ara farkla Radeon RX 7700 XT 12GB modeli oluyor. Şu anda ülkemizde RX 7700 XT ekran kartını neredeyse RTX 4060 Ti fiyatlarına bulabilmeniz mümkün. Yani aynı parayı ödeyip rakibine oranla çok daha yüksek FPS alabiliyorsunuz. Hatta söz konusu kart RTX 4060 Ti 16GB ise RX 7700 XT şu an ona göre daha ucuz bir model.

Benim tek oynadığım oyunlar espor oyunları diyecek olursanız günümüzde RX 7600 XT ve RTX 4060 ekran kartları bile sizin işinizi fazlasıyla görecektir. Fakat AAA oyunları seviyorsanız size önerimiz Radeon RX 7700 XT model ekran kartı olacaktır.

1998 Ankara doğumluyum, uzun yıllardır Donanım Arşivi'nde web sitesi yöneticiliği yapıyorum. Sizlere ürün incelemeleriyle ve teknoloji haberleriyle güncel, doğru içerikler sunmayı hedefliyorum. Aynı zamanda Donanım Arşivi Forum'da da yöneticilik yapmaktayım.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Rehber

Instagram’da takip isteği göndermek birçok hesaba erişmek için gerekli adımlardan bir tanesidir. Sosyal medya kullanan birçok kullanıcı bilgilerinin güvenliği ve daha kişisel bir alana...

Sistem Gereksinimleri

Sizlerle uzunca bir süredir paylaştığımız oyun sistem gereksinimleri serimize Senua’s Saga: Hellblade 2 sistem gereksinimleriyle birlikte devam ediyoruz. Çoğu kullanıcı istediği oyunu bilgisayarına indirmeden...

Oyun İndirimleri

Epic Games Store‘un her hafta oyunseverlere sunduğu ücretsiz oyun kampanyası, bu hafta da heyecan verici bir fırsatla karşımıza çıkıyor. Bu haftanın ücretsiz oyunu, modern...

Sinema Haberleri

Cem Yılmaz hayranlarını sevince boğan müjdeli haber geldi: GORA 4 GORA çekimleri başladı! Tam 20 yıl önce vizyona giren ve Türk sinema tarihinde unutulmaz...