Rampage Bright RM-68 144 HZ Oyuncu Monitörü İncelemesi

RAMPAGE BRIGHT RM-68 144 HZ OYUNCU MONİTÖRÜ İNCELEMESİ

Bugünkü incelememizde Rampage’in bir süredir piyasada bulunan 27 inç boyutundaki oyuncu monitörünü inceleyeceğiz. Bright RM-68 model koduna sahip bu monitör 144 HZ tazeleme hızını 1 MS tepkime süresiyle sunabiliyor. Tasarımında en dikkat çeken kısımlar ise ince çerçeveleri ve metal ayakları. Monitörü öne çıkaran en büyük özellik ise bulundurduğu Samsung VA panel sayesinde sunduğu Adaptive Sync desteği.

 

TASARIM

RM-68’in tasarımına baktığımızda ilk dikkatimizi çeken kısım alt kısım hariç köşelerin çerçevesiz yapıda olması. Frameless adı verilen bu tasarım dilinde birden fazla monitör kullananlar için büyük bir avantaj sağlanmış, zaten tek monitörle kullanacak olsanız bile monitörün şıklığını gerçekten arttıran bir detay bu.

Çerçeveleri daha yakından görmeniz adına yakından çekilmiş bir fotoğrafını ekliyoruz. Alttaki çerçeve bir parmak kadar bir kalınlıktayken köşelerdeki çerçeveler ise bir hayli ince tutulmuş.

Monitörü çevirip arka kısmına baktığımızda piano black parlaklık bizi karşılıyor. Arka taraf komple plastikten imal edilmiş fakat hissiyat olarak kesinlikle kalitesiz bir hissiyat oluşturmuyor. Arka üst tarafta konumlandırılmış gri renklerdeki Rampage logosu ise iyi bir tercih olmuş. Fakat tahmin edebileceğiniz gibi piano black parlaklık hoş görünmesine rağmen ciddi anlamda parmak izi tutup can sıkabiliyor.

Monitörü tutan ayak kısmına geldiğimizde siyah renkte metal bir ayak görüyoruz. Bu ayak kıvrımlı bir yapıda geliyor ve bir hayli büyük. Tabanında kaymasını engelleyecek ayaklar bulunması da güzel bir hamle olmuş. Ek olarak söylemeden geçmeyelim bu ayak gerçekten sağlam duruyor.

Monitörün ayağına baktığımızda bizleri kilit mekanizmalı bir sistem karşılıyor. Yine içi metalden imal edilmiş standın sadece monitörü eğme desteği bulunuyor. Gündelik bir kullanıcı için bu ayar yeterli sayılabilir fakat pivot gibi özelliklerin olmasını isterdik.

Bu standı monitöre takarken kilit mekanizması olduğundan bahsetmiştik. Kilidi açıp mekanizmaya baktığımızda yaylı bir sistem görüyoruz. Tutan tırnakların metal olmasını tercih ederdik tabii sağlamlık açısından.

Monitörü nasıl kontrol ediyoruz derseniz monitörün hemen arka tarafına bir adet joyistik yerleştirilmiş. Kullanımı oldukça rahat fakat bir süre alışmanız gerekiyor çünkü komutlar diğer monitörlere göre biraz daha farklı.

TEKNİK DETAYLAR

 • Ekran Boyutu: 27 İnç
 • Çözünürlük: 1920×1080 Full HD
 • Panel: Samsung VA
 • Tazeleme Hızı: 144 Hz
 • Parlaklık: 250 Kandela
 • Bakış Açıları: 178-178°
 • Kavis: 1800R
 • Kontrast Oranı: 3000:1
 • Renk Paleti: %120 sRGB, %85 NTSC
 • Tepkime Süresi: 1ms
 • Renk Desteği: 16.7 Milyon
 • Bağlantılar: 1 x DP,1 x HDMI, 1 x DVI, 1 x Kulaklık
 • Diğer Özellikler: Adaptive Sync, Flicker Free, Mavi Işık Filtresi
 • Boyutlar: 612.7*361.9*73.7mm
 • Monitör Standı: Eğme Desteği
 • Ağırlık: 4.56 KG
 • Vesa: 100*100
 • Kutu İçeriği: HDMI Kablosu, DisplayPort Kablosu, Güç Adaptörü, Güç Kablosu, Kullanım Kılavuzu

Merak edilen ilk konulardan biri ise bu monitörün yeni G-Sync’e ne kadar uyumlu olduğuydu. Nvidia’nın kendi test yazılımıyla yaptığımız testlerde bu monitör uyumlu ekran kartlarıyla tam uyumlu olarak G-Sync desteği sunuyor ve kullanıcısına herhangi bir sorun çıkarmadan akıcı bir oyun deneyimi sunabiliyor.

Peki bu FreeSync ve G-Sync nedir diyenler için kısaca açıklamak gerekirse, oyunlarda aldığınız FPS değeri monitörünüzün görüntüleyebildiği HZ değerini aşınca görüntüde çeşitli yırtırmalar oluşturmakta. Bu sorun VSync ile bir miktar çözülmesine rağmen bu yöntem görüntüde gecikmeler yaratabiliyordu. G-Sync ve FreeSync sayesinde hem bu kırılmaların önüne geçiliyor hem de görüntüde oluşan gecikme en aza indirgenebiliyor.

Peki bu FreeSync destekli monitörlerde G-Sync nasıl aktif ediliyor diye soracak olursanız öncelikle G-Sync destekli bir ekran kartına sahip olmanız şart. Daha sonra en güncel driver sürümünü kurup Nvidia Denetim Masası yazılımından G-Sync’i aktif edebilirsiniz. Fakat aktif ediliyor diye tam uyumlu gibi bir düşünceye kapılmayın çünkü bunu sadece test ederek anlayabilirsiniz.

TESTLER

İlk testimizi beyaz doygunluğu üzerine yapıyoruz. Sağda giriş seviyesi bir IPS monitör görüyorsunuz. Görüldüğü üzere RM-68 Samsung VA panelin de etkisiyle bir hayli derin beyaz doygunluğu sunmayı başarmış. Diğer monitörde ise bu kutucukların çoğunu göremiyorsunuz.

Monitörün renk gösterme yetenekleri ise bir hayli başarılı. NTSC renk gamutunun %85’ini karşılamasıyla birlikte gösterdiği renklerin bir hayli gerçekçi ve doygun olduğunu söylemek mümkün. Yani aşırıya kaçmadan grafikerlik işlerinizi de rahatlıkla yapabilirsiniz.

Renk gösteriminin bir hayli başarılı olduğunu söylemiştik. Bu başarısı film izlerken gerçekten çok etkileyici olabiliyor. Üstelik 1800R kavisi ile gerçekçilik hissini arttırarak sizi içine çekmeyi de başarıyor. Hareketli sahnelerde hayaletlenme yok, fakat monitör sarı renkleri biraz daha kırmızıya yakın bir tonda göstermeye meyilli gibi görünüyor.

Her şeyden önce firma bunu oyuncu monitörü olarak sunduğu için oyun performansına değinmeden olmazdı. Eğer 1080P çözünürlükte 144 FPS alabileceğiniz bir ekran kartına sahipseniz 144 HZ avantajı gerçekten çok iyi. Özellikle düşük tazeleme hızına sahip bir monitörden geçiş yaparsanız akıcılığın ciddi anlamda arttığını anlıyorsunuz. Ek olarak 1 MS tepkime süresinin faydasını da daha az hayaletlenme yaşayarak görüyorsunuz.

Monitörlerdeki önemli hususlardan biri ise ışık sızmasının ne denli olduğu. Bu monitörde şaşırtıcı şekilde çok az oranda ışık sızması bulunuyor. Muhtemelen kullanılan Samsung VA panelin buna etkisi bir hayli yüksektir.

SONUÇ

Bright RM-68, çerçevesiz tasarımıyla, metal standıyla bir hayli şık görünen bir monitör olmuş. Samsung VA paneli sayesinde de geniş görüş açıları sunuyor bu güzel olmuş. 144 HZ tazeleme hızının ve 1 MS tepkime süresinin avantajını ise oyunlarda görmeniz kesinlikle mümkün. Monitörün eksi yanlarına değinecek olursak pivot gibi özellikler yok ayrıca menüsü görsel ve fonksiyon açısından zayıf kalmış.