MSI GEFORCE GTX 1660 GAMING X 6 GB EKRAN KARTI İNCELEMESİ

Bugünkü incelememizde MSI’ın GeForce GTX 1660 Gaming X 6 GB model ekran kartını inceleyeceğiz. Kısa bir süre önce GTX 16xx serisi ekran kartlarını duyuran Nvidia, orta seviye için daha iddialı ekran kartları çıkartmayı hedeflemişti. Bilindiği üzere orta seviyede RX 580 gibi ekran kartları oldukça popüler. Şimdi ise bu ekran kartının performansını orta seviyedeki Radeon markalı RX 580-RX 590 gibi rakipleriyle kıyaslayacağız.

TASARIM

Kartın genel tasarımına baktığımızda Gaming X serisin gri-siyah tonlarındaki renklerini görüyoruz ilk olarak. Orta boyutlardaki 2 adet TorX 3.0 fanlar hem tasarımsal olarak hem de teknik açıdan oldukça gelişmiş düzeyde. Özel rulmanı ve özelleştirilmiş yaprakları ile gerçekten çok başarılı.

Gaming X üst seviyelerden biri olduğu için kartın aydınlatması da oldukça üst düzeyde tabii ki. Mystic Light destekli RGB aydınlatmalar kartın fanlarının çevresinde ve üst konumdaki MSI yazısına konumlandırılmış. 16.8 milyon renk arasında istediğini ayarlayabildiğiniz, oldukça çeşitli modlar arasında geçiş yapabileceğiniz bir ekran kartı.

Ekran kartını çevirip alt kısmına baktığımızda bizleri görünürde 3 adet krom kaplı bakır ısı borusu karşılıyor. Twin Frozr 7 adı verilen bu soğutma teknolojisi ekran kartı piyasasındaki en başarılı çözümlerden biri kesinlikle. Yeni nesilinde ise ek olarak daha kaliteli bir termal macun kullanılarak hem ısı iletkenliği hem de termal macun ömrü geliştirilmiş.

Gaming X serisi üst konuma ait olduğu için bu kartta arka plaka olmasa olmazdı tabii. Açık gri renkte fırçalanmış alüminyum görünümlü arka plaka oldukça şık bir tasarıma sahip. MSI arka plaka tasarımını en iyi yapan firmalardan biri gerçekten. Bu arka plaka sayesinde ek olarak karta pasif bir soğutma da sağlanmış oluyor zaten.

TEKNİK DETAYLAR

GPU: TU116-300-A1
Mimari: Turing
CUDA Çekirdekleri: 1408
Baz Çekirdek Frekansı: 1530 MHz
Boost Çekirdek Frekansı: 1860 MHz
Bellek Frekansı: 8000 MHz GDDR5
Bellek Bant Genişliği: 192 Bit
Bellek Miktarı (VRAM): 6 GB
RTX-OPS: Işın İzleme Bulunmuyor
Görüntü Çıkışları: 3 x DisplayPort 1.4, 1 x HDMI 2.0B
Çoklu Ekran Kartı Desteği: Bulunmuyor
Üretim Teknolojisi: TSMC 12nm
Güç Konnektörleri: 1 x 8-Pin
TDP: 130W
Uzunluk: 247 MM
 

PERFORMANS TESTLERİ

Karşılaştırmalı testlerimize ilk olarak günümüzün en çok oynanan yarış oyunlardan biri olan Forza Horizon 4 ile başlıyoruz. 1080P çözünürlükte ve ultra grafik ayarlarında ortalamada 90 FPS alan ekran kartı rakibi RX 590 ile neredeyse aynı değeri almayı başarıyor.

Karşılaştırmalı oyun testlerine oldukça ağır ve güncel oyunlardan biri olan Metro Exodus ile devam ediyoruz. 1080P çözünürlükte ve ultra detay ayarlarında 49 FPS alan GTX 1660 ekran kartı rakibi RX 590’dan 6 FPS daha fazla almayı başarıyor.

Diğer bir karşılaştırmalı testimizi ise yine güncel oyunlardan biri olan Battlefield 5 ile yapıyoruz. 1080P çözünürlükte ve ultra detaylarda 75 FPS alan ekran kartımız RX 590 ekran kartından 6 FPS geride kalıyor.

 

Çıktığı zamanlarda bomba etkisi yaratan fakat günümüzde mobil oyununun daha fazla oynandığı bir oyun olan PUBG‘de ise yine 1080P çözünürlükte ve ultra grafik ayarlarında 102 FPS almayı başaran ekran kartı rakibi RX 590’dan 12 fps gibi yüksek bir farkla öne geçiyor.

Karşılaştırmalı oyun testlerimizin sonuncusunu Rainbow Six:Siege (R6) ile yapıyoruz. 1080P çözünürlük, ultra grafiklerde 202 FPS alan ekran kartı, rakibi RX 590’dan 9 FPS daha fazla almayı başarıyor.

Canlı ve son oyun testimizi ise bir anda popüler olan Battle Royale oyunu olan Apex Legends ile yapıyoruz. 1080P çözünürlükte ve en yüksek grafik ayarlarında 80-120 FPS arasında değişken değerler almayı başardık. Ekran kartının sıcaklığı ise 60 derecelerde seyretti yani çok iyi bir değer.

Kartın rakibi olan Sapphire Nitro+ RX 590 S.E ile yaptığımız sıcaklık kıyaslamasında rakibinden ortalamada 10 derece daha serin çalıştığını görüyoruz. Aradaki TDP farkı bu değerleri açıklar nitelikte zaten.

SONUÇ

Nvidia tarafından direkt olarak RX 590 ekran kartının karşısına konumlandırılan GTX 1660, rakibiyle denk performans sergiliyor. Bu kartı öne geçiren kısım ise MSI’ın başarılı soğutması ve mimarisel farklardan ötürü daha düşük bir güç tüketimine sahip olması.

1998 Doğumlu, teknolojiye oldukça meraklı olan ve bu konularda araştırmayı seven birisiyim.

1 YORUM

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin