Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Teknoloji Haberleri

MediaTek Helio G91 İşlemcisi Duyuruldu

MediaTek, yeni yonga seti Helio G91’i sessiz sedasız duyurdu. Helio G91, uygun fiyatlı akıllı telefonların performansını ve yeteneklerini artıracak özellikler sunuyor. Bu yazıda, Helio G91’in özelliklerini, avantajlarını ve hangi telefonlarda kullanılacağını inceleyeceğiz.

MediaTek Helio G91’in Özellikleri

Helio G91, 12nm FinFET süreci ile üretilen sekiz çekirdekli bir işlemci. İki adet 2.0GHz hızında çalışan Arm Cortex-A75 çekirdeği ve altı adet 1.8GHz hızında çalışan Arm Cortex-A55 çekirdeği bulunuyor. Grafik birimi olarak ise 1.0GHz hızında çalışan Arm Mali-G52 MC2 GPU kullanılıyor.

MediaTek Helio G91, 8GB’a kadar LPDDR4x bellek ve eMMC 5.1 depolama desteği sağlıyor. Ayrıca, cihazların 108MP sensörlerden faydalanmasını sağlayarak çeşitli aydınlatma koşullarında daha net ve daha detaylı fotoğraflar elde etmeyi vadediyor. 2.0um piksel gruplamayla desteklenen sensör içi yakınlaştırma özelliği, düşük ışık performansını iyileştirmeyi ve daha iyi detaylar sunan kayıpsız portre çekimleri sunmayı amaçlıyor.

İşlemci, gerçek zamanlı güç, sıcaklık ve oyun faktörlerine dayalı olarak CPU, GPU ve bellek performansını optimize etmek için tasarlanan MediaTek HyperEngine oyun teknolojisine de sahip. Bu teknoloji sayesinde, ağır yüklü oyun motorlarında, zorlu sahnelerde ve yoğun oyunlarda daha akıcı ve uzun süreli bir oyun deneyimi sunuyor. Ayrıca, yüksek FPS oyun sahnelerinde güç tüketimini azaltarak pil ömrünü uzatıyor.

Yonga seti, çift 4G VoLTE, WiFi 5 bağlantısını destekliyor. Araba kullananlar için işlemci, GPS hizmetinin alınamadığı yerlerde doğru konum takibi için eylemsiz navigasyon motoru ve eller serbest kontrol için sesle uyandırma özelliğine sahip.

MediaTek Helio G91’in Avantajları Neler

MediaTek Helio G91, uygun fiyatlı telefonlara güç verecek bir işlemci olarak öne çıkıyor. Özellikle, 108MP kamera desteği, 90Hz ekran desteği, HyperEngine oyun teknolojisi gibi özellikler, bu segmentteki telefonlara rekabet avantajı sağlayabilir. Helio G91, MediaTek’in önceki nesil işlemcilerine göre daha yüksek performans, daha iyi grafik, daha iyi kamera ve daha iyi oyun deneyimi sunuyor.

Helio G91, aynı zamanda, 5G teknolojisine henüz geçiş yapmamış veya yapamayacak olan kullanıcılar için de cazip bir seçenek olabilir. Helio G91, 4G bağlantısını en iyi şekilde kullanan bir işlemci olarak, 5G’ye ihtiyaç duymayan veya ulaşamayan kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayabilir.

İşlemci, uygun fiyatlı telefon segmentinde yeni bir standart oluşturabilecek bir işlemci olarak dikkat çekiyor. MediaTek, bu işlemci ile hem kullanıcıların hem de üreticilerin beklentilerini karşılamayı hedefliyor. Helio G91 işlemcili telefonların performansı, kamerası, ekranı ve oyunu nasıl etkileyeceğini ise zaman gösterecek.

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Emir Çiftci, Donanım Arşivi üzerinden teknoloji, donanım ve bilim konuları hakkında haberler yazmaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Rehber

Oyunlarda yüksek FPS almak her oyuncunun hayali. Fakat bu hayale maalesef herkes ulaşamayabiliyor. Düşük bütçesi olanlar, eski bilgisayar kullanmak zorunda olanlar için oyunlarda yüksek...

Sinema Haberleri

Dünyanın en çok aboneye sahip olan ve ülkemizde de en çok tercih edilen dijital içerik platformu olan Netflix, oldukça geniş ve sürekli olarak genişlemeye...

Oyun Haberleri

Yüzlerce oyun ve uygulama NVIDIA RTX teknolojilerini hali hazırda destekliyor ve her ay NVIDIA DLSS, NVIDIA Reflex  ve gelişmiş ışın izleme efektlerini entegre eden birçok yeni oyun piyasaya...

Teknoloji Haberleri

AMD’nin yeni nesil Ryzen 9000 serisi masaüstü işlemcilerinin yakında resmi olarak satışa sunulması bekleniyor. Fakat bu resmi satışlara gerek kalmadan bazı işlemci modellerinin testlerine...