Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Rehber

Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Son zamanlarda laptoplara olan ilgi iyice artmaya başladı. Özellikle belirli dönemlerde ise laptop satışları ciddi anlamda artıyor ve kullanıcılar sıkça laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler nedir? Sorusunu bizlere sıkça soruyordu. Bugünkü rehberimizde laptop alırken nelere dikkat edilmeli? Sorusuna yanıt bulacağız. Bu sayede kendinize yeni bir laptop alırken bilinçli tercihler yaparak ihtiyaçlarınıza en uygun dizüstü bilgisayarı tercih edebiliyor olacaksınız.

Soğutma Performansı

laptop tercihi: soğutma performansı

Laptop tercih ederken istediğiniz kadar yüksek performanslı cihaz seçseniz bile eğer o cihazın soğutma sistemi zayıfsa bu yüksek güçlü bileşenlerin aslında pek bir esprisi kalmıyor. Çünkü soğutması kötü bir laptopta o yüksek performanslı bileşenler tam performansını veremeyecektir. İşlemci, ekran kartı gibi bileşenler çok yüksek sıcaklıklara ulaştığı zaman frekansını kısarak bu sıcaklığı dengelemeye çalışıyor bu da size performans kaybı olarak geri döner. Üst seviye diye aldığınız bir cihaz bu performans kısması sebebiyle aslında daha düşük segment bir cihazla aynı performansı verebilir!

Ayrıca soğuk çalışan bileşenler sıcak çalışanlara göre nispeten daha uzun ömürlü de olabiliyor. Bu yüzden cihazın iyi bir soğutma sistemine sahip olması çok önemli.

Ekran Kartı Watt Değerini Kontrol Edin

GeForce RTX 3000 ve RTX 4000 serisiyle birlikte artık aynı laptop ekran kartlarının da farklı güce sahip versiyonları ortaya çıktı. Örneğin bir laptoptaki RTX 4060 ekran kartı ile farklı bir laptoptaki RTX 4060 ekran kartı aynı olmayabiliyor. Bu da cihazın segmenti, soğutma sistemine göre değişiyor. Örneğin daha giriş seviyesi bir cihaz alırsanız daha düşük watt değerine sahip bir ekran kartına sahip oluyorsunuz. Bu düşük watt değeri de size ciddi bir performans kaybı demek oluyor. Ya da ince olması ve hafif olması için tasarlanan cihazlarda da düşük TDP değerine sahip ekran kartları kullanılıyor.

MSI, Asus gibi büyük üreticiler ekran kartında tercih ettikleri watt değerini kendi web sitelerinde açıkça listeliyorlar. Fakat bazı üreticiler kullanılan ekran kartının watt değerini kullanıcılarına ilginç bir şekilde sunmuyor. Alacağınız cihazda kaç watt ekran kartı bulunduğunu eğer bilmiyorsanız www.laptoparsivi.com/ web sitesimiz üzerinden kolayca öğrenebilirsiniz. Fakat her zaman yüksek watt yüksek performans demek değil, darboğaza da dikkat etmek lazım bunu da bir aşağıdaki maddede açıklayacağız.

İşlemci Darboğazına Dikkat Edin

Çok güçlü ekran kartına sahip bir laptop tercih ettiniz. Örneğin 140W TDP değerine sahip bir RTX 4070 ekran kartını seçtiniz. Bu RTX 4070 için gayet yüksek bir değer diyebiliriz. Fakat işlemci tarafında düşük bir işlemci kullanıldıysa o ekran kartının tam performansına genellikle ulaşamazsınız. Yani sadece ekran kartınızın güçlü olması tek başına pek bir şey ifade etmez. RTX 4070 ekran kartıyla en azından Core i7-12700H-13700H gibi güçlü bir işlemci kullanılmış olması lazım.

Eğer işlemci düşük kalırsa ekran kartının o yüksek performansına yetişemeyecektir bu da ekran kartının tam performansını almanızı engelleyecektir. Bu aradaki fark artarsa RTX 4070 ekran kartından RTX 4060 performansı bile alabilirsiniz. Ayrıca yine aynı işlemci modellerinin de farklı TDP değerlerine sahip versiyonları olabiliyor buna da dikkat etmeniz şart.

Adaptör Gücü

Soğutması iyi, ekran kartı güçlü, işlemcisi de güçlü bir cihaz seçtiniz bunlar oldukça güzel şeyler. Fakat bu yüksek güç ihtiyacını nasıl karşılayacaksınız? İşte burada cihazın adaptörünün gücü büyük bir önem taşıyor. Özellikle bir dönem üreticiler toplam watt değerinin daha altında kalan adaptörler tercih ettiği için bu güçlü donanımlar istenen performansa hiçbir zaman ulaşamadı, hatta ücretsiz olarak daha güçlü bir adaptörle değişim bile yapıldı. Örneğin işlemci ve ekran kartı ikilisi 200W kadar güç çekebiliyorsa bu cihazda en azından 260W güç verebilen bir adaptör kullanılması lazım. Çünkü daha ekran gibi donanımların da gücünü karşılamak durumunda.

RAM Kurulumu

Laptop alırken nelere dikkat edilmeli? RAM görseli

Özellikle güncel cihazlarda standart RAM kapasitesi artık 16GB olarak belirlendi diyebiliriz. Fakat bazı cihazlarda bu 16GB bellek tek kanal olarak tercih edilebiliyor. Aslında çift kanal 16GB bellek olduğunda da upgrade yapmanız zorlaşacağı için firmalar böyle çözümlere gidebiliyor bu normal. Fakat çift kanal bellek kurulumu özellikle oyunlarda %10’a varan bir performans artışı sunabiliyor. Eğer alacağınız cihaz 8GB RAM ile geliyorsa ve 4+4 şeklindeyse bu da yükseltme yapmanın daha zor olacağı anlamına geliyor çünkü elinizdeki bellekleri de satmanız gerekecektir. Tek 8GB bellekte ise upgrade yapmanız daha kolay, zaten bellekler günümüzdeki en ucuz bilgisayar parçalarından biri.


Bugünkü rehberimizde laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler nedir bu bilgileri sizlere kısaca sıraladık. Yeni rehberimiz sayesinde laptop alırken nelere dikkat edilmeli çok daha iyi bir şekilde bildiğiniz için bilinçli tercihlerde bulunup ihtiyacınıza en uygun cihazı seçebileceksiniz. Çünkü günümüzde laptop tercihi açıkçası biraz daha zor bir hal aldı. Bu konuda farklı sorularınız, fikirleriniz varsa aşağıdaki yorum kısmından bizlere belirtebileceğinizi unutmayın.

1998 Ankara doğumluyum, uzun yıllardır Donanım Arşivi'nde web sitesi yöneticiliği yapıyorum. Sizlere ürün incelemeleriyle ve teknoloji haberleriyle güncel, doğru içerikler sunmayı hedefliyorum. Aynı zamanda Donanım Arşivi Forum'da da yöneticilik yapmaktayım.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun Haberleri

The Witcher serisinin dördüncü oyunu, heyecan verici bir gelişmeyle geri dönüyor. Oyun direktörü Sebastian Kalemb‘in açıklamalarına göre, Geralt of Rivia‘nın serideki rolü hala belirsizliğini...

Oyun Haberleri

Rockstar Games, uzun süredir beklenen Grand Theft Auto serisinin yeni oyunu GTA 6 için heyecan verici bir adım atıyor. 5 Aralık TSİ 17:00’de yayınlanacak...

Oyun Haberleri

Birçok oyunseverin heyecanla beklediği Grand Theft Auto VI‘nın ilk fragmanı, 5 Aralık Salı günü TSİ 17:00’da resmi olarak tanıtılacakken beklenmedik bir şekilde saatler önce...

Oyun Haberleri

Rockstar Games, uzun bir bekleyişin ardından sonunda Grand Theft Auto 6‘yı duyurdu. Sızıntılar nedeniyle duyuru hızlandırılsa da, heyecanlı hayranlar için fragmanın yayınlanması büyük bir...