Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Rehber

Intel ME FW Sürümü Nasıl Öğrenilir?

Bu rehberimizde günümüzdeki sistemlerde bulunan Intel CSME yada eski adıyla ME sürümünü kontrol etmeyi öğreneceğiz. BIOS modlayan insanların işine yarayacak bir rehberdir. Bu sayede doğru sürümü kurabilirsiniz. Gelin, nasıl öğrenilir bakalım.

CSME, ME FW Sürümü

İlk önce Intel ME nedir bilmekte yarar var. Intel Yönetilebilirlik Motoru olarak da bilinen Intel Yönetim Motoru (ME), 2008’den beri Intel’in neredeyse tüm işlemci yonga setlerine dahil edilmiş özerk bir alt sistemdir. Modern Intel anakartlarının Platform Denetleyici Merkezinde bulunur. Intel Yönetim Motoru, bilgisayar kapalıyken bile anakart güç aldığı sürece her zaman çalışır. Bu sorun, ana güç bağlantısını kesebilen bir donanım cihazının konuşlandırılmasıyla hafifletilebilir.

Intel ME, tüm cihazlara en üst düzeyde erişime sahip olduğu ve işletim sistemini tamamen atladığı için bilgisayar korsanları için çekici bir hedeftir. Electronic Frontier Foundation Intel ME ile ilgili endişelerini dile getirdi ve bazı güvenlik araştırmacıları bunun bir arka kapı olduğu konusundaki endişelerini dile getirdi. Intel’in ana rakibi AMD, eşdeğer AMD Secure Teknolojisini (resmi olarak Platform Güvenlik İşlemcisi olarak adlandırılır) 2013 sonrası işlemcilerinin hemen hemen hepsine dahil etti.

Yönetim Motoru genellikle Intel AMT (Intel Aktif Yönetim Teknolojisi) ile karıştırılır. AMT, ME’de çalışır ancak yalnızca vPro’lu işlemcilerde kullanılabilir. AMT, cihaz sahiplerine bilgisayarı açma veya kapatma ve işletim sistemini yeniden yükleme gibi uzaktan yönetim sağlar. Ancak ME’nin kendisi, yalnızca AMT’ye sahip olanlar için değil, 2008’den beri tüm Intel yonga setlerinde yerleşiktir. AMT sahibi tarafından tedarik edilmeyebilirken, ME’yi devre dışı bırakmanın resmi ve belgelenmiş bir yolu yoktur.

Alt sistem temel olarak, bilgisayar çalışırken ve uykudayken önyükleme sırasında görevleri yerine getiren ayrı bir mikroişlemci üzerinde çalışan tescilli ürün yazılımından oluşur. Yonga seti veya SoC akıma bağlı olduğu sürece (pil veya güç kaynağı aracılığıyla), sistem kapalı olsa bile çalışmaya devam eder. Intel, ME’nin tam performans sağlaması gerektiğini iddia ediyor. Kesin çalışmaları büyük ölçüde belgelenmemiştir ve kodu, doğrudan donanımda depolanan gizli Huffman tabloları kullanılarak gizlenmiştir, bu nedenle aygıt yazılımı, içeriğini çözmek için gerekli bilgileri içermez.

 

Nasıl Öğrenilir?

1.İlk önce Intel CSMEVDT yazılımını indirmemiz gerekiyor. Buradan indirebilirsiniz.

2.GUI sürümünü çıkartalım ve açalım. Sürümümüz şurada yazacaktır:

Semih Boran, 2005 senesinde Ankara Yenimahalle'de doğmuştur. PC, Telefon, Tablet, Oyun konsolu, gömülü sistemler, yazılım gibi kategorilerde rehber, makale ve haber yazıları yazmaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Rehber

Oyunlarda yüksek FPS almak her oyuncunun hayali. Fakat bu hayale maalesef herkes ulaşamayabiliyor. Düşük bütçesi olanlar, eski bilgisayar kullanmak zorunda olanlar için oyunlarda yüksek...

Sinema Haberleri

Dünyanın en çok aboneye sahip olan ve ülkemizde de en çok tercih edilen dijital içerik platformu olan Netflix, oldukça geniş ve sürekli olarak genişlemeye...

Oyun Haberleri

Yüzlerce oyun ve uygulama NVIDIA RTX teknolojilerini hali hazırda destekliyor ve her ay NVIDIA DLSS, NVIDIA Reflex  ve gelişmiş ışın izleme efektlerini entegre eden birçok yeni oyun piyasaya...

Teknoloji Haberleri

AMD’nin yeni nesil Ryzen 9000 serisi masaüstü işlemcilerinin yakında resmi olarak satışa sunulması bekleniyor. Fakat bu resmi satışlara gerek kalmadan bazı işlemci modellerinin testlerine...