Huawei’nin İşlemci Yardımına AMD Koşabilir!

356

Çinli teknoloji devi Huawei, ABD’nin sıkı ticaret yaptırımlarından dolayı 1 yıldan fazla süredir zor bir dönem geçiriyor. Google, TSMC, Samsung, LG ve SK Hynix gibi pek çok kilit iş ortağını kaybeden şirket şimdi çıkış yolu arıyor. İddialara göre Huawei’nin AMD ile çalışmasının önünde herhangi bir engel bulunmuyor ve taraflar anlaşmaya çok yakın!

AMD, Huawei İle Çalışmak İçin Tedarik Lisansı Aldı!

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren yeni ticaret kısıtlaması, Huawei’nin ABD teknolojileri kullanan şirketler ile çalışmasını önlüyor. Kirin yonga setlerini üreten TSMC’nin yanı sıra Qualcomm ve MediaTek de kısıtlama kapsamında bulunuyor. Firmaların Huawei ile çalışabilmesinin tek yolu ise ABD Ticaret Bakanlığı’ndan alınan geçici lisanstan geçiyor.


Bunu da Okuyabilirsiniz: AMD Ryzen 3 3100 ve Ryzen 5 3600 İle RTX 3080 Testi


Kısıtlamaya takılan hiçbir marka şimdiye kadar lisans almayı başaramamışken, AMD cephesinden önemli bir haber geldi. AMD’nin Kıdemli Başkan Yardımcısı Forrest Norrod tarafından doğrulanan bilgiye göre, Huawei ile çalışabilmek için gereken tedarik lisansı geçtiğimiz günlerde onaylandı. Dolayısıyla Huawei ve AMD’nin çalışması için hiçbir engel bulunmuyor.

AMD’nin Ryzen serisi işlemcileri, daha önce Huawei MateBook serisi dizüstü bilgisayarlarda kullanılıyordu. İki şirket arasındaki işbirliğinin akıllı telefonlara taşınıp taşınmayacağı henüz bilinmiyor ancak bunun gerçekleşme ihtimali düşük değil. Geçtiğimiz dönemde ortaya çıkan AMD Ryzen C7‘den hareketle AMD’nin Huawei’ye mobil yonga tedarik edebileceği iddia ediliyor.

Intel, Samsung, SK Hynix, TSMC, MediaTek ve Micron gibi firmaların Huawei’ye ürün tedarik etmek için lisans başvurusu sunduğu biliniyor. Ancak bazı kaynaklara göre bu başvuruların olumlu sonuçlanması çok düşük bir ihtimal olarak görülüyor. Huawei’nin bütün bu olumsuzluklara rağmen nasıl bir çıkış yolu bulacağı ise merakla bekleniyor.

1996 İstanbul doğumlu olan Batuhan Karalar, teknoloji ve otomobil odaklı pek çok web sitesinde uzun yıllar editörlük yapmıştır. Karalar, son olarak Donanım Arşivi internet sitesinde güncel ve ilgi çekici teknoloji haberlerini okurlar ile paylaşmaktadır. Anadolu Üniversitesi İİBF mezunu olan Karalar, teknoloji editörlüğünün yanı sıra girişimcilik alanında da çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Editörümüzü aşağıdaki sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilirsiniz.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin