AMD Ryzen C7, Akıllı Telefonlara Güç Verecek!

Bir dönem mobil cihazlar için de işlemci üreten AMD, 90’lı yılların sonunda bu alandan geri çekilmek durumunda kalmıştı. Masaüstü ve dizüstü işlemci pazarında Ryzen serisi ile etkisini gösteren şirket, mobil yonga seti üretiminden uzak kalmayı tercih ediyordu. Ancak bugün sürpriz şekilde ortaya çıkan AMD Ryzen C7 mobil yonga seti, dengeleri tamamen değiştirecek gibi görünüyor!

AMD, Ryzen Serisiyle Yeniden Cebimize Girebilir!

AMD Ryzen C7 olarak adlandırılan mobil işlemcinin özellikleri, şirkete yakın bir kaynak üzerinden sızdırıldı. TSMC’nin 5 nm üretim teknolojisi kullanıldığı belirtilen işlemci, ARM tabanlı bir çekirdek yapısı barındırıyor. 8 çekirdekli yapıdaki iki “Gaugin Pro” çekirdeği, 3.0 GHz’lik Cortex-X1 çekirdeklerinden oluşmuş. 2 adet “Gaugin Mobile” çekirdeği ise 2.6 GHz’lik Cortex-A78 çekirdekleri üzerine şekillendiriliyor. 2.0 GHz frekansındaki 4 adet Cortex-A55 çekirdek de işlemcinin mimari yapısını tamamlıyor.

GPU alanında ise AMD’nin kendi grafik teknolojisi olan RDNA 2 Mobile GPU dikkat çekiyor. Adreno 650’den %45 daha hızlı olduğu belirtilen GPU, aynı zamanda gerçek zamanlı ışın izleme (Ray Tracing) teknolojisini kullanan ilk mobil yonga olacak. Ayrıca işlemcide MediaTek’in geliştirdiği çift SIM UltraSave 5G dahili modem yer alacak.


Bunu da Okuyabilirsiniz: Twitch Prime Abonelerine 14 Adet Ücretsiz Oyun!


Geçtiğimiz yıllarda Samsung ile anlaşma imzalayan AMD’nin mobil alanda uzun süredir çalışmalar yürüttüğü biliniyor. İlerleyen dönemde duyurulacak Exynos işlemcilerin RDNA GPU teknolojisinden yararlanması planlanırken, Ryzen C7 ise bu çalışmalarda bambaşka bir kapı açıyor. Bakalım AMD, mobil işlemci pazarında hakimiyet kuran Qualcomm ve MediaTek gibi şirketlere alternatif olmayı başarabilecek mi?

2016 yılından bu yana Donanım Arşivi internet sitesinde teknoloji editörlüğü yapıyorum. Hayatım boyunca teknoloji ile iç içe olduğum için bu konuda öğrendiklerimi büyük bir heyecanla paylaşıyorum.

14 YORUMLAR

  1. Zaten qualcomm un eski sahipleri idi bir dönem mali çıkmaza girince satmak zorunda kaldılar çok da yabancı değiller mobil sektöre

    • Rtx teklonojisi Nvidia’nın bikere ikincisi Nvidia AMD ye destek varmez zaten bakarsan laptoplar da AMD işlemciyle Nvidia ekran kartı göremezsin çünkü destek vermiyor sadece toplama alırsan görürsün onunda kendin topluyorsun zaten

      • Nasıl amd Nvidia ya kendi sistemlerinde destek vermiyor ya, nasıl amd işlemcili Nvidia grafik kartlı laptop yok, nE? Piyasayı arastirmayip biliyormuş gibi konuşurken bne:

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin