HP OMEN REACTOR OYUNCU FARESİ İNCELEMESİ

Bugünkü incelememizde dünyanın en hızlı farelerinden biri olan HP Omen Reactor oyuncu faresi bulunuyor. Hız isteyenler için tasarlanan bu farenin bir ilginç özelliği daha bulunuyor. Ayarlanabilir avuç içi desteği ile ergonomi açısından da kullanıcısına büyük yenilikler sunuyor.

TASARIM

Farenin genel malzemesine baktığımızda mat kaplamalı bir ABS plastik görüyoruz. Ayrıca tasarımının genel olarak sağ el kullanımına uygun olarak tasarlandığı anlaşılıyor. Bunun en büyük kanıtı farenin sol tarafında kalan geniş baş parmak çıkıntısı.

Bu fareyi diğerlerinden ayıran en büyük kısım avuç içine bakan yerde bulunuyor. Gördüğünüz gibi kırmızı bir yay bulunuyor burada. Buradaki sistem sayesinde avuç içi çıkıntısını istediğiniz gibi ayarlamanız mümkün kılınmış. Bu sayede fareyi kendi elinize en uygun hale getirip ergonomisini yükseltebiliyorsunuz. Bu gerçekten büyük bir yenilik olmuş…

Fareye soldan baktığımız zaman büyük baş parmak çıkıntısını görüyoruz. Onun hemen üzerinde ise 2 adet piano black parlaklıkta ileri-geri tuşların görüyoruz ve boyutları bir hayli büyük tercih edilmiş. Tabii dilerseniz bu iki tuşa Omen Command Center üzerinden özel tuş-makro ataması da yapmanız mümkün.

Scroll tuşunun hemen altında bir adet DPI tuşu bulunmakta. Bu tuş sayesinde 16000 DPI‘a kadar DPI seçimi yapmanız mümkün kılınmış. Bu aralığı Omen Command Center üzerinden değiştirmenizde mümkün tabii.

Bu farenin en güzel yanlarından biri kablosu kesinlikle. Görselden görebileceğiniz üzere kablonun çevresine metal bir zincir geçirilmiş bu zincir sayesinde kablo dolanmadan kullanım sağlayabiliyor. Dayanıklılık açısından ise oldukça iyi görünüyor.

Farenin Omen logosu ve Scroll kısmında aydınlatmayı Omen Command Center üzerinden düzenlemeniz mümkün. Fare tam RGB olduğu için istediğiniz rengi seçmeniz mümkün, tabii efektleri de değiştirebilirsiniz.

TEKNİK DETAYLAR

  • DPI: Maksimum 16000 DPI, Ayarlanabilir
  • Tarama Frekansı: 125-250-500-1000 Hz Ayarlanabilir
  • IPS: 400
  • Tıklama Ömrü: Optik Switch 50 Milyon
  • RGB Desteği: 16.8 Milyon
  • Kablo: Metal 2 Metre
  • Yazılım: Omen Command Center
  • Ağırlık: 160 Gram

Bu farenin en önemli özelliklerinden birisi ise alışılmışın dışında kullandığı optik switchler. Bu optik switchler bakırın temas ettiği sıradan switchlere oranla 5 kata kadar daha hızlı tepki verebilmekte. Bunun mantığı ise switch içindeki lazer ışığın tıklandığı anda iletime geçerek sinyali iletmesi.

Fare üzerinde yapmanız gereken bütün kontrolleri “Omen Command Center” yazılımı üzerinden gerçekleştirmeniz mümkün. Buradan çeşitli RGB modları, aydınlatmanın rengini değiştirme, DPI ayarı ve makro ataması gibi çeşitli işlerinizi kolaylıkla yapabiliyorsunuz.

SONUÇ

Karşımızda en hızlısını isteyenler için tasarlanan bir oyuncu faresi bulunuyordu. Farenin performansından yanı sıra sunduğu ayarlanabilir avuç içi desteği kısmı ergonomik açıdan büyük bir yenilik olmuş.