Flaş İddia: Netflix Türkiye’den Çekiliyor Mu?

Resmi Gazete’de yayınlanan yeni RTÜK yönetmeliği ile internet üzerinden yayın yapan platformlara lisans zorunluluğu ve denetleme yetkisi verilmişti. Netflix’in bu sebepten dolayı Türkiye pazarından çekileceği iddia edildi.

RTÜK Yasası Sonrası Netflix’in Çekileceği İddia Edildi

Son yıllarda Netflix, Blu TV, Puhu TV gibi dijital ortamda yayın yapan platformlar geniş kitlelere ulaşmayı başardı. Kendi yapımlarını da izleyicilerle buluşturan online yayıncılar, bu sayede adeta kendi internet televizyonlarını oluşturdu. Durum böyle olunca mevcut yayın yönetmeliğine düzenleme yapıldı ve yönetmelik kapsamına internet üzerinden yayın yapan platformlar da eklendi. Yeni yönetmelikte bu şekilde yayın faaliyeti gerçekleştiren internet siteleri RTÜK’ün denetimine alındı ve tıpkı sıradan televizyon kanalları gibi lisans verilmesi kararlaştırıldı.

Gündemi sarsan bu düzenlemenin ardından Netflix’in nasıl bir adım atacağı ise merak konusu. Bugün bir Twitter kullanıcısının ortaya attığı iddiaya göre popüler platform önümüzdeki ay içerisinde Türkiye’deki faaliyetlerine son verecek. Bunun sebebi olarak ise yeni online yayıncılık düzenlemesi verilmiş. Netflix Türkiye’de kullanıcıların izleyebileceği binlerce içerik bulunuyor ve bu içeriklerin tamamı artık RTÜK yönetmeliklerine uygun hale getirilmek zorunda. Dolayısıyla bu düzenlemeler ABD’li şirketi çekilmeye zorlamış olabilir.

Netflix cephesinde ise gelişmeler üzerine yapılan herhangi bir açıklama bulunmuyor. Üyelik işlemlerinde değişiklik olmaması iddianın doğruluğunu azaltıyor. Öte yandan Netflix CEO’su Reed Hastings konu ile ilgili yaptığı bir açıklamada Pakistan’ı uç bir örnek olarak kullanarak Türkiye’de herhangi bir sorun yaşamamayı umduklarını belirtmişti.

24 yaşında olan Batuhan Karalar, güncel teknoloji haberlerini Donanım Arşivi takipçileriyle buluşturmaktadır. Uzun süredir Donanım Arşivi bünyesinde haber ve içerik editörlüğü yapan Karalar'ı aşağıdaki sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin