Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Rehber

Exodus Kodi Çalışmıyor Hatası Nasıl Çözülür?

Kodi, çeşitli platformlar için popüler bir açık kaynaklı eğlence merkezi olsa da, zaman zaman istenmeyen hatalarla karşılaşılabilir. Kodi yayın yok hatası, çoğunlukla Kodi için üçüncü taraf bir eklenti olan Exodus ile ilgilidir. Exodus Kodi’de akış mevcut değil hatası almasının birden fazla nedeni olabileceğinden, önce bu durumları belirlemek önemlidir. Bu rehberimizde farklı sebeplerden karşılaşılabilen Exodus Kodi Çalışmıyor Hatası Nasıl Çözülür? sorusunun yanıtını sizlerle paylaşacağız.

Exodus Kodi Hataları Neden Oluşur?

Kodi açık kaynaklı bir eğlence merkezi olduğundan, kullanıcıları için tonlarca eklentiyi destekler. Exodus ve Exodus Redux, videoları çevrimiçi olarak yayınlamamıza yardımcı olabilecek en popüler Kodi eklentilerinden bazılarıdır. Bu eklentilerin Kodi’ye yüklenmesi oldukça kolaydır ve tonlarca film ve şov izlemek için kullanılabilir.

Kodi’de Exodus veya Exodus Redux kullanırken, bazı kişiler video oynatmayı durduran Exodus Kodi Çalışmıyor Hatası ile karşılaşıyor. Bu, video içeriğinin mevcut olmadığı veya cihazınıza yüklenemediği anlamına gelir. Arada akış durdurulduğu için videoyu izlemeye devam edemezsiniz.

Exodus Kodi Çalışmıyor Hatası Çözümü

Birden fazla sebepten karşınıza çıkabilecek olan bu hata genellikle basit ve kısa çözüm yollarına sahiptir. Bu çözüm adımları basitten karmaşığa veya size uygun olan çözüm yönetimi öncelikli olacak şekilde sırasız bir şekilde uygulanabilir.

  • Video Kaynağının Kontrol Edilmesi 
  • İnternet Bağlantısının Kontrol Edilmesi 
  • Exodus Eklentisinin Güncellenmesi
  • Exodus Cache’nin ve Diğer Verilerin Temizlenmesi
  • Antivirüs Programının Kaldırılması

Video Kaynağının Kontrol Edilmesi 

Uygulanacak en basit çözüm adımlarından biridir. Farklı aksiyonlar alınmadan önce bu işlemlerin yapılması size oldukça zaman kazandırabilir. Öncelikle oynatmaya çalıştığınız videonun ülkenizde kısıtlanmamış veya yasaklanmamış olduğuna emin olmanız gerekmektedir. Eğer ülkenizde video kısıtlanmış ise basit bir VPN ile tekrar denediğinizde video hatasız bir şekilde çalışabilir.

İnternet Bağlantısının Kontrol Edilmesi 

İnternet bağlantınızın kesilmesi veya video yükünü taşıyamayacak kadar yavaşlaması da Exodus Kodi Çalışmıyor Hatası ile karşılaşmanıza sebep olabilmektedir. Modemin doğru çalışıyor olduğuna emin olunması gerekmektedir. Öncelikle modemin üzerinde bulunan ışıkların yandığına emin olunur. Modemin ışıkları yanıyorsa ancak hala bilgisayar internete bağlanamıyor sorunu devam ediyorsa modem oluşabilecek basit teknik sorunlar nedeni ile düzgün bir şekilde çalışmıyor olabilir. Bu gibi basit sorunların çözülmesi için modemin kapatılarak tekrar açılması gerekmektedir. Çoğu modem modelinde kabloların takılı olduğu kısımda veya sağ yan kısımda modem açma / kapama ve yeniden başlatma tuşları bulunmaktadır. Bu tuşa basılarak öncelikle modem kapatılır. 30 saniye beklendikten sonra modem tekrar açılır ve tüm ışıklarının yandığına emin olunduktan sonra tekrar kablosuz bağlantı denenir.

Exodus Eklentisinin Güncellenmesi

Kodi düzenli olarak güncellendiğinden, Exodus ve Exodus Redux gibi eklentilerinizi de güncel tutmanız önerilir. Eski sürümü nedeniyle Exodus Redux yayın yok sorunu alıyorsanız, düzeltmek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

Adım 1 : İlk olarak, Kodi’yi başlatın ve kenar çubuğundan ana menüsüne gidin. Sağlanan seçeneklerden “Eklentiler“i seçin.

Adım 2 : Bu, Kodi’de kullanabileceğiniz çeşitli eklentilerin bir kategorisini gösterecektir. Burada, devam etmek için “Video Eklentileri” seçeneğini seçebilirsiniz.

Adım 3 : Yüklü video eklentileri listesinden Exodus veya Exodus Redux’u seçin, sağ tıklayın ve “Bilgi” bölümüne gidin.

Adım 4 : Burada, eklenti için mevcut yama sürümünü görüntüleyebilir ve mevcut yükseltmeyi indirmek için “Güncelle” düğmesine tıklayabilirsiniz.

Adım 5 : Eklentiyi güncellemek Kodi mevcut akış yok Exodus sorununu çözmezse, yeniden yükleyebilirsiniz.

Exodus Cache’nin ve Diğer Verilerin Temizlenmesi

Exodus Kodi Çalışmıyor Hatası almasının bir diğer önemli nedeni, eklentideki içeriğin birikmesidir. Bu, Exodus’un bir videoyu yüklemesi için istenmeyen bir gecikmeye neden olarak akış hatasıyla sonuçlanmaz. İstenmeyen önbelleği ve sağlayıcı içeriğini Exodus veya Exodus Redux’tan kaldırmak için şu adımları takip edebilirsiniz:

Adım 1 : Öncelikle Eklentiler açılır ve Video Eklentileri bölümüne tıklanarak Kodi’de Exodus’u başlatılır.

Adım 2 : Şimdi Çıkış butonuna tıklanır  ve “Araçlar” özelliğine tıklanır.

Adım 3 : Exodus’taki Araçlar seçeneği yüklendikten sonra, aşağı kaydırılır ve sağlayıcıların temizlenmesi için gerekli olan özellik  seçilir.

Adım 4 : Benzer şekilde, eklentideki önbellek verilerini temizlemek için başka bir seçenek de bulabilirsiniz.

Adım 5 : Exodus önbelleği veya sağlayıcı verileri temizleme seçeneklerini belirledikten sonra, ekranda bir pencere açılacaktır. Kabul edilir ve Exodus verilerinin silinmesini beklenir.

Antivirüs Programının Kaldırılması

Bazı antivirüs programları zararlı gördüğü için video erişimine izin vermeyebilir. Hemen hemen her antivirüs programında geçici olarak devre dışı bırakma özelliği mevcuttur. Antivirüs programı geçici olarak devre dışı bırakıldıktan sonra internet bağlantısının tekrar denenmesi Exodus Kodi Çalışmıyor Hatasının önüne geçecektir. Eğer çok daha güçlü bir antivirüs programı kullanılıyorsa antivirüs programı kaldırılarak bilgisayar yeniden başlatılır ve tekrar programın çalıştırılması denenir.

1. Adım : Masaüstünde sol altta bulunan Başlat menüsündeki arama sekmesine Denetim Masası yazılarak veya klavyede Windows ve R tuşlarına aynı anda basılarak açılan Çalıştır ekranın kısmına control panel yazılıp Tamam butonuna tıklanarak Denetim Masası açılır.

Exodus Kodi Çalışmıyor

2. Adım : Denetim Masasında Program Ekle / Kaldır’a tıklanır.

Exodus Kodi Çalışmıyor

3. Adım : Açılan Program Ekle / Kaldır penceresinde antivirüs programı seçilerek sağ tıklanır ve Kaldır butonuna tıklanır.


Bu rehberimizde sizlere Exodus Kodi Çalışmıyor Hatası Nasıl Çözülür? sorusunun yanıtını derledik. Bu konuda takıldığınız, sormak istediğiniz şeyleri sitemize yorum yazarak sorabileceğini unutmayınız.

Yazar

İTÜ Fizik Mühendisliği öğrencisi olan Elif Ersoy, yaklaşık 5 yıldır sunucu ve bilgisayar işletim sistemleri üzerine çalışmalarını sürdürmekte olup; kariyerine İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nda devam etmektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nde günlük yaşamımızda neredeyse her kullanıcının karşılaştığı problemler üzerine içerik editörlüğü görevini yürütmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun Haberleri

EA Sports’un FIFA ile olan uzun süreli ortaklığının sona ermesinden bu yana geliştirilen ikinci futbol oyunu olan EA Sports FC 25, büyük beklentilerle geliyor....

Oyun Haberleri

Yüzlerce oyun ve uygulama NVIDIA RTX teknolojilerini hali hazırda destekliyor ve her ay NVIDIA DLSS, NVIDIA Reflex  ve gelişmiş ışın izleme efektlerini entegre eden birçok yeni oyun piyasaya...

Oyun Haberleri

İstanbul merkezli oyun geliştirme stüdyosu Motion Blur, yeni oyunları Black State‘i tanıttı. Üçüncü şahıs aksiyon-macera türündeki bu yeni yapım, PC platformu için Steam ve...

İnceleme

AMD Ryzen 5 8400F ve Ryzen 7 8700F model işlemciler merak edilen modellerden biri. Çünkü bu işlemciler AM5 sokete geçiş işlemcisi olarak görülüyor. Muhtemelen...