Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Haber

DOS İçin En İyi Yarış Oyunları

DOS kullanmaya mı merak saldınız ve yarış oyunu mu oynamak istiyorsunuz? Bu makale tam sizlik. Çünkü burada grafiği iyi olan bazı yarış oyunlarını derledik. Gelin, birlikte bu yarış oyunlarına bakalım.

 

 

DOS Nedir?

Önce DOS nedir öğrenmekte yarar var. DOS (İngilizce: Disk Operating System, Türkçe: Disk İşletim Sistemi), bilgisayarlar için ufak ve basit bir işletim sistemi türü olup, ana görevi disket ve sabit disk gibi saklama ortamlarının yönetimidir. Bilgisayarların diğer işlevleri; grafik, ses, yazdırma, ağda gezinme, bellek yönetimi, çoklu kullanıcı ve çoklu işlem özellikleri, DOS tarafından üstlenilebilir. Bu özellik ve görevler çeşitli kullanım yazılımlarının yardımı ile olur.

DOS sistemleri 90’lı yılların ortasına kadar hemen hemen her PC’de işletim sistemi olarak görev yapmışlardır. Bugün çoğu alanda yerini grafik arabirimli işletim sistemleri almış ise de, DOS basit ve ufak oluşundan bir gömülü sistem olarak çeşitli kumanda ve denetleme sistemlerinde hayatını sürdürmektedir.

 

DOS’un tarihi, bilgisayarların (kişisel bilgisayarlar) tarihiyle başlar ve çoğunlukla da pek hayırla anılmaz. Çünkü DOS’ta grafiksel bir kullanıcı arabirimi (pencereler) yoktur, her şey komutlarla ve çok sayıda parametre ile yapılır. DOS, tüm x86 tabanlı bilgisayarlarda çalışır. Çok görevli bir işletim sistemi olmayan DOS, grafik kullanıcı arabirimini kullanmaz. Üstünde kolay yazılması, bellek ve sabit diskte az yer kaplaması, kolay ve çabuk öğrenilmesi, düşük donanımlı bilgisayarlarda çalışması gibi avantajları olmakla birlikte, etkin bir bellek yönetiminin olmaması, eski teknoloji kullanması ve grafik kullanıcı arabirimi olmaması önemli kısıtlamalarıdır.

 

1. Network W RAC Rally Championship

Listemizin ilk sırasında Network Q RAC Rally Championship var. Ralli Şampiyonası serisinin bir parçası olan bir ralli bilgisayar oyunudur. Oyun, Kasım 1993’te MS-DOS için piyasaya sürüldü. İngiliz stüdyosu Pixelkraft tarafından geliştirildi ve Europress, Red Rat Software tarafından geliştirilen Lombard RAC Rally oyununu yayınladıktan beş yıl sonra Europress Software tarafından yayınlandı. Oyunda lisanslı meşhur ralli arabaları mevcuttur.

 

2. Screamer Rally

Listemizin ikinci sırasında Screamer Rally var. Screamer Rally 1997’de yayınlanan Screamer serisinin üçüncü ve Milestone tarafından geliştirilen son oyun. Oyun, Screamer 2 üzerine kuruludur, ancak bağlamı bir toplanma oyununa dönüştürür. Oyun, 3dfx Voodoo Graphics yonga setini kullanarak, oyunun grafik donanımı hızlandırma işleminin yüksek çözünürlüğe ve doku filtrelemeye erişimine izin verdi. Oyunda her biri Çin, Kanada, İtalya, Arizona, İsveç ve Galler’de olmak üzere yedi parkur ve bonus kurs ekleniyor.

Semih Boran, 2005 senesinde Ankara Yenimahalle'de doğmuştur. PC, Telefon, Tablet, Oyun konsolu, gömülü sistemler, yazılım gibi kategorilerde rehber, makale ve haber yazıları yazmaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun Haberleri

EA Sports’un FIFA ile olan uzun süreli ortaklığının sona ermesinden bu yana geliştirilen ikinci futbol oyunu olan EA Sports FC 25, büyük beklentilerle geliyor....

İnceleme

AMD Ryzen 5 8400F ve Ryzen 7 8700F model işlemciler merak edilen modellerden biri. Çünkü bu işlemciler AM5 sokete geçiş işlemcisi olarak görülüyor. Muhtemelen...

Oyun İndirimleri

Epic Games, oyuncuları sevindirmeye devam ediyor! Her hafta ücretsiz olarak sunduğu oyunlar serisine bir yenisini daha ekledi. Bu hafta, Floppy Knights ücretsiz olarak indirilebilir....

Telefon Haberleri

Samsung, Unpacked etkinliğinde yeni katlanabilir telefonları Galaxy Z Flip 6 ve Fold 6’yı duyurdu. Katlanabilir telefon serisinin yeni sürümü, Snapdragon 8 Gen 3 ve...