Güncel rakamlara göre dünyada ortalama 2 milyar kişi oyun oynuyor. Bulut ve Streaming şirketi Medianova’nın Haziran ayı incelemelerine göre; sadece bir ayda 2 milyon kişinin oyun videosu izlediği gözlemlendi.

Söz konusu şirketin elde ettiği verilere göre; Türkiye’de Haziran ayında 2 milyon kişi 24 milyon kez oyun videosu seyretti. Her bir kişi ortalama 12 oyun videosu seyrederken, oyunda kalma süresi 10 dakika olarak ölçüldü. Okulların yaz tatiline girmesiyle oyun izleme oranlarında yüzde 80, indirme oranlarında ise yüzde 40 artış olduğu tespit edildi.

Dijital oyun sektöründen elde edilen yıllık gelir ise 150 milyar doları geçmiş durumda. Her ne kadar dijital oyun pazarını ABD domine etse de; Asya-Pasifik bölgesi de bu pazarda söz sahibi olanlar arasında yer alıyor. Türkiye bu alanda gelişimini sürdürmektedir. Bugün yaklaşık 30 milyon oyuncunun bulunduğu ülkemizde pazarın 1 milyar dolara ulaştığı görülmektedir. Türkiye’nin 2020′ de dijital oyun sektöründe yüzde 100 büyüyerek 2 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

2016 yılından bu yana Donanım Arşivi internet sitesinde teknoloji editörlüğü yapıyorum. Hayatım boyunca teknoloji ile iç içe olduğum için bu konuda öğrendiklerimi büyük bir heyecanla paylaşıyorum.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin