Çakıl, Türkiye’de Üretilen İlk Yerli Mikro İşlemci Olacak!

331

Çakıl, Türkiye’de Üretilen İlk Yerli Mikro İşlemci Olacak!

Son dönemde savunma sanayisine yönelik katma değerli projeler geliştiren TÜBİTAK, önümüzdeki dönemde bu projelere bir yenisini daha ekleyecek. Çakıl kod adı verilen proje, Türkiye’de geliştirilip üretilen ilk mikro işlemci olacak!

TÜBİTAK’tan Yerli Üretim Mikro İşlemci Atılımı: Çakıl!

Gebze’de bulunan TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi’ni (BİLGEM) ziyaret eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ziyareti sonrasında açıklamalarda bulundu. Savunma sanayisinde yerli yazılım noktasında iyi bir noktada olunduğunu ifade eden Varank, diğer tüm donanımların da yerli imkanlarla üretilmesi için çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Silah sanayi ve insansız hava araçları tarafında büyük önemi bulunan tek çekirdekli mikro işlemciler tarafında da prototip aşamasına geldiğini söyleyen Mustafa Varank, işlemciye Çakıl kod adı verildiğini açıkladı. Saniyede 10 Gbit veri işleme kapasitesi bulunan Çakıl, RISC-V mimarisinde geliştirildiği için ilerleyen dönemde çok çekirdekli mobil işlemci olarak da kullanılabilecek.

24 yaşında olan Batuhan Karalar, güncel teknoloji haberlerini Donanım Arşivi takipçileriyle buluşturmaktadır. Uzun süredir Donanım Arşivi bünyesinde haber ve içerik editörlüğü yapan Karalar'ı aşağıdaki sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin