Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

İnceleme

BenQ Zowie XL2411K İncelemesi

Oyuncu monitörü dendiği zaman akla ilk gelen markalardan biri BenQ Zowie diyebiliriz. Hatta Zowie markasının fareleri de yine oldukça ünlü bir konumdadır diyebiliriz. Bazı profesyonel e-sporcuların bile yıllardır tercih ettiğini görmekteyiz. Yani oyuncu ekipmanları üretme konusunda üst seviye bir marka oldular dersek pek yanılmış olmayız.

Bugün incelemesini yapacağımız BenQ Zowie XL2411K model oyuncu monitörü de aslında bu geleneği sürdüren bir model olmuş. TN panele sahip olmasına rağmen renk üretimi ve doğruluğu konusunda fena olmayan işlere imza atıyor. Bunun yanı sıra DYAC gibi teknolojilerle birlikte gerçekten çok akıcı bir görüntü sunabiliyor!

BenQ Zowie XL2411K Oyuncu Monitörü

BenQ Zowie XL2411K oyuncu monitörü aslında Zowie markasının klasikleşen tasarım izlerini devam ettiriyor dersek pek yanlış olmayacaktır. Çünkü bu monitörde günümüz için kalın diyebileceğimiz çerçeveler bulunuyor. Fakat genel anlamda eşit kalınlıkta oldukları için alışınca haliyle pek sırıtmıyor bu çerçeveler. Çünkü monitörün çerçeveleri hariç genel tasarım dili gayet güzel görünüyor. Bazı yerlerdeki kırmızı detaylarla oyuncu teması iyice öne çıkartılmış.

Monitörün kalınlığı ise fena değil diyebiliriz. Ayrıca gördüğünüz gibi yan taraflarda ufak açıklıklar bulunuyor. Bu açıklıklarla birlikte hem tasarıma katkı hem de hava akışının oluşması hedeflenmiş gibi görünüyor. Çünkü bildiğiniz gibi bazı monitörler ciddi anlamda ısınabiliyor.

Zowie XL2411K monitörün ayak tasarımı önceki nesil cihazlarına oranla biraz daha değiştirilmiş. Fakat genel anlamda çok yer kaplamayan ve yere oldukça sağlam basan bir ayak tasarımı benimsenmiş. Ayrıca bu tasarım sayesinde monitörü sağa-sola çevirmek büyük oranda kolaylaştırılmış. Yani monitörün ergonomisi açısından da gayet iyi bir ayak tasarımı bulunmakta.

Monitörün arka tarafına geldiğimizde yine siyah renklerin hakim olduğu bir boyun tasarımı görüyoruz. Mat renklerde olan bu boyunluk oldukça sağlam bir yapıda olduğu için kullanıcısına güven veriyor. Üstelik sol tarafında da ayarlarınızı hatırlamanıza imkan tanıyan ufak çizgiler ve kırmızı bir ayar çubuğu bulunuyor. Yani monitörü taşıdığınız zaman ayarlarınızı eski haline çevirmeniz gayet kolay.

Bu boyunluğun en üstünde ise kulp görüyorsunuz, bu kulp hem monitörü hareket ettirirken hem de taşırken büyük kolaylık sağlayabiliyor aslında. Çoğu monitörde olmayan bir özellik olduğu için biz beğendik.

Cihazın arka tarafı büyük oranda mat bir yüzeye sahip. Fakat kontrollerin olduğu bölüm hem dokulu hem de piano black diyebileceğimiz bir parlaklıkta geliyor. Burada cihazın açma kapama tuşu, 4 yönlü menü joyistiği ve sağda 1 ve 2 yazan iki buton görüyorsunuz. Bu iki buton ise ön ayarlı profiller kaydedip anlık olarak geçişler yapmanıza olanak tanıyor.

Zowie XL2411K aslında genel olarak e-spor odaklı bir monitör olduğu için oldukça iyi bir ergonomiye sahip. 90 dereceye kadar pivot, yukarı aşağıya kaydırma, eğme, sağa sola döndürme gibi günümüzde çokça aranan ergonomi özelliklerini bünyesinde barındırıyor.

BenQ Zowie XL2411K Teknik Detaylar

 • Ekran Boyutu: 24 inç
 • Çözünürlük: 1920 x 1080 FULL HD
 • Panel: TN
 • Tazeleme Hızı: 144 Hz
 • Parlaklık: Maksimum 320 Nit
 • Bakış Açıları: 170-170°
 • Kavis: Bulunmuyor
 • Kontrast Oranı: 1000:1
 • Renk Paleti: Belirtilmemiş
 • Tepki Süresi: 1 ms GTG
 • Renk Desteği: Belirtilmemiş
 • Bağlantılar: 1 x DP 1.2, 2 x HDMI 1.4, 1 x HDMI 2.0, 3.5MM Jak
 • USB: Bulunmuyor
 • Diğer Özellikler: DyAc, FlickerFree, Black eQualizer, Color Vibrance, Düşük Mavi Işık, AMA
 • Vesa: 10 x 10
 • Boyutlar: 525.56 (maks) / 442.84 (min) x 571 x 200.18
 • Ağırlık: 5.9 KG

Zowie XL2411K model oyuncu monitörünün güzel yanlarından biri ise güç kaynağının cihazın içerisine dahil edilmiş olması. Yani dışarıda büyük bir adaptör sizleri beklemiyor bu gayet güzel. Giriş çıkış birimleri tarafında da fena işler çıkartılmamış. En solda 3.5MM kulaklık jakı, S-Switch için opsiyonel bir Mini-USB girişi, 2 x HDMI 1.4, 1 x HDMI 2.0 ve en sağda ise DisplayPort 1.2 yuvası bulunuyor.

Yukarıdaki bahsettiğimiz S-Switch özelliği ise kolaylık sağlaması için tasarlanan ekstra bir aparat. Mini-USB ile monitöre bağladığınız bu aparat sayesinde cihazın menüsünde tekerlek yardımıyla rahatlıkla gezebiliyorsunuz. Ayrıca kaydedilen profillere yine tek tuşla geçiş yapabiliyorsunuz. Bu ek aksesuar ise kutu içerisinden maalesef çıkmıyor.

Gelelim cihazın en önemli ve öne çıkan kısmı olan performansına. Bu cihazda TN panel kullanılıyor, zaten çoğu e-spor monitöründe bu panel türünü görüyoruz. TN panele genel anlamda bir ön yargı var eski deneyimlerden dolayı. Fakat bu monitörde kullanılan TN panel gerçekten kaliteli diyebileceğimiz düzeyde. Renkler genel anlamda iyi düzeyde, sağdan soldan bakışlarda renklerde çok minimal bir bozulma var. En çok bozulma ise alttan bakarken oluyor haliyle.

Evet iyi bir IPS düzeyinde kalite sunamıyor fakat en büyük avantajı çok iyi tepki süreleri olduğu için günümüz e-sporcularının hâlâ sevdiği bir panel. Çünkü bu monitörde neredeyse hiç hayaletlenme sorunu bulunmuyor diyebiliriz.

Bu monitör TN panel olduğu için zaten genel anlamda çok akıcı bir görüntü sunabiliyor. Fakat bunun üzerine Zowie’nin DyAc teknolojisi gelince gerçekten mükemmel işlere imza atılmış. Bu ayarı en üst seviyeye aldığınız zaman neredeyse ghosting efekti yaşanmıyor. Fakat dezavantaj olarak bu teknolojisi açtığınız zaman FlickerFree teknolojisi devreden çıkıyor, görüntüdeki minimal titreşimler artıyor. Bunun yanı sıra maksimum parlaklık seviyesi ise bir hayli düşüyor.

Aslında parlaklığın düşmesi Zowie’ye özel bir durum değil, diğer monitör markalarının teknolojilerinde de bu parlaklık düşüşü söz konusu olabiliyor. Fakat bu teknolojinin genel anlamda onlardan çook daha iyi çalıştığını söyleyebiliriz. Ayrıca “AMA” adı verilen teknolojiyi açarsanız güç tüketimini artırarak tepki sürelerini daha iyi düzeye çekebileceğinizden bahsediliyor.

Ayrıca bu monitörde XL Setting To Share adı verilen ek bir yazılım desteği daha bulunuyor. Bu yazılımı bilgisayarınıza indirdiğiniz zaman önceden hazırlanan bazı ön ayarlara direkt olarak geçiş yapıp her oyuna özel görüntü ayarlarıyla oyun deneyimi yaşayabiliyorsunuz. Üstelik bazı ünlü e-sporcuların da ayarları bu yazılımla birlikte sizlere sunuluyor.

Sonuç

Bugünkü incelememizin konuğu BenQ Zowie XL2411K model oyuncu monitörüydü. Bu oyuncu monitörü genel ergonomisi, tasarımıyla oldukça iyi bir deneyim sağlıyor. Fakat asıl avantajı ise Zowie’nin DyAc teknolojisiyle birlikte sunduğu mükemmel tepki süreleri olmuş. Oyunlarda görüntüler gerçekten çok akıcı bir deneyim sağlıyordu ve bizlerin beğenisini fazlasıyla kazandı.

 

1998 Ankara doğumluyum, uzun yıllardır Donanım Arşivi'nde web sitesi yöneticiliği yapıyorum. Sizlere ürün incelemeleriyle ve teknoloji haberleriyle güncel, doğru içerikler sunmayı hedefliyorum. Aynı zamanda Donanım Arşivi Forum'da da yöneticilik yapmaktayım.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun Haberleri

EA Sports’un FIFA ile olan uzun süreli ortaklığının sona ermesinden bu yana geliştirilen ikinci futbol oyunu olan EA Sports FC 25, büyük beklentilerle geliyor....

Oyun Haberleri

Yüzlerce oyun ve uygulama NVIDIA RTX teknolojilerini hali hazırda destekliyor ve her ay NVIDIA DLSS, NVIDIA Reflex  ve gelişmiş ışın izleme efektlerini entegre eden birçok yeni oyun piyasaya...

Oyun Haberleri

İstanbul merkezli oyun geliştirme stüdyosu Motion Blur, yeni oyunları Black State‘i tanıttı. Üçüncü şahıs aksiyon-macera türündeki bu yeni yapım, PC platformu için Steam ve...

İnceleme

AMD Ryzen 5 8400F ve Ryzen 7 8700F model işlemciler merak edilen modellerden biri. Çünkü bu işlemciler AM5 sokete geçiş işlemcisi olarak görülüyor. Muhtemelen...