BenQ TK800 HDR Projektör İncelemesi

BENQ TK800 HDR PROJEKTÖR İNCELEMESİ

Yeni incelememizin konuğu BenQnun daha çok spor severler için piyasaya sunduğu üst seviye projektörü olan TK800 oluyor. Bilindiği üzere BenQ uzun zamandır projektör piyasasında bulunmakta, uzmanlığını iyice geliştirerek karşımıza 4K XPR çözünürlük sunabilen ve HDR teknolojisi barındıran bir projektörle çıkıyor. Bütün bunların yanı sıra 3000 ANSI Lümen lamba gücüyle biraz daha aydınlık ortamlarda bile çok daha parlak bir görüntü elde edebiliyorsunuz.

TASARIM

Cihazın genel tasarım diline baktığımızda daha yumuşak hatlara sahip olduğunu görüyoruz. Turkuaz ve beyaz renklerden oluşan cihazımız herkese hitap edecek şekilde tasarlanmış.

Cihazı incelemeye başladığımızda ilk olarak havalandırma ızgaraları gözümüze çarpıyor. Cihazın sol kısmında yer alan bu ızgaralar sayesinde ısınan lambanın sıcaklığı aktif olarak dışarıya atılıyor. Bu sayede lambanın ömrü daha da artmış oluyor.

Cihazın lenslerini koruyan ve cihaza ufak bir iple bağlanan bir lens koruma kapağı bulunuyor. Bu sayede taşıdığınız zaman ya da cihazı kullanmadığınız zaman lensin tozlanması ve çizilmesinin önüne geçilmiş.

Cihazın üst kısmına baktığımızda gri renkte bir BENQ yazısı görüyoruz. Hemen yan tarafında cihazın kontrol tuşları bulunuyor. Üst tarafta ise odak-boyut ayarı yapabildiğiniz bölüm bulunmakta.

Cihazın sağ kısmına baktığımızda 5W gücünde hoparlörümüzü görüyoruz. Hemen yanında ise içeriye soğuk hava almakta görevli fanımızı görüyoruz. Bu bölümün genelliği ızgara şeklinde tercih edilmiş yani hava almakta herhangi bir sorun yaşanmıyor.

Cihazı düz koyduğumuzda üste gelen kısımda hemen sol üstte 2 adet ayar bulunuyor. Üstteki fokus ayarı alttaki ise zoom-görüntü boyutu ayarlamaya yarıyor. Bu sayede size uygun mesafeyi belirleyerek daha esnek bir kullanım elde edebilirsiniz.

Cihazın arka tarafına baktığımızda en sol altta güç girişini görüyoruz. Diğerleri ise sırasıyla ses giriş-çıkış jakları,VGA,HDMI 2.0,HDMI 1.4,Mini USB,RS-232,USB Type-A ve son olarak 12V tetikleme jakı bulunuyor. Cihaz giriş-çıkış birimleri olarak oldukça zengin olmuş.

Cihazın kumandası da üst seviye olduğunu kanıtlar nitelikte olmuş. Açılıp kapanabilen ışığa sahip kumandamızın üzerinde bütün kontroller bulunmakta. Bu sayede devamlı cihazın yanına gelip ayar yapmanıza gerek kalmıyor.

TEKNİK DETAYLAR

Cihaz REC. 709 renk uzayının %92’sini karşılamayı başarıyor. Bu renk uzayı günümüz televizyon yayınlarında kullanılan renkleri barındırıyor. Yani bu cihazla neredeyse bir LED TV gibi görüntü almak mümkün. Bu farkı da yukarıdaki görselde görmek mümkün.

Cihazın önemli özelliklerinden biri ise KeyStone. Görüntüyü yansıtacağınız yere göre çarpıklığı engelleyerek kare görüntü almanıza yarıyor. Bunu otomatik olarak yapıp kullanıcısını uğraştırtmaması güzel düşünülmüş bir detay.

Çözünürlük: 4K (XPR) 1080P doğal çözünürlük
Parlaklık: 3000 ANSI Lumen
Contrast Oranı: 10,000:1
Renk: RGBW
Dikey Tarama Frekansı: 23-120 HZ arası (4K 60 HZ)

Görüntü Modları: Bright/ Vivid TV/ Cinema/ Sport/ Football/ User1/ User2/ (3D)
Projeksiyon Sistemi: DLP
Bit: 30 (1.07 Milyar Renk)
En-Boy Oranı: 16:9 (Ayarlanabilir)
Lamba Gücü: 240W
Lamba Ömrü: Normal 4000 Saat-Economic 10000 Saat-SmartEco 8000 Saat
Lens: F = 1,94 ila 2,06, f = 15,57 ila 18,67 mm
Hoparlör: 5W CinemaMaster Audio+ 2 Teknolojisi
Giriş: VGA, HDMI 1.4, HDMI 2.0, 3.5 MM Jak
Boyutlar: (Genişlik-Yükseklik-Derinlik) 353 x 135 x 272
Ağırlık: 4.2 KG

TEST

7-Element 4-grup lens cihazın öne çıkan özelliklerinden biri, bu sayede cihaz daha gerçekçi bir görüntü elde ederken yaşanan renk sapmasını da en aza indirmek başarılmış.

Cihazın testlerini daha kaliteli bir görüntü elde etmek adına 4K çözünürlükte yaptık tabii ki. Görselde de görebileceğiniz üzere cihaz adeta bir LED TV gibi görüntüyü oldukça gerçekçi ve akıcı vermeyi başarıyor. Cihazın ana kullanım amacı aslında daha ışıklı ortamlar, ama karanlık ortamda yaptığımız testlerde hiçte geride kalır yanı yok.

Cihazda birçok görüntü modu bulunmakta. Sport modu, Football modu bunlardan birkaçı. Sport modunda daha çok basketbol maçları gibi kapalı sahada oynanan sporlar hedeflenmiş ve ona göre renkler düzenlenmiş. Futbol modunda ise yeşil renkler öne çıkarılarak daha gerçekçi bir stadyum atmosferi yaşamanız sağlanmış. Ayrıca cihazdaki HDR desteği sayesinde koyu alanlar daha dengeli olarak ayarlanıyor ve bu sayede göze daha hoş gelen bir görüntü elde edebiliyorsunuz.

SONUÇ

Cihaz ülkemiz için nispeten yüksek fiyatta olsa da gerek teknik özellikleri olsun gerek sunduğu görüntü kalitesiyle gerçekten izlerken çok iyi bir deneyim sunuyor. Bunun yanı sıra tek hoparlöre rağmen iyi bir ses deneyimi sunmasını da atlamayalım.