Çin, Wuhan

Geçtiğimiz günlerde, Corona virüsü salgınından kaynaklı Çin’deki üretimini Samsung, Foxconn, Xiaomi gibi büyük teknoloji firmalarının üretimi durdurduklarıya ilgili bir haber yapmıştık. Geçtiğimiz günlerde ise Apple, Facebook, Microsoft, LG gibi büyük teknoloji firmaları Corona virüsü salgınına karşı önlemler almaya başladı.

Apple Corona Virüsüne Karşı Önlem Almaya Başladı

Apple’ın CEO’su Tim Cook, Corona virüsü salgınına önlem olarak şimdilik, Çin’e seyahatleri sınırlandırdığını söylediği bir açıklama yaptı. Bu açıklama ile ABD’nin ölümcül Corona Virüsü salgınına karşı yaptığı, Çin’e aşırı önemli olmadıkça seyahat yapmayın uyarısını Facebook ve diğer şirketlerin de uygulamış olduğu gibi uygulamaya başladı.

Cook Salı günkü yatırımcılar ile yaptığı toplantıda, Apple’ın geçen hafta itibarıyla Çin’e “iş açısından kritik” konularda çalışanların seyahatini kısıtladığını ve şirketin bölgedeki salgını kontrol altına almak için çalışan gruplara bağışta bulunduğunu söyledi. Ayrıca Cook virüsün yayılmaya başladığı Wuhan kentinde birçok tedarikçilerinin de bulunduğunu belirtti.

Cook, Wuhan’daki mağazalarından sadece bir kapattıklarını ve diğer mağazalarını düşük çalışma saatleri ile de olsa açık tutmaya devam ettiklerini söyledi. Ayrıca Cook, mağazalarında sık sık derin temizlik yapıldığını ve çalışanların sık sık ateşinin kontrol edildiğini de belirtti.

Apple Önlem Alan Ne İlk Ne de Son Şirket

Apple, Corona virüsü salgınına karşı bu tür önlemler alan ilk şirket de değil. Facebook da pazartesi gününden beri Çin’e seyahatlere kısıtlamalar getirdiklerini, eğer çalışanların gitmesi gerekiyorsa özel izin alması alması gerektiğini belirtti. Ayrıca Bloomberg de Çin’e seyahat eden çalışanların da evde çalışmaya yönlendirdiğini bildirdi.

Microsoft, virüse salgınına karşı önlemler alan bir diğer firma. Şirketin sözcüsünün Forbes’a, ”Çin’deki çalışanlarına evden çalışmalarını söyleyip, fuzuli iş gezilerini iptal etmelerini tavsiye ettik.” diye bir açıklama yaptı. Bunun yanısıra LG de The Verge’e yaptığı açıklamada Çin’e çalışan çalışanlara seyahat yasağı koyduklarını söyleyip, Çinli olmayan çalışanlarının da hemen kendi ülkelerine dönmesi çağrısını yaptı.

Ölü Sayısı 132’ye Yükseldi

Çinli yetkililer çarşamba günü ölü sayısını 132 olarak belirtti. Dünya Sağlık Örgütü ise dünya genelinde binlerce Corona virüsü vakası olduğunu belirtti. İlerleyen günlerde, Corona virüsünden kaynaklı bu problemler hakkındaki güncellemeleri sizlerle paylaşacağız.

 

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin