AMD Ryzen 9 5900X 5 GHz Boost Frekansla Gelebilir!

385

AMD Ryzen serisi işlemcilerle birlikte büyük bir sıçrayış yaşamakta. Bundan önce FX serisi işlemcilerle birlikte düşüşe geçen firmanın Ryzen serisi işlemcileriyle yaşadığı yükseliş gerçekten takdir edilesi. Fakat bu işlemciler rakibi olan Intel’den frekans olarak biraz geride kalınca oyun tarafında biraz daha düşük FPS verdiği durumlar oluyordu. Anlaşılan AMD bu sorunu çözmek üzere!

AMD Ryzen 9 5900X 150W TDP İle Gelebilir!

Ortaya atılan iddiaya göre Ryzen 9 5900X model işlemcinin boost frekansının 5 GHz gibi seviyelere varacağı söyleniyor. Bununla birlikte işlemcinin TDP değerinin 150W gibi yüksek diyebileceğimiz seviyelere çıkabilmesi bekleniyor. Diğer ilgi çekici kısım ise %20’ye varan IPC artışı. Zaten AMD çoklu çekirdek işinde gerçekten başarılıydı, fakat biraz düşük kalan frekans değerleri nedeniyle oyunlarda geri kalabiliyordu, bu artışla birlikte bu çözülecekmiş gibi görünüyor!

Zen 3 mimarisinin gerçekten çok önemli bir dönüm noktası olacağına inanılıyor. AMD zaten başarılı olduğu çoklu çekirdek performansıdan ziyade biraz daha geride kaldığı frekans konusuna odaklandığı için Zen 3 mimariye sahip yeni işlemcilerin oyunlarda çok daha iyi bir performans vereceği tahmin edilebilir. Eğer bu iddialar doğruysa AMD ve Intel arasındaki ezeli rekabet iyice alevlenecektir!

1998 Ankara doğumlu Mehmet Yılmaz uzun yıllardır Donanım Arşivi'de teknoloji editörlüğü yapmaktadır. Yılmaz, son kullanıcılar için piyasaya çıkan yeni ürünleri ve yine son kullanıcılar tarafından merak edilen ürünleri özgün ve tarafsız olarak değerlendirmekte, incelemektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nin forum tarafında yöneticilik yapmaktadır. Basım ve Yayın Teknolojileri bölümünde eğitim hayatına devam eden Yılmaz’ı aşağıda bulunan sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilirsiniz.

2 YORUMLAR

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin