AMD Ryzen 3000, Overclock Tutkunlarını Sevindirecek!

AMD Ryzen 3000, Overclock Tutkunlarını Sevindirecek!

3. nesil Ryzen işlemciler tanıtılmak için gün sayarken, yeni işlemcilerin detayları hakkında ilginç bilgiler de ortaya çıkıyor. Son bilgilere göre AMD, bellek tarafında hız aşırtmaya ihtiyaç duyan kullanıcıları memnun edecek bir adım atmaya hazırlanıyor.

3. Nesil AMD Ryzen İşlemcilerde 5000 MHz RAM Sürprizi!

Ryzen işlemcilerde bulunan bellek sınırlamaları, geçtiğimiz iki jenerasyon kullanıcılarının yakındığı en büyük problem olarak göze çarpıyor. RAM frekans hızı çeşitli ayarlarla 4000 MHz değerlerine çıkarılabilse de AMD’nin mimarisi Intel’de olduğu gibi bir özgürlük sunmuyor.

Kaynak: bizimizmit

Bunun üzerine harekete geçen AMD, üçüncü nesil Ryzen işlemcilerde bellek kontrolcüsünü çekirdeklerden alarak “IO Die” adlı yeni bir yongaya aktarmaya karar verdi. Ayırıcı modu bulunan bu yonga sayesinde izin verilen belleklerde ve X570 çipsetli anakartlarda 5000 MHz’e kadar hız aşırtma mümkün hale gelecek. Ayrıca yüksek saat hızlarına sahip belleklerin de bu sayede Zen 2 platformuna uyumluluğu sağlanacak.

3. nesil Ryzen işlemciler hakkında gelen bilgiler sadece bellek tarafındaki hız aşırtmadan ibaret değil. AMD, yeni işlemcilerinde hız aşırtma modunun yanı sıra VDDG voltaj kontrolü desteğini de kullanıcılara sunacak. Bu sayede özellikle profesyonel kullanıcıların işlemcilerini sonuna kadar zorladıkları overclock denemelerinde donanımlarını güvence altına alabilmesi sağlanacak.

Son olarak 27 Mayıs tarihinde tanıtılacak olan Ryzen 3000 serisinin Temmuz sonu gibi satışta olmasının beklendiğini belirtelim.

2000'li yıllarda çevirmeli ağ bağlantılarıyla beraber internet ile tanışan Batuhan, 2014 yılından itibaren çeşitli mecralarda teknoloji editörlüğü yapmaya başladı. Akıllı telefonlar ve donanım parçalarına karşı özel bir ilgisi olan editörün son adresi ise Donanım Arşivi oldu.