AMD Ryzen 3000, Overclock Tutkunlarını Sevindirecek!

208

AMD Ryzen 3000, Overclock Tutkunlarını Sevindirecek!

3. nesil Ryzen işlemciler tanıtılmak için gün sayarken, yeni işlemcilerin detayları hakkında ilginç bilgiler de ortaya çıkıyor. Son bilgilere göre AMD, bellek tarafında hız aşırtmaya ihtiyaç duyan kullanıcıları memnun edecek bir adım atmaya hazırlanıyor.

3. Nesil AMD Ryzen İşlemcilerde 5000 MHz RAM Sürprizi!

Ryzen işlemcilerde bulunan bellek sınırlamaları, geçtiğimiz iki jenerasyon kullanıcılarının yakındığı en büyük problem olarak göze çarpıyor. RAM frekans hızı çeşitli ayarlarla 4000 MHz değerlerine çıkarılabilse de AMD’nin mimarisi Intel’de olduğu gibi bir özgürlük sunmuyor.

Kaynak: bizimizmit

Bunun üzerine harekete geçen AMD, üçüncü nesil Ryzen işlemcilerde bellek kontrolcüsünü çekirdeklerden alarak “IO Die” adlı yeni bir yongaya aktarmaya karar verdi. Ayırıcı modu bulunan bu yonga sayesinde izin verilen belleklerde ve X570 çipsetli anakartlarda 5000 MHz’e kadar hız aşırtma mümkün hale gelecek. Ayrıca yüksek saat hızlarına sahip belleklerin de bu sayede Zen 2 platformuna uyumluluğu sağlanacak.

3. nesil Ryzen işlemciler hakkında gelen bilgiler sadece bellek tarafındaki hız aşırtmadan ibaret değil. AMD, yeni işlemcilerinde hız aşırtma modunun yanı sıra VDDG voltaj kontrolü desteğini de kullanıcılara sunacak. Bu sayede özellikle profesyonel kullanıcıların işlemcilerini sonuna kadar zorladıkları overclock denemelerinde donanımlarını güvence altına alabilmesi sağlanacak.

Son olarak 27 Mayıs tarihinde tanıtılacak olan Ryzen 3000 serisinin Temmuz sonu gibi satışta olmasının beklendiğini belirtelim.

1996 İstanbul doğumlu olan Batuhan Karalar, teknoloji ve otomobil odaklı pek çok web sitesinde uzun yıllar editörlük yapmıştır. Karalar, son olarak Donanım Arşivi internet sitesinde güncel ve ilgi çekici teknoloji haberlerini okurlar ile paylaşmaktadır. Anadolu Üniversitesi İİBF mezunu olan Karalar, teknoloji editörlüğünün yanı sıra girişimcilik alanında da çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Editörümüzü aşağıdaki sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilirsiniz.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin