Yurt Dışından Getirilen Telefonların Kayıt Ücretine Zam!

Yurt Dışından Getirilen Telefonların Kayıt Ücretine Zam!

Yurt dışından ülkemize sokulan ve pasaport üzerine kaydedilen akıllı telefonlardan alınan kayıt ücretine zam geldi. Neredeyse %300 zamlanan IMEI kayıt ücreti, yurt dışından uygun fiyata telefon sahibi olmak isteyen kullanıcıları zora sokacak!

Pasaport Üzerinden IMEI Kayıt Ücreti 500 TL Oldu!

Yolcu beraberinde getirilen mobil cihazların kayıt altına alınması adına 2012’den beri süren uygulama, kullanıcıların telefonlarını pasaportlarına kaydetmelerini sağlıyordu. Bu yıl 170.70 TL olarak belirlenen IMEI pasaport kayıt ücreti, bugün yapılan zam ile beraber 500 TL’ye yükseltildi. Bu da kayıt ücretine %300’e yakın bir zam yapıldığı anlamına geliyor.

Özellikle son yıllarda yükselen akıllı telefon fiyatları, imkanı olan kullanıcıları yurt dışından cihaz satın almaya yöneltiyordu. Yurt dışından getirilen akıllı telefonlar, ülkeye giriş yapan herhangi bir pasaport ile 120 gün içerisinde başvuru yapıldığı takdirde kayıt ettirilebiliyor. Bakalım yapılan bu rekor zam, akıllı telefon satın almak için yurt dışına giden kullanıcıların tercihinde değişikliğe sebep olacak mı?

2000'li yıllarda çevirmeli ağ bağlantılarıyla beraber internet ile tanışan Batuhan, 2014 yılından itibaren çeşitli mecralarda teknoloji editörlüğü yapmaya başladı. Akıllı telefonlar ve donanım parçalarına karşı özel bir ilgisi olan editörün son adresi ise Donanım Arşivi oldu.