Yurt Dışı Alışverişlerinin Tamamından Vergi Alınacak!

Yurt Dışı Alışverişlerinin Tamamından Vergi Alınacak!

Amazon, Aliexpress, Gearbest, Banggood gibi yurt dışı alışveriş sitelerinden yapılan alışverişlere yeni vergi düzenlemesi geldi. Vergi muafiyetinin kaldırıldığı düzenleme ile ilgili detaylar haberimizde!

Yurt Dışından Yapılan Alışverişlerde Vergi Muafiyeti Kalktı!

Yurt dışından ülkemize gelen ve 22 Euro’nun altında fiyat yazılan paketler, gümrük mevzuatı gereği vergi muafiyeti kapsamına alınıyordu. Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan yeni yönetmelik ile bu muafiyet, her paketin vergilendirilmesi şeklinde yeniden düzenlendi. Yani yurt dışından posta ya da kargo ile gelen her paketten belirli oranlarda gümrük vergisi alınacak. Bu oran Avrupa’dan gelen paketlerde %18, Çin gibi diğer ülkelerden gelen paketlerde ise %20 şeklinde belirlenmiş durumda.

Resmi Gazete’de yayınlanan düzenleme 15 gün sonra yürürlüğe girecek. Yani yurt dışından alışveriş yapacak kullanıcıların ay sonuna kadar zamanı var. Bununla beraber kararnamede kitaplara verilen vergi muafiyetinin de devam edeceği belirtiliyor.

Yurt dışı alışverişlerindeki vergi muafiyeti; 2017 başında 75 Euro’dan 30 Euro’ya, geçtiğimiz yıl ise 22 Euro’ya indirilmişti. Geçtiğimiz aylarda Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yaptığı açıklamada bu sınırın kaldırılacağına dair sinyaller verilmişti.

2000'li yıllarda çevirmeli ağ bağlantılarıyla beraber internet ile tanışan Batuhan, 2014 yılından itibaren çeşitli mecralarda teknoloji editörlüğü yapmaya başladı. Akıllı telefonlar ve donanım parçalarına karşı özel bir ilgisi olan editörün son adresi ise Donanım Arşivi oldu.