Youtube, Netflix ve Amazon Yayın Kalitesini Düşürüyor

Geçtiğimiz günlerde Netflix’in yayın kalitesini Koronavirüs salgını nedeniyle yük binen interneti dolayısıyla düşüreceğine dair bir söylenti yayılmıştı. Bu söylenti daha sonrasında resmi olarak onaylanmış ve Netflix’in yaptığı açıklamaya göre bitrate’lerini düşüreceklerini ve bu sayede Avrupa trafiğinin %25 rahatlayacağını öğrenmiştik.

Avrupa Birliği’nin iç pazar ve hizmetler temsilcisi olan Thierry Breton’ın attığı Tweet’ten anlıyoruz ki bu karar; Netflix, Youtube ve Amazon’un tamamen kendilerinin verdikleri bir karar değil. Breton yaptığı açıklamada insanların bu dönemlerde zorunlu olmadıkça yüksek kalitede değil, standart kalitede video ve yayın izlemeleri gerektiğini belirtiyor.

Netflix’in ardından Youtube ve Amazon da yayın kalitelerini, bitrate’leri indirgeyerek düşürdüler. Yani Youtube’dan bir video izlerken onu HD kaliteye alabiliyorsunuz ancak normalden daha düşük bir bitrate oranı ile izliyorsunuz.

Amazon’un yaptığı açıklama ise şu şekilde:

Biz de COVID-19 nedeniyle evde birçok insanın internete yüklenmesinden kaynaklı olarak gelişen telekom sağlayıcılarının hassaslığını destekliyoruz. Bu süreçte biz de Prime Video kullanıcılarımıza halen yüksek kalitede hizmet sağlarken bitrate’leri düşürüp bu süreçteki ağ tıkanıklığını önlemek için uğraşacağız.

Kaynaklar: IGN, TechCrunch

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin