#Ola-Bilim 6. Bölüm

Etrafına bak! Hiç kimse kalmamış, kendi kendine şunu diyorsun: “Hey, herkes bir anda nereye kayboldu böyle?”

Sebebi ne olursa olsun, sen artık dünyadaki son insansın! Peki ne yapmak istersin? Krallar gibi yemek yemek, Topkapı Sarayı’na biletsiz girmek (evet çok pahalı 😊), kanunlar olmadan deliler gibi araba sürmek, sana düşük veren hocanın evini havaya uçurmak, güvenlik kameralarının 7/24 izlediği yerlerde çıplak dolaşmak… Bunların hepsini yapabilirsin ya da bunları sıkıcı bulup basit bir intihar hapı ile kendini yalnız kalmaktan alıkoyar mıydın?

PEKİ NE KADAR HAYATTA KALABİLİRSİN? İŞTE BAŞLIYORUZ!

Bir gün uyandın ve kendini dünyadaki son kalan insan olarak buldun. Bir çeşit havalı hissettiriyor, öyle değil mi? Herhangi bir çalışma yükümlülüğün yok, seni kısıtlayan kurallar yok, toplum tarafından belirlenmiş normlar yok. Etrafına bak dostum, bu koskoca dünya senin; kafayı sıyırana kadar harca onu!

ADIM 1: HALA YAPABİLİYORKEN KÜÇÜK KAÇAMAKLAR YAP!

Egzotik meyvelerle dolu bir manava girmeye ne dersin? Bu tür meyveler bilindiği gibi ülkemizde yetişmiyor ve gerçekten pahalı. Evet, artık bütün o egzotik meyvelerin sahibi sensin! Her küçük ısırıkta zenginliğin doruğunda olduğunu hissediyorsun. Ama çok sürmeyecek, bütün o meyvelerin ve yiyeceklerin taze kalma süresi var.

ADIM 2: ARTIK 50 TL’LİK BENZİN ALMA!

Depoyu doldur ve istediğin yere seyahate çık! Pasaportlar, vizeler ve terör dahil olmak üzere hiçbir kimsenin ve hiçbir şeyin seni durduramayacağından eminsin. Ama o da ne? Senin araban dahil bütün terk edilmiş arabalar, gemiler ve uçaklar yaklaşık 2 sene sonra yakıtları bozulunca kullanışsız olacak. Yani 2 sene sonra olduğun yere çakılı kalmak zorundasın. Bu durumda ilk olarak özgürlük hakkın kısmen de olsa kısıtlanmış durumda, tabii dünyayı yürüyerek dolaşma planların varsa hala özgürsün!

ADIM 3: BARINAK BUL!

Hayat bilgisi derslerinde eğer okuldan kaçmadıysanız bilirsiniz, insanlar için üç temel ihtiyaç vardır: su, yemek, barınak. Bunların içinde en zor elde edebileceğiniz şey yaşamak için bir evken, artık en kolay elde edeceğiniz şeye dönüştü. Kelimenin tam anlamıyla yaşamak için bir dünya eve sahipsiniz. Ama nerede oturduğunuza dikkat edin çünkü şehirler tehlikeli hale gelecek. Gerekli bakımlar yapılmadığı için şehirlerdeki bütün yapılar oldukça hızlı bir şekilde parçalanmaya başlayacak. Doğanın elementleri olan yağmur, don, ısı şehrin sonunu getirecek. Çürükler ve küfler şehirde olabildiğince geniş çapta yayılacak. Kısa süre sonra bitki örtüsü beton yapıları yarmaya ve camları kırmaya başlayacak. Ee, doğa kincidir ve insanların yapmasına göz yumduğu her şeyi bir gün misliyle geri alacak. Doğanın kendini yenilemesiyle savaşmaya çalışsan bile, ona yeterli olacak tek şey sadece bir yıldırımdır. Ne yazık ki itfaiyeyi arayamazsın, çünkü kimse geri dönmeyecek. Devasa bir şehir yangınından kurtulmak için yapabileceğin tek şey şehirden uzak bir tepeye koşmak.

ADIM 4: KENDİNİ KORU!

Şehirler bile artık o kadar güvenli değil. Her şeyden önce kendini onlardan koruman gereken yırtıcı hayvanlar, insanların yokluğunu en nihayetinde anladı ve artık onlar her yerdeler. Vahşi köpekler, yabani kediler, ayılar, kurtlar… Nefes aldığın sürece onların fısıltılarını her zaman ensende hissedeceksin. Şimdiden ürperdin, öyle değil mi? Ama dahası da var. Dünyada 400’ten fazla nükleer tesis var ve onların otomatik güvenlik sistemleri, onları kontrol eden herhangi bir yetkili olmadığı için başarısız olmaya başlayacak. Tesislerde, dünya çapında binlerce bölgeyi yaşanamaz kılacak çeşitli kaçaklar, erimeler ve patlamaz kaçınılmaz son olacak.

ADIM 5: YEMEK KAYNAKLARINI GÜVENCEYE AL!

Yemek açısından şehirler seçin seçebileceğin en iyi yerler olabilirdi. Süpermarketler dondurulmuş ve konservelenmiş ürünlerle sana on yıllarca yemek sağlayabilir. Aynı zamanda taşradaki canlı besi hayvanları ve diğer tüm mahsuller bakımsızlıktan ve yırtıcı hayvanların saldırısından dolayı gittikçe azalmaya başlayacak. Ama doğal yaşam sizin yaşam tarzınıza daha uygun geliyorsa, yaşamını sürdürmek için eski yollara geri dönmek zorundasınız; yani sınırsız bir silah stokuna sahip olamayacaksınız muhtemelen. Silah stokunuz sadece bulunduğunuz kasabadaki karakollar ve askeriyelerden ibaret olacak. Bildiğiniz gibi herhangi bir taşıdınız yok. Diğer yerleşim yerlerine gitmek hem uzun sürebilir hem de yollardaki yırtıcılar yüzünden çok zararlı olabilir. Bu yüzden mermileriniz bittikten sonra ilkel avlanma yöntemlerine geçeceksiniz. Avlanmak bana göre değil veya vejetaryenim diyorsanız durumunuz bir tık daha kötü. Çünkü evlere su sağlayan şebekeler bakımsızlıktan ve işlevsizlikten dolayı artık yok. Kendi suyunuzu en yakın göletten kendiniz temin etmek zorundasınız. Taşıma suyla tarım mı? Çok ama çok zor.

ADIM 6: HOCAM AÇLIK DEĞİL DE SUSUZLUK ZOR YA 18 SAAT!

Diğer insanların yokluğundan ötürü konakladığın küçük kasabada bir süredir elektrikler de yok. Yukarıda da bahsettiğim gibi taşıma suyu kullanmak zorundasınız fakat, o bölgeler yırtıcılar için kutsal toprak sayılıyor. Sizi yanaştırmayacakları çok açık. Kasabadaki küçük marketlerden şişelenmiş suları alarak hayatınıza devam etmeye çalışıyorsunuz. Ama onların da bir son tüketim tarihi var ve elbet bir gün tükenecek veya o tarihlere ulaşmadan stokunuz bitecek!

ADIM 7: AKILLAN!

Bu duruma düşmeden önce belki bir içgüveysiydin veya evden dışarı çıkmayan bir bilgisayar bağımlısı… Her şey olabilirsin ve vahşi doğayla ilgili bilmen gereken çok şey var. Kasabandaki bütün kitapları kurcalıyorsun ve vahşi yaşamla ilgili bazı şeyler öğreniyorsun. Ama daha öğrenecek çok şeyin var. Endişe etme çünkü çok fazla zamanın var. İlk başta çok zorlanabilirsin çünkü sıcacık yuvandan vahşi bir hayata uyum sağlamaya çalışıyorsun. Ama cidden hayatta kalmak istiyorsan bunlara katlanman gerek. İnsanlar geçmişten günümüze sosyal bir varlık olarak beraber evrimleşmişlerdir. Onlar açlığa ve sefalete karşı beraber savaşmışlardır. Onlar birlikte aile kurmuşlar, bir kamp ateşinin başında hikâye anlatmışlar veya sohbet etmişlerdir. İnsanlığın binlerce yıl süren bu evrimini artık tam tersine çevirmeye ve bunu birkaç yılda başarmak için çabalıyorsun. Elbette kolay değil, artık o modern yaşam yok olup gitti.

ADIM 8: SESSİZ VE ACISIZ!

Bir gece salona oturmuşsunuz ve çaresizce cüzdanınızın bir gözünde kırışmış ve eskimiş olan aile fotoğraflarınıza bakarken buluyorsunuz kendinizi. Su kaynaklarınızın ve bütün mühimmatınızın tükendiğinin farkındasınız. Kasabadan ayrılmak istiyorsunuz fakat insan nüfusunun yokluğundan dolayı doğa, eski gücüne tekrar kavuşmuş. Her yer yırtıcı hayvan kaynıyor ve sizin her gün onlarla savaşmaya gücünüzün kalmadığını hissediyorsunuz. Yemek yemek için her gün onlardan birini avlamak, odun kesmek, su aramak sizi yoruyor. Üstelik bütün gününüz sadece bunları yaparak geçiyor ve ciddi anlamda depresyondasınız. Bütün bu yaptıklarınız artık sizi de vahşileştirmiş. Modernleşmek için çok çaba sarf etmiş insanoğlu, özüne çok çabuk dönüyor. Uzun bir iç muhakemeden sonra artık kararınızı verdiniz! İlk başlarda terör estirdiğiniz dünyaya sessiz ve sedasız gözlerinizi yumuyorsunuz tıpkı diktatörler gibi. Cansız bedeniniz yere düştüğünde elinizde son kalan şey mutlu bir aile fotoğrafı ve kasabadan alınmış içi boş bir ilaç şişesi.

 
  
 

KAYNAKÇA
https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-505980/What-really-happen-person-Earth.html
https://skyaboveus.com/wilderness-survival/What-Would-Happen-If-You-Were-the-Last-Person-on-Earth
https://insh.world/disaster/what-if-you-were-the-last-human-on-earth/
https://www.theatlantic.com/technology/archive/2010/03/last-person-on-earth-what-would-you-do/341221/
https://www.reddit.com/r/AskReddit/comments/b7zny/if_you_became_the_last_person_on_earth_what_would/c0lf7ed/?st=jndal08t&sh=72b3be8b
https://www.psychologytoday.com/ca/blog/emotional-nourishment/201612/why-we-need-each-other
https://www.nytimes.com/2010/02/23/health/23mind.html

Çocukluğundan beri yazarlığa ilgisi olan Tunay Kır, şu anda aktif eğitim hayatına Boğaziçi Üniversitesinde devam ediyor. Politika, tarih ve oyun aşığı. Çocukların daha iyi bir dünyada yaşaması için elinden geleni yapmaya çalışıyor.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin