Eğer Nevada çölünde dolaşmak isterseniz ve o esnada gizli Amerikan üssüne -ki bu 51. Bölge oluyor- yaklaşırsanız; anında tutuklanabilir, öldürülebilir ya da uzaylılar tarafından kaçırılabilirsiniz. Ama ya bir milyon kişi sosyal medyada organize olup 51. Bölge’ye giderse? ABD, sanırım bir milyon insanı durduramaz, öyle değil mi? Yoksa durdurabilirler mi? Eğer durduramazlarsa, üsse girince neyle karşılaşırdınız?

#Ola-Bilim Bölüm 3’e hoş geldiniz… Burada her şey biraz olasılık ve biraz da bilimden ibaret. İşte başlıyoruz!

NEDİR BU ÜS MUHABBETİ?

Yazımıza başlamadan önce bu Amerikan üssünü bilmeyenler için özetleyelim. 51. Bölge, Amerika’nın Nevada çölünde bulunan yüksek sınıf bir üstür ve orada ABD’nin hiç duyurulmamış gizli silahlara ve sahip olduğu dedikoduları çok sert bir şekilde herkes tarafından dillendirilir. Bir diğer dedikodu da deneyler için çeşitli uzaylılara sahip olmasıdır. Bu gizem, onlarca yıldır komplo teorilerine konu olmaya devam etmektedir. Ve inanıyorum ki 51. Bölge’yi az çok bilen herkes bu komplo teorilerinin gerçek veya sahte olduğunu öğrenmek istiyor.

51. BÖLGEDE ZİYARETÇİLER İÇİN BİLET FİYATLARI 1000 DOLARDAN BAŞLIYOR!

Yaklaşık altı bin Türk Liranız olsa, bu görkemli yer için harcardınız öyle değil mi? Ama muhtemelen daha sonra karakolun yolunu tutardınız çünkü dolandırıldınız! 51. Bölge dünyadaki bütün ziyaretçilere yasaklı bölge durumunda.  Bu yüzden Amerika’da 51. Bölge’yi gezdiren hiçbir tur bulamazsınız, ama internette tonlarca çevrimiçi rehber vardır. O çevrimiçi rehberleri biraz kurcaladığımızda bazı aydınlanmalar yaşarız. Örneğin bu üsse en yakın havalimanı Las Vegas’tadır. Uçaktan indiğiniz zaman Las Vegas’tan sağlam bir arazi arabası kiralayıp arabanızı birkaç saat boyunca Nevada çöllerine doğru sürmelisiniz. Ama şunu da aklınızdan çıkarmayın, diğer bir milyon insan da sizinle aynı şeyi yapıyor olacak. Eğer İstanbul trafiğinin berbat olduğunu düşünüyorsanız, artık onu aklınızdan çıkarın ve buna odaklanın. Milyon kadar araba, etrafı çölle kaplı dar yollar ve devasa trafik… Nevada’nın en kalabalık şehri Las Vegas, 800 binden daha az bir popülasyona sahiptir. Ve bir şaşırtıcı bilgi daha: Bütün Nevada eyaletinin toplam nüfusu sadece 3 milyondur. Bu eyalete birdenbire artı 1 milyon insan ve araba daha eklediğinizi düşünün. Bu, Nevada’nın bütün altyapısını berbat ederdi. 51. Bölge’ye ulaşmak için kullanacağınız yollar, gidiş ve gelişten ibaret olmak üzere çift şeritli, bozuk ve kurak yollardır. Eğer bir milyon kişi bunu gerçekten yapmaya karar verirse, üsse ulaşamadan ucu bucağı gözükmeyen bir trafiğin içine saplanıp kalacaklardır. Uzaylı görme hayalleri de burada noktalanıyor. 🙁

Ama herkesin bir yolunu bulup üssün kapısının önünde durduğunu hayal edelim. Şimdi 1 milyon insan üsse hücum için hazır. Peki ya sonrasında ne olacak?

ATIL KURT!

Sen ve senin bir milyon arkadaşın barış canlısı insanlarsınız, bunu bilmeyen yok. Bu yüzden herhangi bir silah taşımayacağınızı varsayıyorum. Sadece basit bir şekilde üssün bahçesine doğru koşacaksınız. 51. Bölge sınırlarına girdiğiniz an, Camo Dudes diye de bilinen üssün gizli güvenlikleri ile tanışacaksınız. Bu güvenlikler üssün bahçesinde beyaz pickup kamyonetlerle 7/24 devriye atıyor ve ellerinde oldukça güçlü silahlar var. Bu çocuklardan birine gizlice yaklaşmak imkansız, siz gizlice yaklaştığınızı sansanız bile onlar muhtemelen sizin onlara doğru geldiğinizden haberdarlar. Hal böyleyken Facebook’tan duyurulan ve bir milyon kişinin katıldığı bir etkinlikten haberleri olmaması ironi olurdu. Onlar da zaten tam sizi bekliyorlardır.

51. Bölge, Güney Kaliforniya’da bulunan Edward Hava Kuvvetleri üssünün bir müfrezesidir. Dahası Edward’da binlerce aktif ordu üyesi görev yapmaktadır. Yakınlarında bulunan diğer binlerce askeri ve polis kuvvetini de göz önüne alırsak, şu Camo Dudes’lerden ziyade bu hakiki asker abilerden daha çok korkmanızı öneririm. Nedeni de diğer güvenliklerden daha iyi eğitim almışlar -olası denizaşırı operasyonlar için- ve bir orduda sahip olunması gerek bütün ekipmanlara sahipler, evet buna tanklar da dahil.

Silahlı kuvvetleri kayıp sayısını dünya kamuoyundan çok fazla tepki almamak için minimum seviyede tutmaya çalışacak. Bu yüzden ilk önce bolca biber gazına, şok tabancalarına ve öldürücü olmayan diğer silahlara maruz kalabilirsiniz. Ağır abiler hala 51. Bölge’nin içinde saklı olan gizemi sürdürmeye kararlı. Artık başka çareleri kalmadı. Camo dudes, polisler ve askerler; deliler gibi içeriye koşan kalabalığa ateş açacaklar ve bu sefer ölümcül silahların kullanımı için tam yetkililer. Şansına güveniyorsan doğru zamanda doğru yerdesin, ama eğer şanssızsan mermilerden biri her an naif bedenine isabet edebilir veya tutuklanabilirsin.

İÇERDEMA!

Hadi yine iyisin, bütün güvenlikleri bir şekilde atlattın ve içeri giren birkaç yüz kişiden biri oldun. Buna rağmen, hala gerçek 51. Bölge bahçesinde değilsin, en azından şimdilik. Onu bulmak zorundasın çünkü orijinal 51. Bölge bahçesi 150 kilometre kare alan kaplarken, onu çevreleyen dış bahçe yaklaşık 1600 kilometre karedir. Yapılar birbirinden bağımsız, ayrı yapılardır ve karartılmış camlar ile kaplanmıştır. Gece vakti dışarıdan biri baktığında bile yapıların içindeki ışıkları seçebilmek pek mümkün değildir.

51. Bölge’deki üs binalarını bulmak için bahçesinde saatlerce yürüyebilirsin. Ama bir kez 51. Bölge’ye ulaştığında… Acaba neler görebilirsin?

Hiç kimse bu konu hakkında net bir şeyler söyleyemez. Belki yüzyılımızın çok üzerinde çılgın ordu teknolojileri, belki bir sürü UFO (unidentified flying object – tanımlanamayan uçan obje), hatta bir uzaylı kolonisiyle bile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Onlarca yıldır devletin yaptığı deneylerden dolayı alan çok ciddi anlamda kirlendiği için dikkatle ilerlemeye devam edin. Üsteki yapıların içerisinde hiçbir ekipmanınız olmadan dolaşmak, sonu ölüme giden çok ciddi hastalıklara veya direkt olarak ölüme neden olabilir.

Yani 51. Bölgeyi basmak çok da iyi bir fikir değil. Bir milyon insanın içinde çok ciddi sayıda hastalananlar, ölenler, tutuklananlar olacaktır. Ayrıca, eğer içeride tahmin edildiği gibi sansasyonel içerikler varsa devlet belki de bir milyon insanı, üsle birlikte son çare olarak havaya uçurabilir. Üsten hediyelik eşya olarak bebek bir uzaylı alamayacağınız için çok üzgünüm. Sanırım uzaylılara karşılaşmanın tek yolu, onların dünyamızı istila etmesini beklemek olacak. Bu da başka bir #Ola-Bilim konusu olsun.

BAZI SAFSATALAR

VARAN 1:

Bob Lazar, United Nuclear Scientific Equipment and Supplies şirketinin sahibidir. (orduda çalıştıktan sonra) Lazar, 1980’lerin sonunda, 51. Bölge diye bilinen Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri (USAF) tesisinin birkaç kilometre güneyindeki S-4 adında gizli bir üste, asıl işi sıradan bir mühendis gibi görünen ama aslında dünya dışı teknolojileri incelemek için işe alındığı iddiasıyla tanınıyor. Birçok bilim insanına göre 51. Bölge, dikkatleri dağıtmak için büyük bir safsata ve onlara göre gerçek üs S-4. Ayrıca Lazar, (daha sonra sentezlenmemiş) element 115 tarafından desteklenen anti madde reaktöründe çalışan yabancı bir gemiyi incelediğini iddia ediyor. Ayrıca ABD hükümetinin son on bin yıl boyunca insan ilişkilerine yabancı katılımını tarif eden brifing belgelerini de okuduğunu iddia ediyor. Lazar’ın iddiaları, halkın dikkatini kısa sürede çekmeyi bşardı. 20 Haziran 2019’da Joe Rogan ile yapılan röportajının yanı sıra, hayatı hakkındaki 2018 belgeselinin ve Bob Lazar: Area 51 ve Flying Saucers filminin onu yeterince şöhret sahibi yaptığı belirtiliyor.

VARAN 2:

1997 yılında Art Bell isimli bir sunucu tarafından sunulan talk şov programına 51. Bölge’de çalıştığını iddia eden biri telefonla bağlanıyor. Konuşmaları aynen şu şekilde. (Videodan İngilizce bir şekilde dinlemek isteyenler, aşağıdaki kaynakça bölümündeki en üst bağlantıya tıklayarak YouTube videosuna ulaşabilirler.)

Selam Art, şu an fazla zamanım yok… 51.Bölge’nin eski bir çalışanıyım. 1 hafta önce işten çıkarıldım. Ve… Ve… Sürekli bütün ülkede kaçış halindeyim. Nereden başlayacağımı bilemiyorum. Onlar… Onlar beni… Sürekli bu alanın üstünde üçgenler çiziyorlar. Uzaylılar hakkında şunları söyleyebilirim Art; başka bir boyuttan gelen varlıklar oldukları kesin. Uzaydan gelen öncüler ve biz onlarla kontak kurmaya çalışıyorduk… Onlar iddia edildiği gibi varlıklar değiller… (Ahh) Birçok askeri birliğin içine sızmışlar… Özellikle de 51.Bölge’ye… (Ahh) Felaketler geliyor… Ordu… Özür dilerim… Hükümet uzaylıları biliyor… Dünyanın birçok bölgesinde güvenli bir şekilde nüfuslarını taşıyabilecekleri yerler var… Şimdi… Art Art… Ama bir şey yapmıyorlar… Hiçbir şey yapmıyorlar… Yapmıyorlar. Dünyanın fazla nüfuslu yerlerini yok etmek istiyorlar… Böylece daha az nüfus kalsın ve kontrol etmesi kolay olsun diye… (Ağlıyor) *Bağlantı kesiliyor…* *Uydu bağlantısı kopuyor…* *Bağlantı gitti…*
 
Dipnot: 51. Bölge, Amerika Birleşik Devletleri’nin Nevada eyaletinde bulunan ve “Dreamland”, “Groom Lake” gibi birçok başka isimle de anılan çok gizli bir bölge olarak biliniyor.

 

 

 

 

 

KAYNAKÇA
https://www.youtube.com/watch?v=upADHNA4AIQ
https://science.howstuffworks.com/space/aliens-ufos/area-5111.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Area_51
https://en.wikipedia.org/wiki/Edwards_Air_Force_Base
https://www.britannica.com/story/what-is-known-and-not-known-about-area-51
https://www.vice.com/en_us/article/paj597/the-air-force-is-not-amused-by-the-plan-to-storm-area-51
https://www.history.com/topics/paranormal/ufo-sightings-area-51-video
http://content.time.com/time/specials/packages/article/0,28804,1860871_1860876_1861006,00.html
https://www.youtube.com/watch?v=eVFpsLK3nT0
https://www.atlasobscura.com/places/area-51
https://en.wikipedia.org/wiki/Bob_Lazar
https://insh.world/science/what-if-one-million-people-actually-stormed-area-51/

Çocukluğundan beri yazarlığa ilgisi olan Tunay Kır, şu anda aktif eğitim hayatına Boğaziçi Üniversitesinde devam ediyor. Politika, tarih ve oyun aşığı. Çocukların daha iyi bir dünyada yaşaması için elinden geleni yapmaya çalışıyor.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin