Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Rehber

Xiaomi Cihazlarda MSA Durduruldu Hatası Nasıl Çözülür?

Akıllı telefonlar, nesilden nesle kademeli olarak gelişiyor ve kullanıcılara harika özellikler, özellikler, kamera özellikleri ve daha pek çok şey sunuyor. Ancak bazen yetersiz depolama sorunları, yazılım sorunları veya başarısız güncellemeler nedeniyle birçok kullanıcı akıllı telefonlarıyla ilgili sorunlarla karşılaşmaktadır. Birçok popüler Android markası kullanıcısı “MSA durmaya devam ediyor” hatası alıyor. Bu rehberimizde Xiaomi Cihazlarda MSA Durduruldu Hatası Nasıl Çözülür? sorusunun yanıtını sizlerle paylaşıyoruz.

MSA Durma Hatası Nedir?

Hatayı anlamadan önce, MSA’nın ne olduğunu bilmek gerekir. Android akıllı telefonunuzdaki MSA uygulaması, kaldırılamayan bir sistem uygulaması olan MIUI Sistem Reklamları anlamına gelir. Tarayıcı uygulaması üzerinden bildirim tarzında sık sık iletilen MIUI ile gelen telefonlara reklam göndermek için kullanılır. Ve diğer sistem uygulamaları gibi, MSA durmaya devam ederse birçok işlevi bozabilir. Bu neden ile sorunun hızlı bir şekilde çözülmesi gerekir.

Xiaomi Cihazlarda MSA Durduruldu Hatası Nasıl Çözülür?

Genellikle güncelleştirmelerden kaynaklı olan bu hatanın birden fazla çözüm yolu bulunmaktadır. Güncelleştirilmelerin geri alınması hatayı çözdüğü gibi bazen basit bir şekilde telefonun yeniden başlatılması da hatanın önüne geçebilmektedir. Çözüm adımları istenilen sıra ile uygulanabilir.

  • Telefonun Yeniden Başlatılması
  • Telefon Güncellemelerinin Tamamlanması
  • Telefonu Güvenli Moda Alınması
  • MSA Verilerinin ve Önbelleğinin Temizlenmesi
  • Google Apps Güncellenmesi

Telefonun Yeniden Başlatılması

Android telefonlarda yaşanan geçici hataların arkasında bıraktığı izler çoğu zaman sorunlara sebep olmaktadır. Bu sorunlar özellikle android telefonlar uzun süredir hiç kapatılmadan çalıştığında meydana gelmektedir. Daha önce belirttiğimiz gibi her elektronik cihazda olduğu gibi android telefonlarda da yapılan bazı yazılımsal değişikliklerin etki edebilmesi için sistemin tekrar yüklenmesi gerekmektedir. Çoğu zaman MSA Durduruldu Hatası kendi kendine kaybolabiliyor olsa da hızlı bir şekilde sorunun aşılması gerektiği durumlarda Android’in bazı hataları tam olarak çözememesinden dolayı telefon yeniden başlatılarak sorun çözülebilir.

Her ne kadar artık markaların bataryası çıkarılamayan telefon modellerini piyasa sürüyor olsa da bu hatanın çözümü için eğer telefonunuzun çıkarılabilir bir bataryası bulunuyorsa batarya çıkarılarak sorunun çözümü sağlanabilir. Eğer bataryası çıkarılamayan bir android telefon modeline sahipseniz Google’dan telefonun marka ve modeli aratılarak farklı yeniden başlatma metodları denenebilir.

Telefon Güncellemelerini Tamamlanması

Her elektronik cihazda olduğu android telefonlarda bulunan donanım ve yazılımların doğru bir şekilde haberleşebilmesi için güncelleştirmelerin doğru bir şekilde yüklenmesi gerekmektedir. Özellikle otomatik güncelleştirmelerin kapalı olduğu ve gelen güncelleştirmelerin göz ardı edildiği durumlarda akıllı telefonlarda bir çok hata ile karşılaşılabilir. MSA Durduruldu Hatası ve bunun gibi bir çok hatanın önüne geçilmesi için telefonunuza gönderilen güncelleştirmelerin doğru şekilde yüklenmesi gerekmektedir. Güncelleştirme yapılması unutuluyor ve sürekli takip edilmek istenmiyorsa otomatik güncelleştirme özelliğinin aktifleştirilmesi gerekmektedir.

Xiaomi Cihazlarda MSA Durduruldu Hatası

Telefonun Güvenli Moda Alınması

Güvenli mod telefon ve bilgisayarların doğru bir şekilde çalışmasını sağlayan en bilinen yoldur. Akıllı telefonlarda yapılacak işlemlerin daha verimli bir şekilde sağlanması veya eğlence amaçlı olarak bir çok farklı uygulama indirilmektedir. Ne yazık ki bu uygulamalar her zaman güvenilir kişiler tarafından sağlanmamaktadır. Akıllı telefon güvenli mod ile açıldığında telefona ait ve oijinal olmayan tüm diğer uygulamaların çalışmasını önlemektedir.

Xiaomi Cihazlarda MSA Durduruldu Hatası

Telefonun güvenli mod ile açılmasının ardından MSA Durduruldu Hatası kaybolması kullanılan 3. parti uygulamalardan birinin telefonunuza zarar verdiğini göstermektedir. Bu uygulamanın tespit edilerek kaldırılması akıllı telefonun sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır. Kullanılan telefonun marka ve modeline göre güvenli mod işlemleri farklılık gösterebilmektedir. Google ile yapılacak kısa bir araştırma ile bu işlemler sağlanabilir.

MSA Verilerinin ve Önbelleğinin Temizlenmesi

Adım 1 : Xiaomi, Redmi veya Poco akıllı telefonda Ayarlar menüsü açılır.

Adım 2 : Açılan Ayarlar menüsünde Uygulamalar butonuna tıklanır.

Adım 3 : Uygulamaları Yönet butonuna tıklanır.

Adım 4 : Sağ üst köşedeki üç noktayı tıklanır ve Tüm uygulamaları göster butonu seçilir

Adım 5 : Şimdi, arama çubuğunda “MSA” yazılır ve aratılır.

Adım 6 : Uygulamaya dokunulur ve ardından Verileri Temizle butonuna tıklanır.

Adım 7 : Tüm verileri temizle‘ye basılır ve onaylamak için Tamam butonuna tıklanır.

Google Apps Güncellenmesi

Google, en son güncellemede uygulamalarıyla ilgili sorunları zaten düzeltti. Bu nedenle, Google Play Store’u açın ve Android Sistem Web Görünümü için herhangi bir güncelleme olup olmadığını kontrol edin. Evetse, en son sürüme (89.0.4389.105 veya daha yenisi) güncelleyin. Benzer şekilde, telefonunuzdaki Google Chrome tarayıcısını güncelleyin.

Yukarıdaki adımlardan herhangi birini uyguladıktan sonra, yapmanız gereken tek şey telefonunuzu yeniden başlatmak veya yeniden başlatmaktır. Bunu yapmak, tüm uygulama çökmelerini düzeltir ve MSA, MIUI’nin herhangi bir sürümünü çalıştıran Xiaomi, Redmi veya Poco telefonunuzda sorunları durdurmaya devam eder.


Bu rehberimizde sizlere bir çok farklı hatadan dolayı karşılaşabileceğiniz Xiaomi Cihazlarda MSA Durduruldu Hatası Nasıl Çözülür? sorusunun yanıtını verdik. Sormak ve eklemek istediğiniz tüm detaylar için sitemize yorum bırakabilirsiniz.

Yazar

İTÜ Fizik Mühendisliği öğrencisi olan Elif Ersoy, yaklaşık 5 yıldır sunucu ve bilgisayar işletim sistemleri üzerine çalışmalarını sürdürmekte olup; kariyerine İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nda devam etmektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nde günlük yaşamımızda neredeyse her kullanıcının karşılaştığı problemler üzerine içerik editörlüğü görevini yürütmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun Haberleri

Xbox Game Pass, Haziran ayının geri kalanında oyunseverlere yeni ve heyecan verici bir dizi deneyim sunmaya hazırlanıyor. İlk dalgada gelen oyunların ardından, ayın sonuna...

Oyun Haberleri

Microsoft, Xbox Game Pass Ultimate ve Xbox Game Pass Core üyelerine özel bir hafta sonu kampanyası olan “Ücretsiz Oyun Günleri“ni duyurdu. Bu kampanya, oyunseverlere...

Oyun İndirimleri

Epic Games, her hafta düzenlediği ücretsiz oyun kampanyasıyla oyunculara hoş sürprizler yapmaya devam ediyor. Bu hafta, bulmaca ve strateji sevenler için harika bir fırsat...

Sinema Haberleri

Robert Kirkman‘ın kaleme aldığı “The Walking Dead” kitap serisinden TV’ye uyarlanan ve aynı ismi sahip olan The Walking Dead, 12 yıl önce ekranlarda izleyiciyle...