Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Rehber

WordPress 503 Service Unavailable Hatası Nasıl Çözülür?

WordPress sitenizde hatalarla karşılaşmak korkutucu olabilir. Bununla birlikte çoğu hata, bu yaygın sorunların giderilmesini çok daha kolay hale getirebilecek nedenle, size bir ipucu verecektir. Ne yazık ki, 503 hatası o kadar kibar değil ve size sorunu çözmeniz için fazla bilgi vermiyor.

WordPress’teki 503 hatasının en yaygın nedenlerinin ne olduğunu anlamanıza yardımcı olacağız. Bugünkü rehberimizde WordPress 503 Service Unavailable hatası nasıl çözülür buna bakıyor olacağız.

WordPress 503 Hatası Nedir?

503 hatası oluşursa, web sitenin sunucusu kullanılamaz. Örneğin, bunun nedeni çok meşgul olması veya çevrimdışı olması olabilir. Diğer benzer hata kodlarından farklı olarak 503, web sitenizin çevrimiçi ve çalışır durumda olduğu ancak şu anda erişilemediği anlamına gelir.

Bu hatayla ilgili bu kadar can sıkıcı olan şey, ilerlemeniz için size neredeyse hiç bilgi vermemesidir. Çoğu zaman, yalnızca ” Hizmet geçici olarak kullanılamıyor ” mesajı görüntülenir. Bu, bir restoranı telefonla arayıp sadece kapalı olduğunun söylenmesine eşdeğerdir, ancak tekrar açıldığında size haber vermezler.

WordPress 503 Hatası Nasıl Düzeltilir?

Belirli bir durumda 503 hatasına neyin neden olduğundan genellikle emin olamadığınız için, yöntemli sorun giderme yapmanız gerekir. Aşağıdaki bölümlerin her biri, çeşitli olası nedenleri çözmeyi amaçlayan olası bir düzeltmeyi ele almaktadır.

Her adımdan sonra, web sitenize geri dönmek için bir dakikanızı ayırın ve 503 hatasının çözülüp çözülmediğine bakın. Eğer öyleyse, sorunu başarıyla çözdünüz. Değilse, bir sonraki adıma geçin.

WordPress eklentilerinizi geçici olarak devre dışı bırakın

WordPress’teki 503 hatasının en yaygın nedenlerinden biri, eklentilerle uyumluluk sorunlarıdır. Durumun böyle olup olmadığını belirlemek için sitenizin tüm eklentilerini devre dışı bırakmanız gerekir.

503 hatasından dolayı WordPress admin paneline ulaşamadığınız için bu adıma yönelik bir FTP client kullanmanız gerekecektir. Henüz bir kurulumunuz yoksa, FileZilla’yı öneririz.

WordPress temanızı devre dışı bırakın

503 hatasının nedeni olarak eklentilerinizi ekarte ettikten sonra, aynı şeyi aktif temanızla yapmanın zamanı geldi. Aslında, temanız da uyumluluk sorunlarına neden olabilir.

Eğer bu adımda işe yaramaz ise, sitenizi bakım moduna alıp hatanın nedenini görmeyi deneyebilirsiniz.

Şanslıysanız 503 hatası yalnızca sitenizi bakım moduna aldığınızda görünecektir. Ancak, uyarı vermeden ortaya çıkarsa, kollarınızı sıvamanız ve bazı sorun giderme işlemleri yapmanız gerekir.

Genel Özet

503 hatasının nedenini belirlemek için ve hatayı düzeltmek için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekir:

  • WordPress eklentilerinizi geçici olarak devre dışı bırakın.
  • WordPress temanızı devre dışı bırakın.
  • CDN’nizi devre dışı bırakın.
  • WordPress Heartbeat API’sini sınırlayın.
  • Sunucu kaynaklarınızı artırın.
  • Günlüklerinizi kontrol edin ve WP_DEBUG’ı etkinleştirin.

Bu yazımızda, WordPress 503 Service Unavailable Hatası nasıl çözülür? WordPress 503 hatasının çözüm yöntemleri nelerdir? Bu konulara sizler için farklı yöntemler sunduk.

1998 Ankara doğumluyum, uzun yıllardır Donanım Arşivi'nde web sitesi yöneticiliği yapıyorum. Sizlere ürün incelemeleriyle ve teknoloji haberleriyle güncel, doğru içerikler sunmayı hedefliyorum. Aynı zamanda Donanım Arşivi Forum'da da yöneticilik yapmaktayım.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Zombi kıyameti sevenler için harika bir haber var! Dying Light 2 Reloaded Edition, bu hafta sonu Steam’de ücretsiz olarak oynanabilir olacak. Oyunseverleri zombi parçalamaya...

Oyun Haberleri

Sons of the Forest‘ın 1.0 sürümüyle resmi olarak piyasaya sürülmesi, oyun dünyasında büyük bir heyecana yol açtı. Endnight Games‘in yaptığı muazzam güncelleme, oyunculara oyunun...

Teknoloji Haberleri

Geçtiğimiz yıl Türkiye’de en çok tercih edilen bilgisayar markası belli oldu. Önceki yıllara göre zirve değişmeyerek Lenovo yine pazar payında çoğunluğu elde etti. En...

Teknoloji Haberleri

Twitch.Tv platformu özellikle son yıllarda büyük bir tartışma konusu oldu. Geçtiğimiz yıllarda da Bit hırsızlığı ile gündeme gelen platformda bazı yayıncılar için tutuklamalar söz...