Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Rehber

Windows Yüksek CPU Kullanımı Sorunu Nasıl Çözülür?

Neredeyse tüm Windows kullanıcılarının zaman zaman karşılaştığı yüksek CPU kullanımı işlerinizi iyice yavaş ve zorlu bir hale getirebiliyor. Windows yüksek CPU kullanımı sorunu genellikle bilgisayardaki yazılımlar veya virüslerden kaynaklıdır.

Bu rehberimizde sizler için Windows yüksek CPU kullanımı sorununu ele alacak, “Windows yüksek CPU kullanımı sorunu nasıl çözülür?“, “Windows yüksek CPU kullanımı sorununun çözümü nedir?” sorularının yanıtlarını verecek ve “Windows yüksek CPU kullanımı sorunu çözüm yöntemlerini” sunacağız.

Windows Yüksek CPU Kullanımı Sorunu Çözüm Yöntemleri

 • Sistemi Yeniden Başlatmak
 • İşlemleri Sonlandırmak veya Yeniden Başlatmak
 • Kötü Amaçlı Yazılım Taraması Yapmak
 • Performans Güç Seçeneğini Kullanmak
 • Kişisel Destek Almak

Sistemi Yeniden Başlatmak

Windows yüksek CPU kullanımını engellemek için sisteminizi arada bir yeniden başlatmak bilgisayarınızda arka planda çalışan işlemleri kapatıp, Windows yeniden başladığında yalnızca gerekli olanları başlatarak işlemcideki yükü büyük oranda azaltır.

İşlemleri Sonlandırmak veya Yeniden Başlatmak

 1. CTRL + Shift + ESC” kombinasyonunu kullanarak “Görev yöneticisi” penceresini açın.
 2. Eğer tüm işlemler gözükmüyorsa “Görev yöneticisi” penceresinin sol altında bulunan “Diğer ayrıntılar” seçeneğine tıklayın.
 3. Açılan işlemler menüsünden “CPU” seçeneğine tıklayın ve en yüksek CPU kullanan işlemleri en üstte görün.
 4. Ardından ihtiyacınız olmayan ve yüksek işlemci gücü harcayan uygulamaların üzerine tıklayıp “Görevi sonlandır” seçeneğine tıklayın.

Kötü Amaçlı Yazılım Taraması Yapmak

Arka planda sisteminizi sizden izinsiz olarak kullanabilecek kötü amaçlı yazılımlar işlemcinizin yüksek kullanıma ulaşmasının sebebi olabilir. Bunu çözmenin yolu bir antivirüs programı veya Windows güvenlik duvarı ile tarama yapmaktır. Aşağıdaki adımları izleyerek nasıl Windows güvenlik duvarı ile tarama yapacağını görebilirsiniz.

Önemli! Önerimiz tam tarama yapmanızdır; fakat zamanınız yoksa hızlı tarama yapabilirsiniz.

Tam Tarama Yapmak (Önerilen)
 1. Başlat menüsüne “Virüs ve tehdit koruması” yazıp Enter tuşuna basarak ayarlar penceresini açın.
 2. Ardından “Tarama seçenekleri” butonuna tıklayın.
 3. Tam tarama” seçeneğini seçin ve “Şimdi tara” butonuna basın.
 4. Tam tarama işlemi bir saatten uzun sürebilir; ancak en ufak kötü amaçlı yazılımı bile bulacağı için tam tarama en güvenli tarama yöntemidir.
Hızlı Tarama Yapmak
 1. Başlat menüsüne “Virüs ve tehdit koruması” yazıp Enter tuşuna basarak ayarlar penceresini açın.
 2. Ardından “Hızlı tarama” butonuna tıklayın ve taramanın bitmesini bekleyin.
 3. Virüs bulunması halinde Windows otomatik temizleyecektir veya sizin temizleme izni vermenizi isteyecektir.

Performans Güç Seçeneğini Kullanmak

Cihazınızda bulunan güç seçenekleri işlemci kullanımınızı sınırlıyor ve işlemci frekansını kısıtlıyorsa işlemcinizin yüksek kullanımda gözükmesine neden olur. İşlemci kullanımınızı düşürmek için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

 1. Başlat menüsüne “Güç planı seçin” yazın ve Enter tuşuna basın.
 2. Ardından “Ek planları göster” butonuna tıklayın ve “Yüksek performans” planını seçin.

Kişisel Destek Almak

Her bilgisayarda yüklü olabilecek uygulamalar, yazılımlar ve donanımlar farklı olacağından yüksek CPU kullanımı sorunu hakkında kendini bileşenlerinize özel kişisel destek almanız sizi en doğru çözüme ulaştıracaktır. Kişisel destek almak için Donanım Arşivi Forumunda bir konu açabilir ve diğer üyelerin sizin sisteminize özel vereceği tavsiyelerle sorununuzu çözebilirsiniz. Donanım Arşivi Forumuna ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Donanım Arşivi Forum


Bu rehberimizde sizler için Windows yüksek CPU kullanımı sorununu ele aldık, “Windows yüksek CPU kullanımı sorunu nasıl çözülür?“, “Windows yüksek CPU kullanımı sorununun çözümü nedir?” sorularının yanıtlarını verdik ve “Windows yüksek CPU kullanımı sorunu çözüm yöntemlerini” sunduk. Bu konu ile ilgili sorularınızı veya yorumlarınızı aşağıda bulunan yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

2004 yılında Ankara'da dünyaya gelen ve doğma büyüme Ankara'lı olan Berat Özdemir, bilgisayar yazılım ve donanım teknolojilerine meraklı olmakla birlikte yıllardır yakından takip etmektedir. Anadolu Lisesi yabancı dil bölümünde okuyan Berat, aynı zamanda Donanım Arşivi'nde güncel haberler ve okuyucular için özel içerikler yazıyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun Haberleri

EA Sports’un FIFA ile olan uzun süreli ortaklığının sona ermesinden bu yana geliştirilen ikinci futbol oyunu olan EA Sports FC 25, büyük beklentilerle geliyor....

İnceleme

AMD Ryzen 5 8400F ve Ryzen 7 8700F model işlemciler merak edilen modellerden biri. Çünkü bu işlemciler AM5 sokete geçiş işlemcisi olarak görülüyor. Muhtemelen...

Oyun İndirimleri

Epic Games, oyuncuları sevindirmeye devam ediyor! Her hafta ücretsiz olarak sunduğu oyunlar serisine bir yenisini daha ekledi. Bu hafta, Floppy Knights ücretsiz olarak indirilebilir....

Telefon Haberleri

Samsung, Galaxy Unpacked etkinliğinde yeni katlanır telefonları ve akıllı saatlerinin yanı sıra yeni kulaklıklarını da duyurdu. Yeni tasarımıyla dikkat çeken Galaxy Buds 3, birçok...