Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Rehber

Windows Güncelleştirme Hatası 0xc1420121 Nasıl Çözülür?

Windows‘un her geçen gün kullanıcı sayısının artması ile birlikte Windows‘ta sorun yaşayan kullanıcıların sayısı da orantılı olarak artıyor ve genellikle 0x ile başlayan hata kodlarının kullanıcılara yönelik olmamasından ötürü hatanın sebebini tespit etmek sıradan kullanıcılar için zor bir hâl alıyor. Bu sebepten ötürü kullanıcılar bu hata kodlarını internette aramak durumunda kalıyorlar.

Bu rehberimizde sizler için “Windows güncelleştirme hatası 0xc1420121 nasıl çözülür?“, “Windows güncelleştirme hatası 0xc1420121 hatasının çözümü nedir?” sorularını yanıtlayacak ve “Windows güncelleştirme hatası 0xc1420121 çözüm yöntemlerini” sunacağız.

Windows Güncelleştirme Hatası 0xc1420121 Nasıl Çözülür?

 • Windows Update Sorun Gidericisini Çalıştırmak
 • CHKDSK Taraması Yapmak
 • SFC ve DISM Taraması Yapmak
 • Windows’u Manuel Güncelleştirmek

Windows Update Sorun Gidericisini Çalıştırmak

 1. Başlat menüsüne “Ayarlardaki sorunları gider” yazın ve Enter tuşuna basın.
 2. Ardından “Ek sorun gidericiler” butonuna basın.
 3. Açılan pencereden “Windows Update” seçeneğine tıklayın ve sorun giderici adımlarını takip edin.

CHKDSK Taraması Yapmak

Windows hata kodu 0xc1420121 genellikle ömrü dolmaya yaklaşmış HDD’lerde görülen ve HDD’nin içerisinde Windows’un kurulu olduğu bölümün bozulması sebebiyle gerçekleşiyor olabilir.

 1. CMD veya PowerShell’i yönetici olarak başlatın.
 2. Komut satırına “chkdsk C: /f /x“yazın ve Enter tuşuna basın. (“C:” kısmı işletim sisteminin C birimine kurulu olduğunu varsayar, sizin işletim sisteminiz farklı bir birimde kurulu ise C yerine birimin harfini yazın.)
 3. İşlemin tamamlanmasının ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın.

SFC ve DISM Taraması Yapmak

Bozuk Windows dosyalarını onarmak için SFC ve DISM taraması yapmak oldukça kolay bir çözümdür. SFC yalnızca bilgisayar üzerindeki dosyaları kullanırken, DISM aktif bir internet bağlantısına ihtiyaç duyar.

SFC Taraması Yapmak
 1. Ekranınızın sol altında bulunan Windows logosuna sağ tıklayın ve “Windows PowerShell (Yönetici)” seçeneğine tıklayın.
 2. Ardından komut satırına “sfc /scannow” yazın ve Enter tuşuna basın.
 3. İşlemin bitmesinin ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın.
DISM Taraması Yapmak

Dikkat! DISM taraması stabil bir internet bağlantısına ihtiyaç duyar.

 1. CMD veya PowerShell gibi bir komut satırı uygulamasını yönetici olarak çalıştırın.
 2. Ardından sırasıyla aşağıdaki komutları girin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 • DISM /Online /Cleanup-Image /ScanHealth
 • DISM /Online /Cleanup-Image /StartComponentCleanup
 • DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

Windows’u Manuel Güncelleştirmek

Güncelleştirme hatası 0xc1420121 ile karşılaşmaya devam ediyorsanız Windows’u manuel güncelleştirmek sorunsuz bir şekilde güncelleştirmenizi sağlayabilir. Aşağıdaki bağlantıya tıklayıp “Hemen güncelleştirin” butonuna basarak güncelleştirme aracını indirebilirsiniz.

Microsoft Windows Güncelleştirme Sayfası


Bu rehberimizde sizler için “Windows güncelleştirme hatası 0xc1420121 nasıl çözülür?“, “Windows güncelleştirme hatası 0xc1420121 hatasının çözümü nedir?” sorularını yanıtlayacak ve “Windows güncelleştirme hatası 0xc1420121 çözüm yöntemlerini” sunacağız. Bu konu ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıda bulunan yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

2004 yılında Ankara'da dünyaya gelen ve doğma büyüme Ankara'lı olan Berat Özdemir, bilgisayar yazılım ve donanım teknolojilerine meraklı olmakla birlikte yıllardır yakından takip etmektedir. Anadolu Lisesi yabancı dil bölümünde okuyan Berat, aynı zamanda Donanım Arşivi'nde güncel haberler ve okuyucular için özel içerikler yazıyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun Haberleri

PlayStation, her ay olduğu gibi Mart ayı için de heyecan verici ücretsiz oyunları PlayStation Plus üyeleriyle buluşturuyor. Sony’nin bu ayki seçkisi, farklı türlerden dört...

Oyun Haberleri

Amazon, Mart ayında Prime Gaming abonelerine Fallout 2 ve Invincible Presents: Atom Eve dahil olmak üzere sekiz oyun sunuyor. İşte Mart 2024 boyunca Prime...

Sinema Haberleri

İlk filmi 2008 yılında izleyici karşısına çıkan ve gişede harikalar yaratan Kung Fu Panda serisi, 2016 yılında izleyici karşısına çıkan serinin üçüncü filminin ardından...

Oyun İndirimleri

Bu hafta sonu, Xbox oyuncuları için oldukça heyecan verici bir fırsat sunuluyor! Microsoft’un organize ettiği Xbox Ücretsiz Oyun Günleri etkinliği, Xbox Game Pass Ultimate...