Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Rehber

Windows Dosya Sistemi Hatası (-2147163893) Nasıl Çözülür?

Windows (-2147163893) kodlu dosya sistemi hatası genellikle Microsoft Store üzerinden bir indirme yaparken karşımıza çıkmakta. Bu hata hem Windows 10 hem de Windows 11 sürümünde karşımıza çıkmakta.

Bu rehberimizde sizler için “Windows dosya sistemi hatası (-2147163893) nasıl çözülür?“, “Windows (-2147163893) dosya sistemi hatasının çözümü nedir?” sorularını yanıtlayacak ve Windows (-2147163893) dosya sistemi hatasının çözüm yöntemlerini sunacağız.

Windows Dosya Sistemi Hatası (-2147163893) Çözüm Yöntemleri

 • CHKDSK Taraması Yapmak
 • XBOX Uygulamasını Onarmak
 • DISM ve SFC Taramaları Yapmak
 • Temiz Kurulum Yapmak

CHKDSK Taraması Yapmak

 1. CMD veya PowerShell gibi bir uygulamayı yönetici olarak çalıştırın.
 2. chkdsk C: /f /x“yazın ve Enter tuşuna basın. (“C:” kısmı işletim sisteminizin C biriminde kurulu olduğunu varsayar, sizin işletim sisteminiz farklı bir birimde kuruluysa C yerine işletim sisteminin kurulu olduğu birimin harfini yazın.)
 3. İşlemin tamamlanmasının ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın.

XBOX Uygulamasını Onarmak

 1. Başlat menüsüne “Xbox” yazın ve Xbox uygulamasına sağ tıklayıp “Diğer” seçeneğinin üzerine gelip “Uygulama ayarları” seçeneğine tıklayın.
 2. Açılan pencerenin aşağısında bulunan “Onar” butonuna basın ve onarma işlemi bittikten sonra uygulamaya giriş yapın.
 3. Sorunun devam etmesi hâlinde onar butonunun altında bulunan “Sıfırla” butonuna basarak uygulamayı sıfırlayın ve indirmeyi yeniden deneyin.

DISM ve SFC Taraması Yapmak

Bozuk Windows dosyalarını onarmak için SFC ve DISM taraması yapmak oldukça kolay ve işlevli bir çözümdür. SFC yalnızca bilgisayar üzerindeki dosyaları kullanırken, DISM Microsoft sunucuları üzerinden işlem yapar ve internet bağlantısına ihtiyaç duyar.

SFC Taraması Yapmak
 1. Windows tuşu + X” kombinasyonunu tuşlayın ve “Windows PowerShell (Yönetici)” seçeneğine tıklayarak PowerShell’i çalıştırın.
 2. Ardından PowerShell uygulamasına “sfc /scannow” yazın ve Enter tuşuna basın.
 3. İşlemin bitmesinin ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın.
DISM Taraması Yapmak

Dikkat! DISM taraması Microsoft sunucularına bağlanmak için internet bağlantısına ihtiyaç duyar.

 1. SFC taramasında olduğu gibi PowerShell’i yönetici olarak çalıştırın.
 2. Ardından sırasıyla aşağıdaki komutları girin ve işlem bittikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 • DISM /Online /Cleanup-Image /ScanHealth
 • DISM /Online /Cleanup-Image /StartComponentCleanup
 • DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

Bu rehberimizde sizler için “Windows dosya sistemi hatası (-2147163893) nasıl çözülür?“, “Windows (-2147163893) dosya sistemi hatasının çözümü nedir?” sorularını yanıtladık ve Windows (-2147163893) dosya sistemi hatasının çözüm yöntemlerini sunduk. Bu konu ile ilgili sorularınızı ve görüşlerinizi aşağıda bulunan yorumlar bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

2004 yılında Ankara'da dünyaya gelen ve doğma büyüme Ankara'lı olan Berat Özdemir, bilgisayar yazılım ve donanım teknolojilerine meraklı olmakla birlikte yıllardır yakından takip etmektedir. Anadolu Lisesi yabancı dil bölümünde okuyan Berat, aynı zamanda Donanım Arşivi'nde güncel haberler ve okuyucular için özel içerikler yazıyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Özellikle AMD tarafı oyun hediyesi kampanyalarını sıkça düzenliyor. Bunlardan en yenisi ise AMD Radeon RX 7700 XT ve AMD Radeon RX 7800 XT modellerinden...

Oyun İndirimleri

Epic Games, her hafta düzenlediği ücretsiz oyun kampanyasıyla oyunseverleri memnun etmeye devam ediyor. Bu hafta, hem hız hem de strateji tutkunları için iki oyun...

Oyun Haberleri

Ubisoft, bu yılki Ubisoft Forward etkinliğinde, merakla beklenen Assassin’s Creed Shadows için kapsamlı bir oynanış fragmanı sundu. Bu genişletilmiş gösterim, oyunun detaylarına dair birçok...

Oyun Haberleri

Electronic Arts ve BioWare, merakla beklenen yepyeni tek oyunculu fantezi RPG deneyimi Dragon Age: The Veilguard’ın ilk anlarından oluşan oynanışa dair bir ilk gösterim yaptı....