Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Rehber

Windows 11 Sanal Masaüstü Oluşturma ve Özelleştirme

Windows 10‘da kullanıcılar tarafından epey sevilmesi sebebiyle sanal masaüstü özelliğini Windows 11‘de yeni özellikler ekleyerek devam ettiren Microsoft Windows 11 ile birlikte her bir sanal masaüstünü özelleştirme fırsatı sunuyor.

Bu rehberimizde sizler için “Windows 11 sanal masaüstü nasıl oluşturulur?” ve “Windows 11 sanal masaüstü nasıl özelleştirilir?” sorularını yanıtlayacağız.

Windows 11 Sanal Masaüstü Nasıl Oluşturulur veya Kapatılır?

 1. Görev çubuğunda bulunan “Görev görünümü” düğmesine basıp veya “Windows tuşu + Tab” kombinasyonunu tuşlayın.
 2. Ardından “Yeni masaüstü” butonuna tıklayarak veya “Windows tuşu + CTRL + D” kombinasyonu ile sanal masaüstü oluşturun.
 3. Sanal masaüstünü kapatmak içinse sağ üstünde bulunan çarpı butonuna basın. (Kapattığınız sanal masaüstünde açık olan pencereler bir önceki sıradaki masaüstüne geçer.)

Windows 11 Sanal Masaüstü Özelleştirme

Windows 10‘dan sonra Windows 11‘e eklenen arkaplan fotoğrafı değiştirmek gibi bir kaç sanal masaüstü özelleştirme seçeneği bulunmakta.

Sanal Masaüstünü Adlandırma

 1. Windows tuşu + Tab” kombinasyonunu tuşlayın ve oluşturduğunuz sanal masaüstüne sağ tıklayıp “Yeniden adlandır” butonuna basın.
 2. Ardından istediğiniz ismi yazın ve Enter tuşuna basın.
Sanal Masaüstü Arka Planını Özelleştirmek

 1. Windows tuşu + Tab” kombinasyonunu tuşlayın ve sanal masaüstüne sağ tıklayıp “Arka planı değiştir” seçeneğine tıklayın.
 2. Ardından “Bir fotoğraf seç” seçeneğine tıklayın ve istediğiniz görseli seçip onaylayın.
Bir Pencereyi Tüm Sanal Masaüstlerinde Kullanmak
 1. Windows tuşu + Tab” kombinasyonunu tuşlayın.
 2. Diğer sanal masaüstlerinde görmek istediğiniz pencereye sağ tıklayıp “Bu pencereyi tüm masaüstlerinde göster” seçeneğine tıklayın.

Bu rehberimizde sizler için “Windows 11 sanal masaüstü nasıl oluşturulur?” ve “Windows 11 sanal masaüstü nasıl özelleştirilir?” sorularını yanıtladık. Bu konu ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıda bulunan yorumlar bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

2004 yılında Ankara'da dünyaya gelen ve doğma büyüme Ankara'lı olan Berat Özdemir, bilgisayar yazılım ve donanım teknolojilerine meraklı olmakla birlikte yıllardır yakından takip etmektedir. Anadolu Lisesi yabancı dil bölümünde okuyan Berat, aynı zamanda Donanım Arşivi'nde güncel haberler ve okuyucular için özel içerikler yazıyor.

1 Yorum

1 yorum

 1. serdar

  Mar 12, 2022 at 15:52

  merhaba
  peki sanal masaüstlerinde farklı yapılanma yapmak istersek nasıl yapacağız. Mesela oyun için hazırladığımız masaüstünde sadece oyun kısayolları iş için olanda sadece iş ile ilgili kısa yollar vs vs gibi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun Haberleri

EA Sports’un FIFA ile olan uzun süreli ortaklığının sona ermesinden bu yana geliştirilen ikinci futbol oyunu olan EA Sports FC 25, büyük beklentilerle geliyor....

Oyun Haberleri

Yüzlerce oyun ve uygulama NVIDIA RTX teknolojilerini hali hazırda destekliyor ve her ay NVIDIA DLSS, NVIDIA Reflex  ve gelişmiş ışın izleme efektlerini entegre eden birçok yeni oyun piyasaya...

Oyun Haberleri

İstanbul merkezli oyun geliştirme stüdyosu Motion Blur, yeni oyunları Black State‘i tanıttı. Üçüncü şahıs aksiyon-macera türündeki bu yeni yapım, PC platformu için Steam ve...

İnceleme

AMD Ryzen 5 8400F ve Ryzen 7 8700F model işlemciler merak edilen modellerden biri. Çünkü bu işlemciler AM5 sokete geçiş işlemcisi olarak görülüyor. Muhtemelen...