Windows 10 İçin Yerleşik Linux Çekirdeği Geliyor!

Windows 10 İçin Yerleşik Linux Çekirdeği Geliyor!

Uzun süre açık kaynak konusunda ayak direyen Microsoft, yeni stratejisi ile beraber tutumunu yumuşatmış gibi görünüyor. Linux’u Windows’a adapte etme üzerine çalışmalar yapan şirket, yerleşik Linux çekirdeğini denemeye başladı!

Microsoft’tan Geliştiricilere Müjde: Gerçek Linux Çekirdeği Geliyor!

Linux çekirdeği daha önce çeşitli emülatörler aracılığıyla Windows 10 üzerinde çalıştırılabiliyordu. Insider programına katılan kullanıcılar, Preview Build 18917 güncellemesinde Windows Subsystem for Linux 2 (WSL2) özelliğinin aktifleştirildiğini bildirdi. İşletim sistemine gömülü olarak gelen WSL2, başta geliştiriciler olmak üzere Linux ile çalışan kullanıcılara büyük kolaylık sağlayacak.

Şimdilik Bash komutları ile çalıştığını gördüğümüz WSL2, kullanıcıların işlem süresini saniyelere indiriyor. Bu da Windows içerisindeki Linux kullanımında daha fazla performans ve daha düşük bellek kullanımını beraberinde getiriyor. Güncellemede bunun yanı sıra veri tasarrufu ve Workspace düzenlemeleri gibi çeşitli yenilikler de bulunuyor.

Windows 10’un 18917 yapısının ne zaman dağıtılacağı ile ilgili bir bilgi paylaşılmadı. Ancak Insider kullanıcılarına açılması, WSL2’yi getiren bu güncellemeye kısa sürede sahip olacağımız anlamına geliyor.

2000'li yıllarda çevirmeli ağ bağlantılarıyla beraber internet ile tanışan Batuhan, 2014 yılından itibaren çeşitli mecralarda teknoloji editörlüğü yapmaya başladı. Akıllı telefonlar ve donanım parçalarına karşı özel bir ilgisi olan editörün son adresi ise Donanım Arşivi oldu.