Windows 10 İçin Yerleşik Linux Çekirdeği Geliyor!

Uzun süre açık kaynak konusunda ayak direyen Microsoft, yeni stratejisi ile beraber tutumunu yumuşatmış gibi görünüyor. Linux’u Windows’a adapte etme üzerine çalışmalar yapan şirket, yerleşik Linux çekirdeğini denemeye başladı!

Microsoft’tan Geliştiricilere Müjde: Gerçek Linux Çekirdeği Geliyor!

Linux çekirdeği daha önce çeşitli emülatörler aracılığıyla Windows 10 üzerinde çalıştırılabiliyordu. Insider programına katılan kullanıcılar, Preview Build 18917 güncellemesinde Windows Subsystem for Linux 2 (WSL2) özelliğinin aktifleştirildiğini bildirdi. İşletim sistemine gömülü olarak gelen WSL2, başta geliştiriciler olmak üzere Linux ile çalışan kullanıcılara büyük kolaylık sağlayacak.

Şimdilik Bash komutları ile çalıştığını gördüğümüz WSL2, kullanıcıların işlem süresini saniyelere indiriyor. Bu da Windows içerisindeki Linux kullanımında daha fazla performans ve daha düşük bellek kullanımını beraberinde getiriyor. Güncellemede bunun yanı sıra veri tasarrufu ve Workspace düzenlemeleri gibi çeşitli yenilikler de bulunuyor.

Windows 10’un 18917 yapısının ne zaman dağıtılacağı ile ilgili bir bilgi paylaşılmadı. Ancak Insider kullanıcılarına açılması, WSL2’yi getiren bu güncellemeye kısa sürede sahip olacağımız anlamına geliyor.

2016 yılından bu yana Donanım Arşivi internet sitesinde teknoloji editörlüğü yapıyorum. Hayatım boyunca teknoloji ile iç içe olduğum için bu konuda öğrendiklerimi büyük bir heyecanla paylaşıyorum.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin