Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

WhatsApp Web QR Kod Çalışmıyor
WhatsApp Web QR Kod Çalışmıyor

Rehber

WhatsApp Web QR Kod Çalışmıyor Sorunu Nasıl Çözülür?

WhatsApp, telefonunuzun veri bağlantısını veya WiFi’sini kullanarak ücretsiz arama yapmanın yanı sıra anlık mesajlaşma yapmanızı sağlayan harika bir yazılımdır. Ne yazık ki, WhatsApp’ı hücresel mobil bağlantısı olmayan bir cihazda kullanamazsınız, bu nedenle Android ve iOS’ta kullanımı sınırlar. Bu rehberimizde uygulamayı bilgisayar üzerinden kullanmanızı sağlayan WhatsApp Web QR Kod Çalışmıyor Sorunu Nasıl Çözülür? sorusunun yanıtını sizler için derledik.

WhatsApp’ın bir başka sınırlaması, Skype ve Yahoo Messenger gibi diğer bazı anlık mesajlaşma uygulamalarından farklı olarak, Windows işletim sistemleri ve MacOS işletim sistemleri için Whatsapp’ın masaüstü sürümünün olmamasıdır. Bu oldukça can sıkıcı bir durumdur çünkü mobil cihazların popülaritesine rağmen birçok kişi iletişim kurarken büyük ekran ve uygun bir masaüstü bilgisayar veya dizüstü bilgisayar klavyesi kullanmayı tercih eder.

WhatsApp Web QR Kod Çalışmıyor

WhatsApp’ın geliştiricileri, kullanıcıların uygulamayı büyük bir ekran ve klavye ile kullanmak isteyeceğini düşündü ve Whatsapp Web adlı bir web tarayıcısında çalışan bir WhatsApp sürümü oluşturdu. Whatsapp Web aslında WhatsApp’ın bağımsız bir sürümü değildir, ancak onu kullanmak için yine de WhatsApp yazılımının kurulu ve çalışır durumda olduğu bir mobil cihaza erişiminiz olması gerekir. Bilgisayarda uygulamanın kullanımı ile ilgili detaylı bilgi için daha önce yayınlanan Bilgisayarda WhatsApp Nasıl Kullanılır? rehberimizi inceleyebilirsiniz.

WhatsApp Web QR Kod Çalışmıyor Sorunu Çözümü

Bilgisayarınızdan veya mobil cihazınızdan kaynaklanabilecek sorunların çözümü de hem mobil cihaz hem de bilgisayar üzerinde yapılan işlemler ile gerçekleştirilebilir.

  • İnternet Bağlantısı Olduğuna Emin Olunması
  • Antivirüs Programının Kaldırılması
  • Tüm Uzantıların Devre Dışı Bırakılması
  • Tarayıcının Ayalarının Varsayılana Döndürülmesi
  • Tarayıcının Uyumluluk Modu ile Çalıştırılması
  • Tarayıcının İşletim Sistemine Uygun ve Güncel Olduğundan Emin Olunması

İnternet Bağlantısı Olduğuna Emin Olunması

Anlık mesajlaşmalarda en çok tercih edilen uygulama olmasına rağmen WhatsApp mobil cihazlardan bağımsız olarak çalışamamaktadır. Mobil cihazınızın veya bilgisayarınızın internet bağlantısında problemler olması cihazlar arasında iletişime engel olacağından WhatsApp Web QR Kod Çalışmıyor Sorunu ile karşılaşılabilir. Öncelikle yapmanız gereken mobil cihazınızın ve bilgisayarınızın uygun bir şekilde çalışan internet bağlantısı olduğuna emin olmaktır.

Antivirüs Programının Kaldırılması

Bazı antivirüs programları zararlı gördüğü için internet erişimine izin vermeyebilir. Hemen hemen her antivirüs programında geçici olarak devre dışı bırakma özelliği mevcuttur. Antivirüs programı geçici olarak devre dışı bırakıldıktan sonra WhatsApp Web QR Kod Çalışmıyor Sorunu ortadan kalkıyorsa sorun antivirüs programınız ile ilgili olabilir. Eğer çok daha güçlü bir antivirüs programı kullanılıyorsa antivirüs programı kaldırılarak bilgisayar yeniden başlatılır ve tekrar programın çalıştırılması denenir.

1. Adım : Masaüstünde sol altta bulunan Başlat menüsündeki arama sekmesine Denetim Masası yazılarak veya klavyede Windows ve R tuşlarına aynı anda basılarak açılan Çalıştır ekranın kısmına control panel yazılıp Tamam butonuna tıklanarak Denetim Masası açılır.

WhatsApp Web QR Kod Çalışmıyor

2. Adım : Denetim Masasında Program Ekle / Kaldır’a tıklanır.

WhatsApp Web QR Kod Çalışmıyor

3. Adım : Açılan Program Ekle / Kaldır penceresinde antivirüs programı seçilerek sağ tıklanır ve Kaldır butonuna tıklanır.

Tüm Uzantıların Devre Dışı Bırakılması

İnternet sitelerine erişilmesini sağlayan tarayıcıların daha verimli kullanılabilmesi için bir çok uzantı kullanılabilmektedir. Çok fazla uzantı kullanılması dosyalarda bozulmalara sebep olabildiği gibi internet ayarlarını değiştirerek internet bağlantısında hata alınmasına da sebep olabilmektedir. Eğer çok fazla uzantı kullanılıyorsa veya yapımcısı bilinmeyen uzantılar mevcutsa bu uzantıların devre dışı bırakılarak tarayıcının yeniden başlatılması gerekmektedir. Sonrasında gerekli olan uzantılar birer birer aktifleştirilerek hangi uzantıdan kaynaklı bir sorun olduğu bulunabilir.

Adım 1 : Tarayıcının sol kısmında bulunan 3 noktaya tıklanarak Diğer Araçlar butonuna basılır.

Adım 2 : Diğer Araçlar menüsünden Uzantılar butonuna tıklanır.

Adım 3 : Açılan uzantı listesinde bulunan tüm uzantılar devre dışı bırakılır.

Adım 4 : Tarayıcı kapatılarak yeniden açılır.

Tarayıcının Ayalarının Varsayılana Döndürülmesi

Uzantıların tek tek devre dışı bırakılması ve ardından yeniden devreye alınması ve ayarların tek tek kontrol edilmesi çok zahmetli geliyorsa tarayıcı ayarlarının varsayılan döndürülmesi işlemi gerçekleştirilebilir. Ancak bu işlemin tarayıcıda bulunan tüm geçmiş aramaları, ayaları ve uzantıları sileceği unutulmamalıdır. Tarayıcı ilk indirilen haline geri dönecektir. Eğer sorunun tarayıcıdan kaynaklandığını düşünüyorsanız alternatif başka bir tarayıcı indirerek bunu test edebilir ve ardından bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Adım 1 : Tarayıcının sol kısmında bulunan 3 noktaya tıklanarak Ayalar butonuna basılır.

Adım 2 : Açılan Ayarlar penceresinde sol menüde bulunan Gelişmiş butonuna basılır.

Adım 3 : Sıfır ve Temizle butonuna basılır.

Adım 4 : Ayarları orijinal varsayılan değerlerine yükleyin butonuna basılır.

Adım 5 : Ayaları sıfırla butonuna basılır.

WhatsApp Web QR Kod Çalışmıyor

Tarayıcının Uyumluluk Modu ile Çalıştırılması

Özellikle lisanslı Windows işletim sistemlerinden birinin kullanılmadığı durumda karşılaşılan WhatsApp Web QR Kod Çalışmıyor Sorunu uyumluluk modunun değiştirilmesi ile çözülebilmektedir.

Adım 1 : Tarayıcının .exe dosyası bulunarak veya kısayoluna sağ tıklanarak Özellikler’e tıklanır.

Adım 2 : Açılan pencerede Uyumluluk sekmesini tıklanır.

Adım 3 : Açılan ekran “Bu programın çalıştırılacağı uyumluluk modu” kısmı tiklenir ve uygun olan Windows versiyonu seçilir.

Adım 4 : Tamam butonuna tıklanır.

Tarayıcının İşletim Sistemine Uygun ve Güncel Olduğundan Emin Olunması

İşletim sistemi sürümü 64 bit olan bir kullanıcı 32 bitlik bir tarayıcı kullanıyorsa WhatsApp Web QR Kod Çalışmıyor Sorunu ile karşılaşabilir. Bu neden işletim sistemi sürümü ve kullanılan tarayıcının sürümünün aynı olduğundan emin olunması gerekmektedir. Eğer işletim sistemi 64 bitlik iken 32 bitlik tarayıcı kullanılıyorsa tarayıcının kaldırılarak uygun sürümünün kurulması gerekmektedir.

WhatsApp Web QR Kod Çalışmıyor


Bu rehberimizde sizlere WhatsApp Web QR Kod Çalışmıyor Sorunu Nasıl Çözülür? sorusunun cevabını bir çok farklı çözüm adımları ile beraber ayrıntılı bir şekilde verdik. Aklınıza takılan diğer sorular ve görüşleriniz için sitemize yorum bırakabilirsiniz.

Yazar

İTÜ Fizik Mühendisliği öğrencisi olan Elif Ersoy, yaklaşık 5 yıldır sunucu ve bilgisayar işletim sistemleri üzerine çalışmalarını sürdürmekte olup; kariyerine İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nda devam etmektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nde günlük yaşamımızda neredeyse her kullanıcının karşılaştığı problemler üzerine içerik editörlüğü görevini yürütmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Rehber

Instagram’da takip isteği göndermek birçok hesaba erişmek için gerekli adımlardan bir tanesidir. Sosyal medya kullanan birçok kullanıcı bilgilerinin güvenliği ve daha kişisel bir alana...

Sistem Gereksinimleri

Sizlerle uzunca bir süredir paylaştığımız oyun sistem gereksinimleri serimize Senua’s Saga: Hellblade 2 sistem gereksinimleriyle birlikte devam ediyoruz. Çoğu kullanıcı istediği oyunu bilgisayarına indirmeden...

Oyun İndirimleri

Epic Games Store‘un her hafta oyunseverlere sunduğu ücretsiz oyun kampanyası, bu hafta da heyecan verici bir fırsatla karşımıza çıkıyor. Bu haftanın ücretsiz oyunu, modern...

Sinema Haberleri

Cem Yılmaz hayranlarını sevince boğan müjdeli haber geldi: GORA 4 GORA çekimleri başladı! Tam 20 yıl önce vizyona giren ve Türk sinema tarihinde unutulmaz...