Wanna Cry Virüsü Nedir Ve Nasıl Önlem Alınır

12 Mayıs tarihinden beri dünyada bulaştığı bütün cihazları kullanılamaz hale getiren WannaCry virüsü şuana kadar dünyada görülmüş en büyük fidye yazılımlarından biri olmayı kısa sürede başardı. Yüzlerce ülkede binlerce kişiyi etkisi altına alan bu virüs 300 ila 600 dolar arasında bir ücret isteyerek sizden şifrelenmiş dosyalarınızı belirtilen süre içerisinde kurtaracağını vadediyor. Şunu da belirtmeden geçmeyelim virüsün asıl amacı ev kullanıcılarından ziyade daha kurumsal alana yönelik olduğu için firmaların bu konuda daha dikkatli olması gerekiyor.

Virüsün Başlıca Zararları

RansomWare yazılım olarak geçen WannaCry virüsü bulaştığı bilgisayarlarda ilk olarak kontrolü eline alarak size bir uyarı penceresi açıyor daha sonra ise sabit diskinizde kayıtlı olan bütün dosyaları çözülmesi çok zor olan bir şifreleme yöntemi ile şifreleyerek sizden bu dosyalara erişebilmeniz için yüklü miktarda fiyatlar isteniyor ve bu ücreti Bitcoin olarak belirtilen Bitcoin adresine yatırmanızı istiyor, ücreti yatırdıktan sonra dosyalarınıza erişebilmeniz ise meçhul.

WannaCry, İngiltere ve İskoçya’da Ulusal Sağlık Sistemi’nin çökmesine neden oldu. 12 Mayıs’ta bazı NHS hizmetleri, acil durumlar dışında hasta kabul etmedi ve ambulanslar bekletildi. Bu ve daha onlarca kurumsal yerlerde büyük sorunlara yol açtı.

Güvende Kalmak İçin Yapabileceğiniz Bazı Öneriler

  • Gelen E-Postalarda bulunan şüpheli linklere tıklamamak.
  • Warez, illegal içerik barındıran sitelerden uzak durmak.
  • Sosyal medya üzerinden gelen mesajlardaki linklere tıklamamak.
  • Dosyalarınızı periyodik olarak yedekleyin.
  • Güncel ve lisanslı bir antivirüs yazılımını kullanın.
  • İşletim sisteminizin güncel olduğundan emin olun.

Virüsün cihazlara bu kadar hızlıca yayılmasındaki başlıca sebeplerden biri ise Windows işletim sistemlerinde bulunan SMP özelliğinde bulunan açık oluyor. Bu özelliği silerek veya devre dışı bırakarak sisteminizde bulunan açıktan kurtulmanız mümkün.

İlk olarak denetim masasına girip daha sonra sol tarafta bulunan Programlar ve Özellikler sekmesinden Windows özelliklerini aç ve kapat yazısına tıklıyoruz.

Daha sonra listenin yüklenmesini kısa bir süre bekleyerek listemizin orta sıralarında bulunan SMB 1.0/Cıfs Dosya Paylaşımı Desteği özelliğinde bulunan tiki kaldırıp tamam diyerek çıkıyoruz ve bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz.

Virüs gündemde daha çok yeni, virüs’ün gelişmelerine ve çözümlerine dair tüm güncellemeler eş zamanlı olarak yazımıza aktarılacaktır

Kaynak: Microsoft, Wikipedia

1998 Doğumlu, teknolojiye oldukça meraklı olan ve bu konularda araştırmayı seven birisiyim.

2 YORUMLAR

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin