Vivo’dan Bataryayı Dakikalar İçerisinde Şarj Eden Teknoloji!

Vivo’dan Bataryayı Dakikalar İçerisinde Şarj Eden Teknoloji!

Akıllı telefonlar her geçen gün yeni özellikler ile güncellenmeye devam etse de kullanıcıların en çok yakındığı problemlerin başında batarya geliyor. Vivo, yeni duyurduğu 120W FlashCharge teknolojisi ile bunu sorun olmaktan çıkarıyor!

Batarya Sorununa Kesin Çözüm: Vivo FlashCharge!

Şimdiye kadar gördüğümüz en hızlı şarj teknolojisi, 50W aktarım ile Oppo Find X modeline aitti. Diğer bir BBK Electronics markası olan Vivo ise bunu ulaşılması çok zor bir noktaya taşımayı başardı. FlashCharge adlı teknoloji ile bunu 120W’a çıkaran marka, böylece şarj süresini dakikalara indirmeyi başarmış.

FlashCharge teknolojisi sayesinde 4000 mAh kapasiteli batarya yalnızca 5 dakikada %50 doluluğa ulaşıyor. 13 dakikada ise batarya tamamen dolmuş oluyor. Oppo’nun paylaştığı kısa video, prototip cihazın bataryasının ne kadar hızlı şekilde dolduğunu gözler önüne seriyor.

MWC 2019’da duyurulacak teknolojinin seri üretime geçmesinin önünde ise şimdiden ciddi engeller bulunuyor. Öncelikle 120W değerindeki enerji aktarımını gerçekleştirecek şarj aletinin yüksek güvenlik sağlaması gerekiyor. Ayrıca telefonun da şarj esnasında ısınmaması için ciddi bir termal çalışma yapılması şart. Vivo’nun bu çözümünün sağlıklı önlemler ile desteklenmesi durumunda akıllı telefonlarda yaşanan kullanım ömrü sorununu çözeceği tahmin ediliyor.

2000'li yıllarda çevirmeli ağ bağlantılarıyla beraber internet ile tanışan Batuhan, 2014 yılından itibaren çeşitli mecralarda teknoloji editörlüğü yapmaya başladı. Akıllı telefonlar ve donanım parçalarına karşı özel bir ilgisi olan editörün son adresi ise Donanım Arşivi oldu.