Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Bilim Haberleri

Uzay Çöpleri Sadece Uzaylıların Değil, Artık İnsanların da Problemi

Bilim insanlarına göre, önümüzdeki on yıl içerisinde insanların üzerlerine roket parçaları düşme ihtimali yüzde on seviyelerine ulaşacak.

Günümüzde pek çok ülke, şirket ve hatta şahıs tarafından uzaya birtakım cisimler gönderiliyor. Bu cisimler arasında irili ufaklı uydular, ISS’ye (Uluslararası Uzay İstasyonu) gönderilen kargo roketleri ve kebaplar yer alıyor. Eğer şaka yaptığımızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Kontrolsüz Roketler İnsan Ölümlerine Sebep Olabilir

Eğlenceyi bir kenara bırakırsak, Dünya yörüngesinde binlerce uzay çöpü olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu uzay çöplerinin de çoğunluğunu işlevlerini tamamladıktan sonra kaderine terkedilen uydular ve bazı uzay görevlerinden sonra nereye gittiği belirli olmayan roket parçaları oluşturuyor. Bu roket parçalarından biri geçtiğimiz aylarda uydumuz olan Aya da çarpmıştı.

British Columbia Üniversitesi siyaset bilimi bölümünde profesör olan Dr. Michael Byers liderliğindeki araştırmacılar, Kontrolsüz roket girişlerinin yarattığı gereksiz riskler başlıklı çalışmada, devletlerin bir an önce harekete geçmesi gerektiğini ve roketlerin görevlerini yerine getirdikten sonra dünyaya kontrollü bir şekilde geri yönlendirilmesinin zorunlu hale gelmesini istiyorlar.

Dr. Michael Byers: “Güney’deki bir mega şehirde veya gelişmekte olan bir ülkenin kırsal kesiminde yaşayan birinin, gökten düşen küçük bir metal parçası tarafından gizemli bir şekilde öldürüldüğünü hayal edelim. Bu bir roket gövdesi parçası olarak mı rapor edilecek? Küresel medya bu gelişmeyi öğrenebilecek mi?” Dedi.

Geçtiğimiz otuz yılın verilerini derleyip bir makale oluşturan Dr. Byers ve ekibi: “Otuz yıllık verilerde hiçbir insanın roket vb. uzay çöpü tarafından öldüğü tespit edilmedi, bu ya büyük bir şans ya da rapor eksikliğinden kaynaklanıyor.” Şeklinde açıklamalarda bulundular.

Bu haber ilginizi çekebilir: Nasa Ay Yüzeyine Nükleer Reaktör Kuracak

 

 

Kaynak: https://www.nasa.gov/pdf/428353main_Construction_and_Env_Compliance.pdf

Yazar

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

İnceleme

Bugünkü incelememizin 2 farklı konuğu bulunuyor. Bugün, sizler için AMD Ryzen 9 7950X ve AMD Ryzen 5 7600X model yeni işlemcilerin yazılı incelemesini gerçekleştiriyoruz....

İnceleme

Toplama oyuncu bilgisayarı inceleme serimize İncehesap “Crown” sistemle birlikte devam ediyoruz. Bu sistem aslında Nvidia ekran kartı kullanmak isteyenlerin tercih edeceği sistemlerden biri. Yani...

Teknoloji Haberleri

Intel, merakla beklenen “Raptor Lake” kod adlı 13. nesil işlemcilerini en sonunda resmi olarak tanıttı! Bu lansman AMD Ryzen 7000 serisi işlemcilerin NDA’inin kalkmasından...

Oyun Haberleri

Bu yazın başlarında PS5 üzerinden piyasaya sürülen yeni Spiderman oyunu  Marvel’s Spider-Man: Miles Morales’in pc sürümü içinde fragman yanınlandı. Açıkçası Miles Morales, PS5’te zaten...