Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Bilim Haberleri

Uzay Çöpleri Sadece Uzaylıların Değil, Artık İnsanların da Problemi

Bilim insanlarına göre, önümüzdeki on yıl içerisinde insanların üzerlerine roket parçaları düşme ihtimali yüzde on seviyelerine ulaşacak.

Günümüzde pek çok ülke, şirket ve hatta şahıs tarafından uzaya birtakım cisimler gönderiliyor. Bu cisimler arasında irili ufaklı uydular, ISS’ye (Uluslararası Uzay İstasyonu) gönderilen kargo roketleri ve kebaplar yer alıyor. Eğer şaka yaptığımızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Kontrolsüz Roketler İnsan Ölümlerine Sebep Olabilir

Eğlenceyi bir kenara bırakırsak, Dünya yörüngesinde binlerce uzay çöpü olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu uzay çöplerinin de çoğunluğunu işlevlerini tamamladıktan sonra kaderine terkedilen uydular ve bazı uzay görevlerinden sonra nereye gittiği belirli olmayan roket parçaları oluşturuyor. Bu roket parçalarından biri geçtiğimiz aylarda uydumuz olan Aya da çarpmıştı.

British Columbia Üniversitesi siyaset bilimi bölümünde profesör olan Dr. Michael Byers liderliğindeki araştırmacılar, Kontrolsüz roket girişlerinin yarattığı gereksiz riskler başlıklı çalışmada, devletlerin bir an önce harekete geçmesi gerektiğini ve roketlerin görevlerini yerine getirdikten sonra dünyaya kontrollü bir şekilde geri yönlendirilmesinin zorunlu hale gelmesini istiyorlar.

Dr. Michael Byers: “Güney’deki bir mega şehirde veya gelişmekte olan bir ülkenin kırsal kesiminde yaşayan birinin, gökten düşen küçük bir metal parçası tarafından gizemli bir şekilde öldürüldüğünü hayal edelim. Bu bir roket gövdesi parçası olarak mı rapor edilecek? Küresel medya bu gelişmeyi öğrenebilecek mi?” Dedi.

Geçtiğimiz otuz yılın verilerini derleyip bir makale oluşturan Dr. Byers ve ekibi: “Otuz yıllık verilerde hiçbir insanın roket vb. uzay çöpü tarafından öldüğü tespit edilmedi, bu ya büyük bir şans ya da rapor eksikliğinden kaynaklanıyor.” Şeklinde açıklamalarda bulundular.

Bu haber ilginizi çekebilir: Nasa Ay Yüzeyine Nükleer Reaktör Kuracak

 

 

Kaynak: https://www.nasa.gov/pdf/428353main_Construction_and_Env_Compliance.pdf

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Epic Games, bu hafta oyun severlere heyecan verici bir fırsat sunuyor! Ünlü oyun dağıtım platformu, The Big Con ve Town of Salem 2 gibi...

Teknoloji Haberleri

WhatsApp, kullanıcı deneyimini geliştirmeye yönelik adımlar atmaya devam ediyor. En son güncelleme ile birlikte, sohbet filtreleme özelliği platforma eklenmiş durumda. Bu yeni özellik, kullanıcıların...

Teknoloji Haberleri

HP, oyuncular için yeni bir bütçe dostu monitör olan HP Omen D27qs’i tanıttı. Uygun fiyatına rağmen iyi özellikler sunan monitörün detaylarına bir göz atalım....

Telefon Haberleri

Huawei, yeni amiral gemisi Huawei Pura 70 Ultra’yı tanıttı. Yeni Vane Design tasarım diliyle gelen telefonun özelliklerine bir göz atalım. Huawei Pura 70 Ultra...