Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Bilim Haberleri

Uykusuz Kalmak Sizi Bencilleştiriyor!

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Kaliforniya eyaletinde bulunan Kaliforniya Üniversitesi’nden (Berkeley) bilim insanları yaptıkları bir deneyde; uykusuzluk problemi çeken insanların, uykusuz kalmadıkları hallerine göre çok daha agresif, asosyal ve bencil olabildiğini tespit ettiler.

Uyku Problemi Çeken Kişiler Yardım Etmekten Çekiniyor

Bilim insanları yirmi dört kişi üzerinde bahsi geçen deneyi gerçekleştirdi. Bu deney gerçekleştirilirken denekler önce iyi bir uyku çekti ve ardından da uykusuz kaldı. Uykusuzluktan sonra deneklerin yardım etme isteklerinin yaklaşık yüzde seksen kadar azaldığı tespit edildi.

Bu konu üzerinde daha fazla araştırmanın yapılacağını da belirten bilim insanları, uykusuzluğun insan beynindeki sosyalliği sağlayan bölümün faaliyetlerini azalttığını düşünüyor.

Araştırma ekibinin lideri Eti Ben Simon, “Uykuda sadece bir saatlik kayıp bile başkasına yardım etme tercihini etkilemek için fazlasıyla yeterliydi.” Şeklinde açıklama yaptı.

Araştırma ekibinden Matthew Walker, “Uyku kaybının asosyal davranışları tetiklediğini ve insanların, doğuştan gelen birbirlerine yardım etme arzusunu azalttığını keşfettik. Yani bir bakıma ne kadar az uyursan o kadar az sosyal ve çok bencil olursun.” Şeklinde demeçler verdi.

Uykusuzluğun neden olduğu tek problem bencillikle sınırlı değil elbette. Çok az uyumak ya da bazı günler hiç uyumamak; dikkat dağınıklığı ve bazı psikolojik sorunların yanında, diyabet, obezite ve kanser gibi hastalıkları da oluşmasına destek oluyor.

İlginizi çekebilir: 6G Beyne Zarar Veriyor!

Kaynak: https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2022/aug/23/sleepless-nights-make-people-more-selfish-and-asocial

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Sinema Haberleri

Son dönemde Cartoon Network‘ün izleyiciyle buluşturduğu yeni, kalitesiz yapımlar varolan izleyici kitlesinin ayrılmasına ve kanalın eski popülerliğini kaybederek kan kaybetmesin yol açtı. Hal böyle...

Telefon Haberleri

Samsung’un 10 Temmuz tarihli Unpacked etkinliğinde tanıtacağı yeni nesil katlanabilir telefonlardan biri olan Galaxy Z Flip 6’nın tüm özellikleri internete sızdırıldı. İşte cihaz hakkındaki...

Oyun Haberleri

Xbox Game Pass, Haziran ayının geri kalanında oyunseverlere yeni ve heyecan verici bir dizi deneyim sunmaya hazırlanıyor. İlk dalgada gelen oyunların ardından, ayın sonuna...

Oyun Haberleri

FromSoftware’in büyük ilgi gören oyunu Elden Ring, oyunculara yeni ve heyecan verici bir genişleme paketi sunmak üzere hazırlanıyor: Shadow of the Erdtree. Bu DLC,...