Geçtiğimiz hafta içerisinde İstanbul’da korkutan depremde Türkiye’nin doğal afet konusunda ne kadar yetersiz kaldığını gözler önüne sermekte. Bunun üzerine 3 GSM operatörü ortak harekete geçmiş durumda.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, açıklamasında;

“İletişimle ilgili bir toplantımızın olacağını GSM operatörleriyle olacağını söylemiştik. Orada bazı kararlar aldık. Biz şunu gördük, normal zamanda herhangi bir zamanda 20 milyon, kişinin birbirini aradığı bir hatta, deprem olduğu andan sonra yaklaşık 160 milyona çıkıyor. Teknik sebeplerle bunu bize detaylı olarak anlattılar, hattın çöktüğünü ifade ettiler. Biz tekrar bunu yaşamamak adına ne tür tedbirler alabiliriz diye baktığımızda şu kararları aldık. Mevcutta olan 3 operatörümüzün, toplam kapasitesi 118 milyon kişi. Bunu 175 milyona çıkarılmasını ilgili operatörler arasında paylaşımlarını yaptık. 6 ay sürede bu kapasiteye ulaşacaklar”

Afet Durumundaki Yoğunluğa Karşılık Ortak Hat Kurulacak

Afet durumunda kullanılması için planlanan hat hakkında Oktay, “Teknoloji gelişiyor. Asıl ses iletişimi, bundan sonra normal hatlar üzerinden ziyade data hatları, internet üzerinden yapılan iletişim, buraya kaymamız gerekiyor bizim. Dolayısıyla ilgili bununla ilgili 3 operatörün bir araya gelerek ortak bir hat kuracaklar. Belki AFAD bünyesinde bu hat kullanıma açılıyor olacak, ücretsiz olacak. Herhangi bir afet anında vatandaşlarımıza duyuracağız. Sadece bu hattı kullanıyor olmaları, burada sınır yok, herkes herkesle haberleşebileceği belirli bir süre için bir hat oluşturuyoruz. 3 aylık bir süre içerisinde bu hat ortak olarak hayata geçirilecek” açıklamasını yaptı.

Neredeyse Türkiyenin alt yapısını elinde bulundurduğu Türk Telekom‘un Doğal afetler konusunda ne kadar yetersiz kaldığı gözler önünde. Atalarımızın dediği gibi “Zararın neresinden dönülse kârdır” diyerek bir daha deprem gibi büyük bir doğal afet yaşamayız.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin