Türk Yapımı Soldiers of the Universe İncelemesi

Türk Yapımı Soldiers of the Universe İncelemesi

Geçtiğimiz aylarda yayınlanan tanıtım videosuyla adını duyuran Soldiers of the Universe, GameX 2017‘deki lansmanı ile resmen oyun severler ile buluştu. Birkaç gün önce yayınlanan oyunu sizler için deneme fırsatı bulduk. Dilerseniz sözü fazla uzatmadan oyunun incelemesine geçiş yapalım.

Ana Konu ve Detaylar

Soldiers of the Universe (Nizamın Askerleri), Rocwise Entertainment adlı bir grubun 7 aylık çalışması sonucu ortaya çıkmış. Türk yapımı oyun, aynı zamanda ülkemizden çıkan ilk FPS oyunu olarak dikkat çekiyor.

SotU, konusu itibarıyla 15 Temmuz 2016’dan sonrasını konu alıyor. Oyun, Türk özel kuvvetleri timi Akıncı Beyleri‘nin lideri Selim’in öldürülmesi sonucu oğlu Hakan’ın Türkiye’ye dönüp bayrağı devralmasıyla başlıyor. Yıllarca yurtdışında askeri ve bilim alanlarında eğitim alan Hakan, üç görev arkadaşıyla beraber zorlu bir mücadeleye girişiyor. Akıncı Beyleri’nin görevi Cizre, Nusaybin, Cerablus, El-Bab ve Sultanahmet‘teki terör tehlikelerini bertaraf etmek olacak.

Sistem Gereksinimleri

  • İşletim Sistemi: Windows 7 64-bit ve üzeri
  • İşlemci: Intel Core i3-3225 @ 3.30GHz
  • Bellek: 4 GB RAM
  • Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 500 Series 1 GB / AMD Radeon HD 6000 Series 1 GB
  • DirectX: Sürüm 11
  • Depolama: 15 GB kullanılabilir alan

Oyun İçi Yorumlar

Oyuna ilk başladığımızda bizleri yaklaşık 10 dakikalık oldukça uzun bir flashback karşılıyor. Açıkçası flashbackler üzerinde konuşulmaya değer pek fazla şey yok: Grafikler 10 yıl önce çıkan oyunlardan farksız, diyaloglar fazla sıkıcı ve zorlayıcı. Ancak yabancı dilde seslendirme ve altyazı desteği oyunun global pazara açılması için iyi düşünülmüş detaylar, bunu göz ardı etmemek gerekiyor.

Şahin, Baykuş ve Akbaba kod adlı 3 ayrı karakter oyun süresince bize eşlik ediyor. AI oyuncuların yardım gücü vasat, pek çok hamleyi kendimiz yapmamız gerekiyor. Örneğin; ilk bölümde sürekli ateş altında olmamıza rağmen bilgisayar tarafından yönetilen oyuncular mevzilerinden ayrılmıyor. Yapay zeka tarafında biraz daha iyileştirmeler yapılması gerekiyor, zira aynı şekilde devam edildiğinde bir süre sonra oyun sıkıcı hale geliyor.

Oyun içine indiğimiz zaman ortalama bir grafik modellemesiyle karşılaşıyoruz. Açıkçası Unreal Engine 4 kullanılan bir oyunda daha iyi grafikler ve ortam modellemesi görmek isterdim, ancak SotU’nun erken erişimde olduğunu ve geliştiricinin oyunun üzerinde değişiklikler yapabileceğini umuyorum. Zira oyunun kurulduğu temel buna fazlasıyla müsait, PUBG’nin de aynı platformda oluşturulduğunu belirtelim.

Fizikler ise görsellere göre gayet yeterli görünüyor. Silah tepmesi, isabet aldıktan sonra odak kayması, hızlı koşudan sonra yorulma gibi oyunun gidişatını etkileyen pek çok etken gerçekçi olarak düşünülmüş. Bunun dışında bıçak, yumruk atma gibi birebir aksiyona girebileceğimiz ekipmanlar yok. Yalnızca tabanca ve dürbünlü tüfek seçenekleri konulmuş ki bu da muhtemelen ileride yayınlanacak güncellemeler ile çözülecektir.

Sonuç

Sonuç olarak Soldiers of the Universe, ilk deneme için geliştirilmeye açık bir oyun. Erken erişimde olması sebebiyle optimizasyonun ve görsel kalitenin iyileştirilebileceğini düşünüyorum. Ancak parasını da düşündüğümüz zaman kesinlikle oynanmayacak kadar vasat bir oyun değil, geliştiricinin hedefleri büyük ve destek geldiği sürece oyuncuları memnun etmek istiyorlar.

Artıları
+ Oyun fiziği memnun edici düzeyde.
+ Patlama efektleri başarılı.
+ Fiyat uygun denilebilir.
+ Unreal Engine 4 ile geliştirme imkanı var.
+ CO-OP ve multiplayer modları gelecek. (Yılbaşında planlanıyor)

Eksileri
+ Flashbackler ve grafiklerin üzerinde çok çalışılması gerek.
+ Seslendirmelerde senkron kaymaları var.
+ Silah çeşitleri arttırılmalı.
+ Düşük sistemler için optimizasyon yetersiz.
+ Bilgisayar tarafından yönlendirilen oyuncular katkı vermiyor.

Fiyat: 15 TL (Steam) – 10 TL (GameX’e özel)
Puan: 5.5/10

2000'li yıllarda çevirmeli ağ bağlantılarıyla beraber internet ile tanışan Batuhan, 2014 yılından itibaren çeşitli mecralarda teknoloji editörlüğü yapmaya başladı. Akıllı telefonlar ve donanım parçalarına karşı özel bir ilgisi olan editörün son adresi ise Donanım Arşivi oldu.