utorrent-icon

İnternet kullanan hemen hemen herkesin yolu Torrent içerikten geçmiştir. Peki Torrent ne kadar yasal kullandığımız indirdiğimiz içerikler bizim ilerde başımıza dert olabilecek durumda mı gelin bunları biraz konuşalım. 

Aslında açık dosya paylaşım platformu olan torrent, içeriklere en hızlı şekilde ulaşılması için çıkartılmış bir program veya araç diyebiliriz. Buna istinadende kullanacağınız içerik yasal mı değil sorusu tam bir muamma iken şöyle açıklanabilir Ücretsiz yazılım dağıtan şirketlerin çoğu hızlı erişim için torrent linki verir ve ordan indirebilirsiniz Demo, Kısıtlatılmış sürümler veya tamamen ücretsiz olan içerikler ve buna bağlı olarak Aslen ücretli olan içerik torrent ortamında yayılıyor ve sizde buna yine torrent ile erişiyorsanız burda yaptığınız korsan içerik edinme oluyor ve bu hususta resmiyette yasal olan bir durum olsa dahi torrent erişim için ülkemizde bir yapılandırma yapılmamakta.

Korsan içerik indirenler için torrent erişimin en kötü noktası ise sizinde dağıtıcı olmanız yani sizde korsan içerik vermiş oluyorsunuz nasıl mı? Torrent mantığına göre indirilen içeriği sizde bir başkası için dağıtırsınız ve IP Adresleri kayıtlı kalır buna havuz sistemi diyoruz Torrentin aslen belli bir kaynağı yok iken bu kaynak havuzdur yani indirme yapan kişilerin dağıtmalarıdır. Torrent indirdiğinizde ekranda farkedeceğiniz iki ibare bulunur biri “Download” ve “Upload” ibaresidir ve her ikisininde çalıştığını göreceksiniz zaten indirme yaptığınızdan ötürü download ibaresi aktif olması gerekmekte iken yan kısımda upload ibaresininde aktif olduğunu göreceksiniz bu nedemek olur korsan içerik indirirsenizde sizde artık bir korsan içerik sağlayıcı oluyorsunuz hemde resmi olarak.

Belirsiz kaynaklardan torrent indirmenin sakıncalı bir diğer tarafı ise sistemin altında gizlice çalışan virüsler olacaktır. Belirsiz kaynaktan edinilen içeriklerde sadece sizin bilgisayarınızda casus yazılımı görevi yapsın diye bile upload edilmiş olabiliyor ve bu durumda bu virüslü içerikler sizin bütün bilgilerinizi çalabiliyor. Uzun lafın kısası torrent içerik kullanımı ülkemizde bilinmemekte Torrent ibaresi yasal iken paylaşılan içeriklerin yasal olup olmadığı içeriğin nasıl paylaşıldığıyla doğru orantılı.

Bizi okuduğunuz için teşekkürler

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin