Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Motorlu Taşıtlar

Tofaş Kuş Serisi Hakkında Bilinmeyenler

Sizlere Türkiye’nin en çok satan otomobillerinden Tofaş kuş serisi ile ilgili hiç bilinmeyen bilgiler anlatacağız. Nadir Tofaş modellerinden, platformunun nereye dayandığına kadar bilgiler sunacağız. Gelin, beraber bakalım.

 

1. Aslında Fiat Regata ve Fiat Marengo’nun Çok Kısılmış Birer Modelleridir

Fiat Tempra ve Tipo’nun da platformu, kuş serisi gibi Marengo ve Regata’ya dayanmkatadır. Bu iki model Türkiye dışında hiçbir ülkede tutmamıştır. İlk olarak, Fiat 131 ile başlayan kuş serisi ülkemize rebranding edilmiştir. Bazı ülkelerde Seat 131 olarak rebranding edilmiştir.

 

2. Aslında Resmi Olarak Dizel Motor Seçeneği Vardı

Resmi olarak ülkemizde Şahin D model adıyla Fiat Regata’nın 1.9 litrelik turbosuz varyantı kullanılmıştır. Maliyetinin çok olması ve parça sıkıntısından dolayı hiç tutmamıştır. Günümüzde dizel bir Şahin’e rastlamak çok düşük bir ihtimaldir.

 

3. Kartal’ın Bir Ticari Paketi Bulunur

Hiç Kartal Kargo’yu duymuş muydunuz? Yine tutmamış bir Fiat modelidir. Diğer modellerde hiç kullanılmamış bir jant kullanılmıştır. Kartal ve Marengo’nun yerini Doblò almıştır.

4. Çin, Azerbaycan, Mısır, İran, Etiyopya, KKTC Gibi Ülkelere İhraç Edildi

Resimde görmüş olduğunuz renk kataloğu, Holland Car Docc’a aittir. Yani, Şahin’e. Bu, Etiyopya da bulunan bir otomobil markasıdır. Fiat ile anlaşan Holland Car firması, 2009 senesine kadar Etiyopya da Şahin’i bu ad ile satmıştır. Ayrıca, Mısır da Nasr Şahin adıyla satılmıştır. Çin’e, KKTC’ye, Azerbaycan’a ise direkt Tofaş Şahin diye pazarlanmıştır.

 

Merak Edenler İçin Daha Fazla Resim

Çin de Tofaş Şahin:

1994 Mısır yapımı Kash el Mastoor adlı filmden Nasr Şahin:

Fiat Regata:

 

Semih Boran, 2005 senesinde Ankara Yenimahalle'de doğmuştur. PC, Telefon, Tablet, Oyun konsolu, gömülü sistemler, yazılım gibi kategorilerde rehber, makale ve haber yazıları yazmaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Rehber

Instagram’da takip isteği göndermek birçok hesaba erişmek için gerekli adımlardan bir tanesidir. Sosyal medya kullanan birçok kullanıcı bilgilerinin güvenliği ve daha kişisel bir alana...

Sistem Gereksinimleri

Sizlerle uzunca bir süredir paylaştığımız oyun sistem gereksinimleri serimize Senua’s Saga: Hellblade 2 sistem gereksinimleriyle birlikte devam ediyoruz. Çoğu kullanıcı istediği oyunu bilgisayarına indirmeden...

Oyun İndirimleri

Epic Games Store‘un her hafta oyunseverlere sunduğu ücretsiz oyun kampanyası, bu hafta da heyecan verici bir fırsatla karşımıza çıkıyor. Bu haftanın ücretsiz oyunu, modern...

Sinema Haberleri

Cem Yılmaz hayranlarını sevince boğan müjdeli haber geldi: GORA 4 GORA çekimleri başladı! Tam 20 yıl önce vizyona giren ve Türk sinema tarihinde unutulmaz...