Tim Cook Açıklama Yaptı, Apple Hisseleri Çakıldı!

Tim Cook Açıklama Yaptı, Apple Hisseleri Çakıldı!

Apple CEO’su Tim Cook, yatırımcılar için kaleme aldığı yılbaşı mektubunda yeni iPhone serisi ile ilgili önemli bir açıklamada bulundu. Teknoloji devinin hisselerini sert düşüşe geçiren mektubun detayları haberimizde!

Tim Cook: iPhone Satışlarında Hedefi Tutturamadık!

2018’in son çeyreğinde tanıtılan iPhone XS ve XS Max, pek de uygun olmayan fiyatlarıyla kullanıcılardan tepki çekmişti. Tim Cook da diğer iki cihaza karşın iPhone XR satışlarının tahminlerin üzerinde gerçekleştiğini belirtti. Cook, mektubun devamında 2019’un ilk çeyreğinde 93 milyar dolar gelir beklediklerini ancak yeni iPhone modellerinin beklenti altı satışlarından dolayı bu tahminin 84 milyar dolar düzeyine çekildiğini ekledi.

Apple’ın tecrübeli CEO’su satış rakamlarının düşüklüğünü ise ABD ve Çin arasında yaşanan diplomatik sorunlara bağladı. Açıklama yayınlandıktan sonra hissedarların tepkisi oldukça sert oldu. Geçtiğimiz günü 157 dolar seviyesinde kapatan Apple hisseleri, sabah seansında yaklaşık %10’luk bir düşüşle 142 dolar düzeyine geriledi. Bu da Cook’un “düşük satış” gerekçesinin yatırımcılar nezdinde pek de inandırıcı olmadığını gösteriyor.

Özellikle Çinli markalar tarafından yoğun bir baskı altına alınan Apple, 2019’da satışa sunacağı yeni iPhone modelleri ile açığı kapatmak istiyor. Cupertino merkezli dev markanın bu durumdan kurtulmak için uygulayacağı yol haritası ise bir hayli merak konusu.

2000'li yıllarda çevirmeli ağ bağlantılarıyla beraber internet ile tanışan Batuhan, 2014 yılından itibaren çeşitli mecralarda teknoloji editörlüğü yapmaya başladı. Akıllı telefonlar ve donanım parçalarına karşı özel bir ilgisi olan editörün son adresi ise Donanım Arşivi oldu.