Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Oyun Haberleri

“The Last of Us: Part II” PC Versiyon Dolandırıcılığına Dikkat!

The Last of Us’ı izledikten sonra birçok izleyici kesinlikle oyunu oynamak ve en sevdikleri karakterleri kendileri yönetmek isteyecek. Ancak daha önce bu oyun serisini deneyim etmeyenlerin “The Last of Us”ın PlayStation’a özel olduğunu bilmiyor olmaları da mümkün. Özellikle de ilk oyunun yeniden yapılmış versiyonunun (The Last of Us: Part I) ancak 3 Mart 2023 tarihinde PC için piyasaya sürülebileceğini fark etmemiş olabilirler.

Siber suçlular, halkın bilinçsizliğinden aktif olarak yararlanıyor. Kaspersky araştırmacıları da PC’ye “The Last of Us: Part II” indirmeyi teklif eden bir site keşfetti. Oyunun bu versiyonunun henüz bilgisayarlara gelmediğini (Hatta henüz duyurulmadı bile) bilmeyen kullanıcılar, gerçek oyun yerine zararlı bir dosya indireceklerdir. Bu kötü amaçlı dosya yıllarca fark edilmeden bilgisayarda saklanabilir, bir şeylerin ters gittiğini anlamazsınız çünkü gözle görülür bir zarara neden olmayabilir, sadece sessizce işini yapar.

Kaspersky uzmanları ayrıca “The Last of Us” için aktivasyon kodu öneren bir kimlik avı sitesi de keşfetti. Kodu içeren metin dosyasını indirmek için, kullanıcılardan oyunla birlikte alacakları “hediyelerden” birini seçmeleri isteniyor: örneğin, yepyeni bir PlayStation 5 veya 100$ Roblox Hediye Kartı satın almak gibi. Bu aşamadan sonra kullanıcılardan komisyon ücretini ödemeleri için kimlik bilgilerini ve banka kartı bilgilerini girmeleri istenmekte. Böylece oyunun hayranlarının paraları geriye hiçbir şey kalmayacak denli çalınacak, kişisel verileri de daha sonra diğer dolandırıcılık planlarında kullanılacaktır.

Oyun koduna erişebilmek için, kullanıcılardan herhangi bir oyuncunun ilgisini çekebilecek hediyeler listesinden seçim yapmaları istenir. 

“Milyonlarca hayranın diziyi beklediği düşünülürse, The Last of Us markası 2023’ün başlarında gerçek bir patlama yaşayacak. İlginç bir şekilde, siber suçlular da diziye erken erişim sunmak gibi klasik yöntemler yerine farklı bir yol seçtiler ve kötü amaçlı dosyaları bir oyun kisvesi altında dağıtıyorlar. Bu, oyun oynayanların, özellikle oyun oynarken siber güvenlik hakkında henüz yeterince bilgi sahibi olmayan yeni oyuncuların, siber suçluların ana hedef kitlesi arasında olduğunu ve onlardan yararlanmak için giderek daha fazla yol bulacaklarını gösteriyor. Dikkatli olun ve gıpta ile bakılan oyununuzun ilgili platformda (Bu örnekte PC) yayınlanıp bulunmadığını kontrol edin, oyunları yalnızca resmi uygulama mağazalarından indirin ve güvenilir bir güvenlik çözümü kullanmayı unutmayın.” diyor Kaspersky’nin Güvenlik Uzmanı Olga Svistunova.

Kaspersky, kötü amaçlı programların ve dolandırıcılıkların kurbanı olmamak için kullanıcılara şunları öneriyor;

  • Filmlerin veya TV dizilerinin erkenden izlenebileceğini vaat eden bağlantılardan kaçının. İçeriğin orijinalliği hakkında herhangi bir şüpheniz varsa, hizmet sağlayıcınıza danışın.
  • Kişisel bilgilerinizi girmeden önce web sitesinin orijinalliğini kontrol edin ve film izlemek veya indirmek için yalnızca resmi, güvenilir web sayfalarını kullanın. URL biçimlerini ve şirket adı yazımlarını tekrar kontrol edin.
  • İndirdiğiniz dosyaların uzantılarına dikkat edin. Bir video dosyasının hiçbir zaman .exe veya .msi gibi uzantıları olmaz.
  • Kötü amaçlı mail eklentilerini saptayabilen ve kimlik avı sitelerini engelleyen Kaspersky Security Cloud gibi güvenilir bir güvenlik çözümü kullanın.

 

Basın bülteninden derlenmiştir.

1998 Ankara doğumluyum, uzun yıllardır Donanım Arşivi'nde web sitesi yöneticiliği yapıyorum. Sizlere ürün incelemeleriyle ve teknoloji haberleriyle güncel, doğru içerikler sunmayı hedefliyorum. Aynı zamanda Donanım Arşivi Forum'da da yöneticilik yapmaktayım.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun Haberleri

EA Sports’un FIFA ile olan uzun süreli ortaklığının sona ermesinden bu yana geliştirilen ikinci futbol oyunu olan EA Sports FC 25, büyük beklentilerle geliyor....

Oyun Haberleri

Yüzlerce oyun ve uygulama NVIDIA RTX teknolojilerini hali hazırda destekliyor ve her ay NVIDIA DLSS, NVIDIA Reflex  ve gelişmiş ışın izleme efektlerini entegre eden birçok yeni oyun piyasaya...

Oyun Haberleri

İstanbul merkezli oyun geliştirme stüdyosu Motion Blur, yeni oyunları Black State‘i tanıttı. Üçüncü şahıs aksiyon-macera türündeki bu yeni yapım, PC platformu için Steam ve...

Teknoloji Haberleri

Geçtiğimiz günlerde AMD Ryzen 9 9900X model işlemcinin Geekbench performans testi ortaya çıkmıştı. Şimdi ise daha genele hitap edecek olan AMD Ryzen 5 9600X...