Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Oyun Haberleri

“The Last of Us: Part II” PC Versiyon Dolandırıcılığına Dikkat!

The Last of Us’ı izledikten sonra birçok izleyici kesinlikle oyunu oynamak ve en sevdikleri karakterleri kendileri yönetmek isteyecek. Ancak daha önce bu oyun serisini deneyim etmeyenlerin “The Last of Us”ın PlayStation’a özel olduğunu bilmiyor olmaları da mümkün. Özellikle de ilk oyunun yeniden yapılmış versiyonunun (The Last of Us: Part I) ancak 3 Mart 2023 tarihinde PC için piyasaya sürülebileceğini fark etmemiş olabilirler.

Siber suçlular, halkın bilinçsizliğinden aktif olarak yararlanıyor. Kaspersky araştırmacıları da PC’ye “The Last of Us: Part II” indirmeyi teklif eden bir site keşfetti. Oyunun bu versiyonunun henüz bilgisayarlara gelmediğini (Hatta henüz duyurulmadı bile) bilmeyen kullanıcılar, gerçek oyun yerine zararlı bir dosya indireceklerdir. Bu kötü amaçlı dosya yıllarca fark edilmeden bilgisayarda saklanabilir, bir şeylerin ters gittiğini anlamazsınız çünkü gözle görülür bir zarara neden olmayabilir, sadece sessizce işini yapar.

Kaspersky uzmanları ayrıca “The Last of Us” için aktivasyon kodu öneren bir kimlik avı sitesi de keşfetti. Kodu içeren metin dosyasını indirmek için, kullanıcılardan oyunla birlikte alacakları “hediyelerden” birini seçmeleri isteniyor: örneğin, yepyeni bir PlayStation 5 veya 100$ Roblox Hediye Kartı satın almak gibi. Bu aşamadan sonra kullanıcılardan komisyon ücretini ödemeleri için kimlik bilgilerini ve banka kartı bilgilerini girmeleri istenmekte. Böylece oyunun hayranlarının paraları geriye hiçbir şey kalmayacak denli çalınacak, kişisel verileri de daha sonra diğer dolandırıcılık planlarında kullanılacaktır.

Oyun koduna erişebilmek için, kullanıcılardan herhangi bir oyuncunun ilgisini çekebilecek hediyeler listesinden seçim yapmaları istenir. 

“Milyonlarca hayranın diziyi beklediği düşünülürse, The Last of Us markası 2023’ün başlarında gerçek bir patlama yaşayacak. İlginç bir şekilde, siber suçlular da diziye erken erişim sunmak gibi klasik yöntemler yerine farklı bir yol seçtiler ve kötü amaçlı dosyaları bir oyun kisvesi altında dağıtıyorlar. Bu, oyun oynayanların, özellikle oyun oynarken siber güvenlik hakkında henüz yeterince bilgi sahibi olmayan yeni oyuncuların, siber suçluların ana hedef kitlesi arasında olduğunu ve onlardan yararlanmak için giderek daha fazla yol bulacaklarını gösteriyor. Dikkatli olun ve gıpta ile bakılan oyununuzun ilgili platformda (Bu örnekte PC) yayınlanıp bulunmadığını kontrol edin, oyunları yalnızca resmi uygulama mağazalarından indirin ve güvenilir bir güvenlik çözümü kullanmayı unutmayın.” diyor Kaspersky’nin Güvenlik Uzmanı Olga Svistunova.

Kaspersky, kötü amaçlı programların ve dolandırıcılıkların kurbanı olmamak için kullanıcılara şunları öneriyor;

  • Filmlerin veya TV dizilerinin erkenden izlenebileceğini vaat eden bağlantılardan kaçının. İçeriğin orijinalliği hakkında herhangi bir şüpheniz varsa, hizmet sağlayıcınıza danışın.
  • Kişisel bilgilerinizi girmeden önce web sitesinin orijinalliğini kontrol edin ve film izlemek veya indirmek için yalnızca resmi, güvenilir web sayfalarını kullanın. URL biçimlerini ve şirket adı yazımlarını tekrar kontrol edin.
  • İndirdiğiniz dosyaların uzantılarına dikkat edin. Bir video dosyasının hiçbir zaman .exe veya .msi gibi uzantıları olmaz.
  • Kötü amaçlı mail eklentilerini saptayabilen ve kimlik avı sitelerini engelleyen Kaspersky Security Cloud gibi güvenilir bir güvenlik çözümü kullanın.

 

Basın bülteninden derlenmiştir.

1998 Ankara doğumlu Mehmet Yılmaz uzun yıllardır Donanım Arşivi'nde teknoloji editörlüğü yapmaktadır. Yılmaz, son kullanıcılar için piyasaya çıkan yeni ürünleri ve yine son kullanıcılar tarafından merak edilen ürünleri özgün ve tarafsız olarak değerlendirmekte, incelemektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nin forum tarafında yöneticilik yapmaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Epic Games, oyun dünyasının dikkatini çekmeye ve oyuncuları mutlu etmeye devam ediyor. Her hafta düzenlediği ücretsiz oyun etkinliği, bu hafta yine iki oyunla birlikte...

Oyun İndirimleri

Amazon Prime aboneliği, her ay oyun severlere çeşitli ücretsiz oyunlar ve içerikler sunan Prime Gaming‘i içeriyor. Ekim 2023‘te PC oyuncuları için sunulan bu avantajlarla,...

Oyun Haberleri

Valve, uzun süredir beklenen Counter-Strike 2 oyununu dünya çapında piyasaya sürdüğünde, oyuncu topluluğu bunun büyük bir an olacağını biliyordu. Ancak hiç kimse, oyunun sadece...

Haber

Türkiye’de aylardır öğrenciler için vergi indirimi konuşuluyor. Bu vergi indirimi ise cep telefonları ve bilgisayarlarda yapılacaktı. Duyuru yapıldığında pek bir detay verilmemişti. Bir süre...