Teknoloji Alanında İnanılmaz Patent Sayısı

201

Ekonominin hızla gelişmesine bağlı olarak, bu alandaki patent başvuru sayısıda hızla artmış durumda.

2014-2018 yılları arasında teknoloji alanında her geçen yıl patent başvuru sayısı artmakta. Yerli ve yabancı olmak üzere, 5 yılda 23 bin 686 gibi devasa bir rakama ulaşmış durumda. Buda yaklaşık olarak yılda 4 binin üzerinde patent başvurusu gelmekte.

Patentler Ne Kadar Yerli

Patentlerin detaylarına bakıldığında, yüzde 38’lik bölümü yerli firmalardan gelen patentler. Başvurularda resimsel iletişim teknolojileri (televizyon ) ilk sırada yer alıyor. İkinci sırada kablosuz haberleşme ağları, üçüncü sırada sayısal bilgi iletimi (telekomünikasyon) teknolojisi bulunuyor. Dördüncü sırada, hat konektörleri ise beşinci sırasında yer almakta.

Yapılan analize göre, son 5 yılda Türkiye’deki patent başvurularının yüzde 68’ini yabancı firmalar, yüzde 38’ini ise yerli firmalar oluşturuyor. Yerli ve yabancı firmalar tarafından yapılan toplam patent başvuru sayısı ise yaklaşık 30 bin seviyesinde.

Arçelik İlk Sırada

Araştırılan Verilere göre2018 yılı; teknoloji geliştirilen sektörlerde en çok marka başvurusunun yapıldığı yıl olarak gözüküyor.

Teknolojiye yönelik en çok yeni marka başvurusunda bulunan iller ise sırasıyla; İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Konya ve Kocaeli. Son 5 yıllık detaylı analize göre, teknoloji sınıfında en çok patent başvurusu yapan firma olarak Arçelik ilk sırada yer alıyor. Teknoloji patent başvurusunda ikinci sıra Turkcell’in olurken, üçüncü sırada Ford görülüyor. 

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin