TEAM T-FORCE NIGHT HAWK RGB BELLEK İNCELEMESİ

Bugünkü incelememizde şık tasarımıyla bizlerin takdirini kazanan Team T-Force Night Hawk RGB bellekleri inceleyeceğiz. Yurt dışında bir hayli popüler bir marka olan Team markası ülkemizde tekrardan aktif olmaya başladı.
Piyasada bulunan büyük anakart üreticilerinin RGB yazılımlarına destek veren bu bellekler 2*8 GB kapasitesinde geliyor ve 3200 MHZ frekansı CL 16 gibi iyi bir değerde sunmayı da başarıyor.

TASARIM

İlk olarak belleklerin kutusuna baktığımızda siyah-kırmızı renk temalı oldukça şık bir kutuyla geldiğini görüyoruz. Kutunun üzerine belleklerin bir fotoğrafı koyulmuş ve hemen alt kısıma aldığı çeşitli ödüller yerleştirilmiş.

Bellekleri kutusundan çıkartıp elimize aldığımızda ilk fark ettiğimiz şey ağırlıkları oldu. Çoğu bellekten daha ağır olması kalite hissiyatı açısından güzel bir artı katmıyor değil. Muhtemelen kullanılan PCB ve alüminyum soğutmanın kalınlığı bu ağırlığı ciddi anlamda etkiledi.

Belleklerin tasarımına geçtiğimizde isminin hakkını verdiğini görüyoruz. Tıpkı ismindeki gibi şahin kanatları görünümünü verilmeye çalışılmış ve bu çaba kesinlikle başarılı olmuş, bunu RGB alana bakarak anlamak mümkün.

Soğutucu tasarımına baktığımızda ise ortada beyaz renklerde T-Force yazısı ve logosu görüyoruz. Köşelerde yine beyaz renklerde RGB ve Night Hawk yazılarına yer verilmiş. Siyah alüminyum blok ise bir hayli şık duruyor genel anlamda. Belleğin boyutunu da bir miktar büyütüyor fakat bunun soğutmaya artısı kesinlikle olacaktır. Uzun bellekler kullanırken dikkat etmeniz gereken önemli kısımlardan biri ise bazı kule tipi soğutucuları kullanırken bellekler soğutucuyu engelleme sorununa yol açabilir.

Bu belleklerin en büyük avantajından biri RGB aydınlatması kesinlikle. Kanat tasarımındaki pleksili RGB alanların ışık dağılımı oldukça eşit tutulmuş. Maksimum parlaklık olarak göze batmayacak düzeyde yani iyi ayarlanmış. T-Force Blitz yazılımı ile RGB modları, renkleri kontrol edilen belleklerin ayrıca büyük anakart ve ekipman üreticilerinin RGB yazılımlarını desteklemesi bir hayli güzel olmuş. (Asus, MSI, Gigabyte, Asrock, Thermaltake, Razer)

TEKNİK DETAYLAR

Bellek Tipi: DDR4
Bellek Boyutu: 2*8 16 GB
Gecikme Değerleri: 16-18-18-38
Bellek Voltajı: 1.35V
Bellek Frekansı: 3200 MHz
Aydınlatma: RGB
Soğutucu: Alüminyum
PCB: JEDEC RC 2.0 10 Katmanlı Özel PCB
XMP Desteği: 2.0
Garanti: Uluslararası Ömür Boyu

Belleklerin özel bir PCB ile geldiğini söylemiştik. JEDEC 2.0 adı verilen bu PCB 10 katmana sahip, yani bir hayli kalın bir PCB. Avantajlarına değinecek olursak 10 katmanlı bir PCB sağlamlık açısından tahmin edebileceğiniz gibi bir artı sağlıyor, ek olarak daha kalın PCB daha iyi bir soğutma performansı da vaat ediyor.

JEDEC 2.0 teknolojisine gelecek olursak belleklerin güç yolları ile sinyal yolları arasındaki mesafe artırıldığı için daha temiz ve güçlü bir sinyal iletimi elde edilmiş. Zaten soğutucu blok bir hayli büyük tutularak ve termal padlerle de iletim sağlandığı için zamanla bir performans kaybı olma ihtimali en aza indiriliyor.
PERFORMANS TESTLERİ

Belleklerin soğutmasının ve RGB desteğinin iyi olduğundan bahsettik. Peki performansı? Aida64 yazılımının bellek benchmark testinde okumada 45.125 MB/s, yazmada 46.482 MB/s ve son olarak kopyalamada ise 43.852 MB/s gibi gündelik kullanım için yetipte artacak değerler almayı başardık. Tabii siz overclock yaparak bu değerleri 50 MB/s civarlarına çıkarabilirsiniz.

Belleklerin özel bir PCB ile geldiğini söylemiştik, peki bu bellekler bir hayli ağır olan soğutucu blokla nasıl bir overclock performansı sergiliyor şimdi ona bakacağız. Voltajı 1.35’den 1.42 değerine aldık, frekansı ise 3600 MHz değerine çıkartak 400 MHz gibi güzel bir artış elde ettik. Gecikme değeri ise sabit olarak 16’da kaldı. Testlerimizde ise herhangi bir stabilite sorunu yaşamadık.

SONUÇ

Testimizde gördüğümüz en ağır belleklerden biri bulunuyordu. Ağır olması kalite hissiyatını bir hayli artırmış. Mat siyah renkteki alüminyum soğutması hem şık hem işini iyi yapıyor. Kanat şeklindeki pleksili RGB alanı ise görüntü açısından oldukça güzel görünmekte. Performansına değinecek olursak bir miktar overclock ile gerçekten iyi değerlere ulaşan genel anlamda başarılı bir bellek olmuş.

1998 Doğumlu, teknolojiye oldukça meraklı olan ve bu konularda araştırmayı seven birisiyim.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin